Umut..!

İnsanın ruh halini ayakta tutan en önemli etkenlerden birisi ve önemlisi UMUT`tur.Umut insanın gelecekten beklentilerini yönlendiren, ona güç ve mücadele imkanı sunan, yaşama bağlayan motorun adıdır. Umudu olmayan insan düşünülemez. Hangi seviyede, hangi yaşta veya milletten olursa olsun, her insanın umutları vardır. Ünlü düşünür TALES: “Umut fakirin emeğidir” demiştir. Evet insan için umut aynen aldığı besin maddeleri kadar önemlidir.

Umut insanı geleceğe taşıyan hayat ışığıdır. İnsanda hayata tutunmanın, yaşama itici güç kazandırmanın pınarı umuttur. Umut çalışmayı, başarmayı sağlayan güçtür. Umudunu kaybetmiş insan pusulasını kaybetmiş çaresiz, bıkkın bir yapıdadır. Her parlak geleceğin kazanılmasında umudun itici gücü vardır. Keşifler, icatlar, sanat eserleri, şiirler bu umudun yansımalarıdır. Acaba insanoğlu gıda kadar ihtiyacı olan umudun ne demek olduğunu tam olarak biliyor mu? Bu soruya gönül rahatlığı ile evet demeyi çok isterdim. Ama çoğumuz umudun keşfini yapabilmiş değiliz.

Her yeni günde yeni umutlarla uyanmak, bu sevinçle yaşama bağlanmak ne kadar güzel değil mi? Özellikle gençlerimiz için umut geleceklerinin şekillenmesinde çok önemlidir. Onlar umut ağacını hiç susuz bırakmamalıdır. O taktirde ağaç her gün gelişip yeşerecek kendisinden beklenen meyvesini bir gün muhakkak verecektir.

İnsan bazen karşılaştığı olaylarla karşısında umudunu kaybeder. Adeta kolu, kanadı, kırılmış, tükenmiş gibidir. Bu durumdaki insan çölde yalnız kalmış gibidir. Onu yeniden hayata tutunduracak olan şey UMUT' dur. Yeniden umudunu yeşertmektir. Hayat boyu karşılaştığımız zorluklarda, felaketlerde umut can kurtaran simidi gibidir.

Umutsuzluğun inancını kaybetmekle eşdeğer olduğunu söyleyenler çoğunluktadır. O nedenle “ALLAH'TAN UMUT KESİLMEZ” denmiştir.

Zifiri karanlık geceden kurtulup gündüzü yakalamak kara bulutlardan kurtulup güneşli bir ilk baharı düşünmek, sonbaharda sararan yaprakların renk cümbüşünden bembeyaz gelinlik giymiş gibi karlı bir günü düşünmek. Yanan bir sobada titreyen bedenimizi ısıtmak hepsi umudun güzellikleridir.

Umutlarımızı barışa, kardeşliğe, insanın geleceğini kurtarmaya yöneltirsek, dünyadaki kanı, göz yaşını dindirsek, kinimizi, hırsımızı, ben duygumuzu azaltıp, biz olursak..! çevremizdeki çirkinlikleri değil güzellikleri öne çıkarsak. Kötüyü değil iyi ve güzeli örnek alsak, bir olsak, iri olsak, örnek olsak, sevsek, sevilsek daha iyi olmaz mı… olur. Çok fazla şeyleri bir arada mı umut ettik acaba ..? umutsuz yaşanmaz… umut fakirin ekmeği… ALLAH 'tan umut kesilmez… O zaman benim umutlarım da fazla sayılmaz… yarın bu UMUTLARIMA daha yenilerini ekleyeceğim..!

Ya siz..?

18.08.2006

Bu yazı toplam 1097 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.