Üniversitemizde yeni yol haritası

Her değişim, beraberinde bir kısım yenilikleri getirir. Ya da kurum içindekilerle toplumun beklentisi bu yöndedir. Üniversitemizde olağan rektörlük seçimlerinde meydana gelen değişim sonucu yeni rektörümüz Prof. Dr. Sn. Atilla Kılıç düşlediği hedefe ulaşmayı, toplumun beklentilerine de cevap olur düşüncesiyle siyasi seçim benzeri meydanlarda açıklamadı. Bu seçimler demokrasiyi halka anlatanların seçimiydi. Kuralına göre oynanması gerekiyordu. Öyle de oldu.

    Her seçim sonucunda olduğu gibi, bir kısım değişikliklerin olması bekleniyordu. Bir hedef, bir proje üzerinde çalışılıyor olmalıydı. Buna ait düşünceleri yapılan ziyaretlerde kenarından kıyısından yakalamak olasılığı vardı ama ben gene de Sn. Rektörün müsaadesini alarak sordum.

    Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Sn. İbrahim Çavuşoğlu'nun aldığı randevu üzerine Rektör Prof. Dr. Sn. Atilla Kılıç'a görevin hayırlı olması dileğinde bulunmak üzere nezaket ziyaretindeyiz. Okul Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, Müdür Yardımcısı Güngör Aslan, Okul Aile Birliği Başkanı Hüseyin Kayalıoğlu ve ben. Her seçim sonrası olduğu gibi burada da yoğun bir ziyaretçi trafiği ve arasında rutin yönetim çalışmaları vardı. Odaya girdiğimizde sıcak bir ilgi ve gülen bir yüzle karşılanıyoruz. Meslek liselerinden, meslek yüksek okullarına sınavsız geçişlerle başlayan okul üniversite arasındaki sıcak ilişkilerden açılıyor konu. Sn. Kılıç'ın özel uğraşı bilgi işlem, elektrik, ,elektronik alanlarında yoğunlaşarak devam ediyor konuşmalar...

    Sonra Bolu insanının beklentilerinden, geleceğe yönelik hedeflerden ve üniversitemizin uluslar arası boyuta taşınabilmesi için yapılması gerekli projelerden bahsediliyor. Her ne kadar nezaket ziyareti ile gazeteci kimliğini birbirine karıştırmamaya özen gösteriyorsam da, bazı konuların anlatımındaki tereddüdü fark ediyor, geleceğe yönelik bazı güzellikleri yazabilmek için okeyini alıyorum Sn. Rektörün.

    Önce bir dileğimi iletiyorum. Zaman zaman üniversite salonlarında yapılan, halkı da ilgilendiren çok önemli bilgilendirme toplantıları, paneller, konferanslar oluyor. Bunları, yapıldıktan sonra duyuyoruz. Oysa ya bir bilboarda ya da bir ilan panosunda haftalık etkinlikler ilan edilse takibi kolay olur. Bu konuda bir şeyler yapılamaz mı diyorum, not alıyor.

    Geleceğe yönelik hedefler içinde; Batı Karadeniz Üniversite Birliği kurmak. Zonguldak, Düzce, Bolu Üniversitelerinin ortak çalışmasını sağlamak. Daha sonra Türkiye Üniversiteler Birliği ve Uluslararası Dünya Üniversite Birliği'nin üyesi olmak. Amaç, fakültelerin yurtiçi ve yurtdışı konumlarında denkliği, eşitliği sağlamak. Önce bir veya iki fakültemizle bu işe başlayıp yaygınlaştırmak. Sonuçta; denkliğin ya da eşitliğin sağlanmasıyla başarıyı eğitim- öğretimin üst düzeylere taşınmasını sağlamak. Üniversiteler arası koordinasyonla A fakültesinden mezun olan bir öğrenci ülkemiz veya dünya üniversitelerinin o fakültesinden mezun olanla denk muamele görecek. Güzel bir düşünce. Umarız kısa sürede gerçekleşir. Bu durum aynı zamanda kalitenin yükselmesi için diğer fakültelerimizi de tetikler.

    Sn. Çavuşoğlu, okulumuz atölyelerinde yapılan uygulamalı çalışmalardan geniş ölçüde bilgi verdi ve bu işbirliğinin daha üst düzeyde devamı için her türlü yardıma hazır olacaklarını bildirdi.

    Sıcak bir buluşma samimi ve içten dileklerin ortaya döküldüğü bir ziyaret oldu.

    Kendilerinden bir TV programı için de söz aldım. İşler biraz daha yoluna girdikten sonra tekrar buluşmak dileğiyle Rektörümüze başarılar diliyor, hayırlı olsun diyorum.

27.03.2006

Bu yazı toplam 723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.