ULUSAL BASINDA YANKILAR SÜRÜYOR

ULUSAL BASINDA YANKILAR SÜRÜYOR

ÜNİVERSİTEDE YOLSUZLUK İDDİASI

Bugün ve Vakit Gazetesi, Sayıştay tarafından yapılan denetimler sonucunda Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde çok sayıda yolsuzluk yapıldığını iddia etti.

Bugün Gazetesi ve Vakit Gazetesi'nde dün çıkan haberlere göre, Sayıştay denetçileri tarafından 2007 yılında yapılan denetimler sonucu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde çok sayıda yolsuzluk yapıldığı iddiaları yer aldı. Bugün Gazetesi'nde “Abant İzzet Baysal Çiftliği” başlığı adı altında yayınlanan haber şöyle: “Keyfi uygulamalara imza atan Rektör Prof. Dr. Atilla Kılıç ve diğer sorumlular hakkında soruşturma başlatılması istendi. Rektör Kılıç'ın maaş ödemelerinde yapılan hata sonucunda 5 bin 396 TL'lik kamu zararı tespit edildi. Kılıç'ın hem temsil tazminatını hem de görev tazminatını aldığı, bunun sonucunda kamuyu zarara uğrattığı belirlendi. Üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor İşleri Daire Başkanlığı bütçesine öğrencilerin ihtiyaçları için konulan ödeneğin, kravat ve fular alımında kullanıldığı ve bunun sonucunda 37 bin 800 TL harcama yapıldığı ortaya çıkarıldı.”

VAKİT: “REKTÖR'ÜN YOLSUZLUKLARI RAPORLAŞTI”

Vakit Gazetesi'nde yer alan haberde ise şu ifadelere yer verildi: “10. Cumhurbaşkanı Sezer tarafından atanan ve 17 Şubat 2006'da Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğünü devralan Atilla Kılıç'ın birçok yolsuzluğa bulaştığı ortaya çıktı. Sayıştay raporuna göre Rektör Kılıç, üniversiteyi 643 bin lira zarara uğratmış… Sayıştay'ın raporuna göre üniversiteyi 643 bin lira zarara uğratan Kılıç, kanunlara aykırı bir şekilde 5 bin 396,72 lira görev tazminatı alırken, yine kanunlara aykırı şekilde Gazi Üniversitesi'nden Rektör Yardımcısı olarak atadığı Alemdar Yalçın'a BoluAnkara arasında araba tahsis ediyor…”

Rektör Kılıç'la görüşen gazete muhabirine Kılıç yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Üniversitemizle ilgili bir inceleme yapıldı. Ortaya bir rapor çıktı. Orada bazı usulsüzlüklerden bahsedildi. Biz itirazlarımızı yaptık. Bazıları kabul edildi, bazıları edilmedi. Haksız olduğumuz kalemlerde geri ödeme yaptık.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.