Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

UNUTUYOR MUYUZ?

İnsanın doğasında vardır UNUTMAK.

    İyiyi, kötüyü, acı tatlı olayları insanlar zaman geçince unutuyorlar. Bu unutma öyle bir hal alıyor ki, zaman içinde bizi kötü yönetenleri bile, kötü yönettiklerini unutup onları bir daha, bir daha seçebiliyoruz.

    Demek ki bu da insanların bir zaafı. Unutmak belki de güzel bir şey ama ders almak şartıyla.

    12 Kasım depreminden ders aldık mı?

    Günlerce, aylarca hatta yıllarca unutmadık, unutturmayacağız diye sloganlar yazarak arabalarımızda dolaşmadık mı?

    Evet, insanların acıları unutması güzel bir şey, acılarla yaşanmaz ama ders almak şartıyla.

    İnşaat işleriyle uğraşanlar 12 Kasım depreminden ders aldılar mı?

    Tüm ülkemizde çeşitli etkinliklerle geniş çapta anılan 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri şimdi deprem olan yerlerde cılız toplantılarla hatırlanmaya çalışılıyor.

    Eğer yapı sektöründe çalışanlar bu depremlerden gerekli dersi alamamışsa, yeni felaketlere davetiye çıkarmış olurlar, işte en tehlikelisi de bu.

    Şunu hiçbir zaman unutmamamız lazım; deprem öldürmez, konut öldürür.

    Son çıkan ve uyguladığımız imar yönetmeliği çok iyi, tam uygulandığı ve de mimarlar, mühendisler, müteahhitler işlerinde titiz davrandıkları takdirde binalar kaç kat olursa olsun yıkılmaz insanları da öldürmez.

    Çok geç kaldığımız, ihmal ettiğimiz ve süratle yapmamız gereken çok önemli bir işimiz var. Mevcut binaların elden geçmesi. Bilhassa okullar, öğrenci yurtları, hastaneler, resmi daireler gibi insanların toplu olarak yaşadığı bütün yapılar süratli bir şekilde güvenlik testinden geçirilmeli. O zaman pek çok yapının güçlendirilmesi gerektiğini göreceğiz.

    Geçmiş yıllarda geniş çaplı bir taramayı belediyemiz yapmıştı. Binalara nüfus kağıdı verilecekti. Ciddi ve çok teferruatlı bir çalışma yapıldığını biliyorum; ama neticenin ne olduğunu bilmiyorum.

    Benim dile getirdiğim daha lokal bir çalışma yapılması ve bilhassa insanların topluca bulundukları ve yaşadıkları binaların durumunun tespiti.

    Şunu bir kere daha vurgulamak istiyorum, depremi unutmaması gerekenler inşaat sektöründe çalışanlar olmalı.

    Meslekleri itibariyle depremle bire bir ilgili olan Bolu'daki Mimar ve Mühendis odaları, 12 Kasım’da topluca bir etkinlik yapabilirlerdi. Meslektaşlarımıza, halkımıza depremle uzaktan yakından ilgili her kesime depremin önemi, tedbirleri, yapıların özellikleri korunma yolları hakkında toplantılar yapılır, konferanslar verilebilirdi. Birinci ağızdan taze bilgilerle halkımız deprem bilincine kavuşurdu. Gerçi İnş.Müh.Od.Bşk. Şenda Aksungur kardeşim gazetelere verdiği güzel demeçlerle 12 Kasım'a dikkatleri çekmeye çalışıyor ama, açıkçası ben odalarımızdan yukarıda sözünü ettiğim gibi çok daha kapsamlı bir hareket beklerdim.

NİHAT ALPAT ÖZTÜRK

    Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın 38. olağan genel kurulunda sevgili Nihat kardeşim seçildi. Bu seçim onu 25 yıla taşıyor. Ben ona her karşılaştığımda en büyük başkan diye hitap ederim. Hem üyesi çok olan kurumların başkanı ve hem de Bolu'da en uzun süre bu işi başarıyla yürütmesi, tebrikler Nihat Başkan.

16.11.2005

Bu yazı toplam 1362 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.