Üniversiteliler için İŞKUR programı

Üniversiteliler için İŞKUR programı

Türkiye İş Kurumu, üniversite öğrencileri için Sosyal Çalışma Programı kapsamında istihdam sunacak. İŞKUR Bolu İl Müdürü İsmail Yalçın programın detaylarını düzenlediği basın toplantısında anlattı.

Türkiye İş Kurumu’nun(İŞKUR) üniversite öğrencilerinin bir yandan kamu kurumlarında toplumsal faydası olan işlerde çalışabilecekleri, diğer yandan mesleki niteliklerini geliştirebilecekleri Sosyal Çalışma Programı(SÇP) kapsamında İŞKUR başvuru alacak. Programın detayları ile ilgili İŞKUR Bolu İl Müdürü İsmail Yalçın açıklamalarda bulundu. İŞKUR İl Müdürü Yalçın konuyla ilgili açıklamasında, “Sosyal Çalışma Programı üniversitelerimize devam eden halen öğrenci olan gençlerimizin istihdamlarına dönük bir programdır. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği ile yürüttüğümüz Sosyal Çalışma Programlarına üniversitelerde devam eden bütün öğrencilerimiz müracaat edebilirler. İstedikleri her programa ve Türkiye’nin her yerindeki, her ilindeki programlara müracaat edebilirler. Adres sınırlaması yoktur. Her bir öğrencimiz sistem üzerinden iskur.gov.tr adresindeki sistem üzerinden giriş yaparak müracaatlarını yapabilir, bu programları seçebilir. Yalnız bir sınırlamamız var. Bir öğrenci en fazla 3 programa kayıt yaptırabilir” dedi.

MERKEZİ KURAYLA BELİRLENECEK

İsmail Yalçın açıklamasının devamında ise şunları söyledi: “Katılımcıların belirlenmesi için Türkiye geneli merkezi bir kura çekilecek, asil listeler kurayla belirlenecek, yedekler de yedek sıralaması dahil olmak üzere merkezi kura sistemiyle belirlenecek. Amacımız eğitime devam eden öğrencilerimizin iş gücü piyasasına alıştırılması, onların mesleki becerilerinin güçlendirilmesi ve kamusal toplumsal hizmetlerin görülmesine dönük bir program bu. Nitelikli işlerde çalıştırılacak öğrencilerimiz. Niteliksiz işlerde çalıştırılması kesinlikle yasak. Evrak getir götür, temizlik gibi işlerde değerlendirilmeyecekler. Kamu kurumunun hizmet yürütme konuları ve amaçları doğrultusunda kendi faaliyetleri içerisinde değerlendirilebilecek öğrencilerimiz.”

Öğrencilerin 3 ay süreyle haftanın 3 günü çalışacaklarını ifade eden Yalçın açıklamasında ayrıca, “Dolayısıyla 2019 yılı içerisinde faaliyeti 8 Temmuz itibariyle başlamış olacak. 39 gün toplam bir dönem içerisinde aktif olarak çalışacaklar. Bu süre içerisinde 67,39 TL gibi ücret alacaklar geldikleri her gün için. Yine bu katılımcıların yine bu katılımcıların emekliliğine de sayılacak sigortaları da kurumumuz tarafından ödenecek maaşları da kurumumuz tarafından ödenecek. Bu süreç Salı günü itibariyle başlıyor, 4 gün sürecek. Cuma gününe kadar bütün öğrencilerimiz iskur.gov.tr adresinden Sosyal Çalışma Programı müracaatını yapabilirler. Bunun için ‘iş arayan’ kayıtlarının yapılmış olması lazım. Yani İŞKUR’a iş arayan kaydı yaptıracaklar. Müracaatında sıkıntı yaşayan, sistemden problem yaşayan ya da iş arayan kaydında problem yaşayan öğrencilerimiz bulundukları yerlerdeki İŞKUR’lara müracaat ederek buralardaki iş ve meslek danışmanlarından yardım alabilirler. Ülkemizde ilk defa uygulayacağımız bu programın öğrencilerimize ülkemize ve kamu kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

BOLU İÇİN 146 KONTENJAN

Yalçın açıklamasının sonunda ise, “İlimizin bu program kapsamındaki kontenjanı 146 kişi. 146 öğrencimizi il olarak bu konuda değerlendireceğiz. 12 kamu kurumunda programımızı açmış olacağız. Öğrencilerimiz kendi mesleklerinde okudukları bölüme göre program ve kurum seçebilirler” diye konuştu.

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMINA KİMLER KATILABİLİR?

Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere bütün yükseköğretim öğrencileri SÇP’ye katılabilir. Ancak katılamayacağı belirtilen eğitim düzeylerinin yanısıra kişinin aktif bir lisans veya önlisans kaydının olması durumunda programlara katılım mümkündür. YÖK’te öğrencilik kaydı aktif statüde olan son sınıf önlisans/lisans öğrencileri Sosyal Çalışma Programına başvurabilir/katılabilir. Ancak program devam ederken öğrenciliği sona eren katılımcılar programdan çıkarılır. Sosyal Çalışma Programına başvurabilmek ve katılabilmek için öğrencilik kaydının aktif statüde olması yeterlidir. Okulunu uzatan bir öğrencinin öğrencilik kaydı aktif statüde ise Sosyal Çalışma Programına başvurulabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum