Uçar açık ara ile

Uçar açık ara ile

DYP olağanüstü kongresini tamamladı. Yönetiminin istifası ile başkanlığı düşen Oğuz Uçar, oylamaya katılan 260 delegenin 162'sinin oyu ile tekrar Merkez İlçe Başkanlığı’na geldi.

DYP olağanüstü kongresini tamamladı. Yönetiminin istifası ile başkanlığı düşen Oğuz Uçar, oylamaya katılan 260 delegenin 162'sinin oyu ile tekrar Merkez İlçe Başkanlığı’na geldi.

Eski Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar ile Ersin Balcı arasındaki Merkez İlçe Başkan-lığı yarışı, Uçar'ın zaferi ile sonuçlandı. İl ve ilçe yönetimi arasında yaşanan çekişmenin geldiği son aşamada, yapılan olağanüstü kongrede 400 delegeli, DYP Bolu teşkilatında 260 oy kullanıldı. Geçersiz oyun çıkmadığı kurulan tek sandıktan, 98 oy Ersin Balcı'nın olurken, 162 oyla Oğuz Uçar bir anlamda İl Başkanı Adem Gümüş'e karşı bir zafer kazanmış oldu. Oyların sayımı tamamlanmadan salonu terk eden Adem Gümüş ve Merkez İlçenin Başkanı Ali Tugaytimur “Sonucu tahmin ettiler” yorumunu yaptırdılar.

DEDİKODU OLMAYACAK

Sayımın ardından kazandığı açıklanan Oğuz Uçar, kısa bir süre tebrikleri kabul ettikten sonra kürsüdeki yerini aldı. Konuşmasında DYP'de yanlış olmayacak diyen Oğuz Uçar; “Tabana güvendik ve kazandık. Hepsine teşekkür ediyorum. Biz ara rejim partisi değiliz. Köklü ve geçmişi olan bir partiyiz Bundan sonra DYP'de dedikodu ve kavga olmayacak” dedi.

KONGREDEN NOTLAR

Kültür Merkezi Salonu’nda başlayan kongrede, oylama öncesi adaylar Uçar ve Balcıoğlu salona kol kola gelerek birlik mesajı verdiler. Oylama sırasında ve sayımı beklerken de aynı samimiyette görünen ikili, konuşmalarında da delege oyunu istediler. DYP Teşkilat Başkanı Cevat Yılmaz'ın konuşmasıyla açılan kongrede, Genel Merkez üyesi Oktay Türesin de bir konuşma yaptı. Türesin; “Ankara Genel Merkez'de görevli olarak elimden gelen tüm desteği sağlayacağım. Halkımız bize güvensin. İlk genel seçimde tekrar iktidar olacağız”dedi.

Türesin'den sonra söz alan Oğuz Uçar ise delegeye seslenirken, partinin sahibi sizlersiniz diyerek kongreye geliş sürecini özetledi. Uçar; “Kongre kararı alma cesaretini gösteremeyenler, beni geçimsizlikle suçladı. Eğer delegelere güvenmek, onların kararlarına saygı duymak geçimsizlikse, kabul ediyorum ben geçimsizim. Ama ben dedikodu yapanlarla geçimsizim. Kongre salonları er meydanlarıdır. Bu güne kadar dişe dokunur bir şey yapmadığımı itiraf ediyorum. Ama bundan sonra kaybedecek bir dakikamız yok. Gelin hep birlikte tarih yazalım. Siz delegelerin oylarını nazar boncuğu rengindeki listeme bekliyorum” şeklinde konuştu.

Ersin Balcı ise konuşmasında kimsenin adamı olmadığının altını çizerken; “Ben hep DYP'liydim, DYP'li olarak da öleceğim. Biz Bolu'dan milletvekili çıkartırız. Oğuz gibi gazeteci değilim, hatip de değilim. Onun kadar duygularımı anlatamıyorum” diye konuştu.

Ortamı geren ise mevcut Başkan Ali Tugaytimur oldu. Uçar'ı bencillikle, laf ebeliği ile tek başına karar alıp, arkadaşlarına hakaret etmekle suçlayan Tugaytimur; “Merkez ilçeyi bıraktı, diğer illere giderek milletvekilliği derdine düştü. Oğuz Uçar'ın kavgacı ve yaralayıcı tutumunun değişmeyeceğine inandık ve istifa ettik. DSP'liden ilçe başkanı mı olur demek, partiye ihanettir” demesi ve salondan yükselen itirazlar sıcak anlar yaşanmasına neden oldu. Salonda ayağa kalkan Oğuz Uçar da söz hakkı istedi. Ancak Başkan, Uçar'a söz hakkı vermedi. Bu sırada salonda delegeler arasında tartışmalar yaşandı. Divan Başkanı ve Oğuz Uçar arasında yaşanan tartışmalardan sonra ise olay yatıştırıldı.

19.09.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.