ÜNİVERSİTEDE SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI. EĞİTİMDEN BİR HABER VAR MI..?

            06.08.2004

Geçtiğimiz hafta üniversite sınavı sonuçları ve LGS sınav sonuçları açıklandı..!

Kazananlar sevindi, kazanamayanlar üzüldü. Başarılı olan öğrencilerimizi, emeği geçenleri, ailelerini kutluyorum. Başarısız olanlara ise neden başarısız olduklarını hem kendileri açısından, hem de EĞİTİM SİSTEMİ açısından değerlendirmeye tabi tutmalarını öneriyorum. Sınav sonuçları herşeyin sonu değildir.

Ülkemizde her konuda tartışma yapılıyor. Bence en temel konu EĞİTİM’dir. Cumhuriyetin ilk yıllarında başta ATATÜRK, eğitimin hem milli özelliğini, hem de çağdaş uygarlığını yakalamak için gerekli öğrenim özelliğini ön plana çıkararak bu temel konuya gereken değeri vermişlerdir.

Daha sonraları bu iş SİYASET malzemesi yapılmış. Birisinin yaptığını diğeri bozmuş. Sonuçta EĞİTİM bir sistemsizlik haline dönüşmüştür.

SINAV SONUÇLARI BOLU İÇİN HİÇ DE UMUT VADETMİYOR

Geçtiğimiz yıllarda alınan nispi başarıları ve kişisel başarıları bir yana bırakırsak, Bolu’da eğitimin altyapısı iyi, yeterli öğretmen var. O zaman neden bu sonuç alınıyor sorusu herkesin kafasını meşgul ediyor. Geçen yıl bu husus çok tartışıldı ama, görünen o ki sonuç getirecek bir çalışma olmamış. Milli Eğitim’deki boşluğu ÖZEL DERSHANELER dolduruyor. Bolu’da her gün bir dershane açılıyor. Her açıdan dershane EĞİTİMDEKİ FIRSAT EŞİTLİĞİNE bir darbe vuruyor. Biz imkanı olanların özel okulda okumasına, dershaneye gitmesine karşı değiliz ancak... Ya imkanı olmayan ne yapacak? Eğitim ekonomi ile at başı giden iki temel olgudur. İyi bir ekonomi için iyi bir eğitim gereklidir. Eğitimdeki başarısızlık hem kaynak israfı, hem de insan israfıdır. Eğitim iyi bir planlama ve sistemle birleştirilerek israf önlenmelidir. Maddi şeylerin israfını telafi edebiliriz ama, insanın israfını nasıl telafi edeceğiz?

EĞİTİM DİSİPLİN İÇİNDE VERİLMELİDİR

Eğitim her kademede kendi disiplini içinde verilmelidir. Eğitimin belirli aşamalarında elle tutulur (somut) sonuçlar alınmalıdır. Sadece ortaokulu, ilkokula ekleyip ilkokulu 8 yıla çıkarmak konuların tekrar edilmesi dışında bir işe yaramamıştır.

Ancak; okur-yazar sayısını artırdık. Öğrenciyi ilkokuldan itibaren üniversiteye yönlendirerek üniversite kapısı önünde yığılmaya; insan kaynağının heba olmasına sebep olunmuştur. Farklılaşma sağlamak için veli çocuğunu DERSHANEYE göndermiş; Bu sebeple okullardaki eğitimin motivasyonu kaybolmuştur. Siyaset makamı yatırım, istihdam ve eğitim ilişkisini düzenleyip, planlayarak hareket etmelidir. Eğitim küresel düşünce ve ideoloji kalıplarının içine hapsedilmemelidir.

Eğitim ve öğretim; öğretmenlik mesleğinin şerefini, onurunu taşıyan ve taşıması sağlanan kişilerce verilmelidir. Bu meslek eski saygınlığına kavuşturulmalıdır. Eğitim sadece teorik bilgilerle verilmemeli, mutlaka uygulamalı olmalıdır.

Öğrencilere milli kültürümüz, örf ve ananelerimiz öğretilmeli. Sevgi ve saygı ortamı yaratılmalıdır. Okullarımızda TOPLUMUN sosyal yapısına ters düşen, kökeni belirsiz öğretiler yerine; kendi öz değerlerini, yeteneklerini geliştirecek ve bunları çağın ötesine taşıyacak bilgiler öğretilmelidir.

ROBOT TİPİ ÖĞRETİM OLMAZ

Eğitim toplumun tüm kesimlerince benimsenmiş bir KURTULUŞ SAVAŞI gibi yapılmalıdır. Aslından kopmadan, hedefinden şaşmadan, değer yargılarını yerine oturtarak, öğrencileri saplantılarından kurtararak; kişilikli, kimlikli olmalıdır. Düşünmeden, tartışmadan hüküm vermeyen (robot olmayan) bir model uygulanmalıdır.

Eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalı; imkanı olmayan zeki çocuklarımıza bu fırsat verilmelidir. Her şeyi LİBERAL model içinde düşünerek sosyal dengeleri yok etmemeliyiz.

Sosyal ve kültürel dengelerin bozuk olduğu toplumlarda eğitimde; kalite ve kontite de bozulmaktadır.

Öğrenci yetiştiren öğretmenin:saplantısı olmamalıdır. Kendini geliştirmeli, kendi değerlerine sahip olmalıdır. Öğrencisine analitik düşünme yeteneği kazandırmalı, ezberci yapmamalıdır.

Öğretmenlik eskiden olduğu gibi yetiştirilme ve sosyal haklar yönünden eski önemine kavuşturulmalıdır.

Eğitimde uygulanan süreler belirlenmeden çok ciddi araştırma yapılmalıdır. Bazı ülkelerde uygulanan kademeli eğitimden olumlu sonuçlar alındığı bilinmektedir. Kademeli sistemden birisi: 9 yıllık üç kademeli sistemdir. Bu sistemde ilk dört yılda temel bilgi eğilimleri belirlenmektedir. Son iki yılda ise öğrencilerin seçecekleri mesleğin hazırlık bilgileri verilmektedir.

Her üç kademede uzman öğretmenlerce verilmekte, olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Eğitim ne ihmale, ne savsaklamaya, ne de politize edilmeye gelmez.

Bolu eğitimi; ülke eğitiminden ayrı düşünülmemekle birlikte; başarısızlıktaki tırmanış araştırılmalı, çok acil önlemler alınmalıdır..!

Bu yazı toplam 1417 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.