Uyumlu çalışmanın ödülü

            01.06.2004

Üretimde araç olarak kullanılan hiçbir makina, bütün bir parça olarak dökülüp çalışmaya hazır hale getirilmemiş. İrili ufaklı birçok parçadan meydana gelen makina üzerindeki parçaların birbiriyle olan uyumluluğu makinanın iş görmedeki randımanını artırır.

Aynı amaca yönelik hizmetin verimliliğinde de biraraya gelen insanlar, birbirleriyle uyum ve güven içinde sorumluluklarının bilinci içinde işe yaklaşırlarsa başarı şansı her zaman yüksektir.

Başarının yakalanmasında sadece uyumlu olmak, güvenle birlikte sevgiyi saygıyı oluşturmak yeterli olmayabilir. Bu duyguların tetiklenmesi için emekleri sonucunda alınteri döken insanların terleri kurumadan başarılarının değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme çok da pahalı nesnelerden olması önemli değildir. Yapılacak hayır dua, söylenecek bir teşekkürün sonrası insanların moral motivasyonlarının yükselmesine yeter de artar bile.

“Sağol! Eline sağlık” sözcükleri insanları çoğu zaman mutlu edip, çalışma hırsını ateşlemeye yeter. Aksi durumlarda yapılanları görmezden gelmek insanların çalışma performanslarını düşürür. Yapılan bir işin takdiri çoğu zaman bir teşekkürdür. Çoğu zaman kendinden sonra gelen aile bireylerine bırakacağı geçmişi hatırlatan bir anıyı yaşatacak küçük bir armağandır.

Çoğu zaman testiyi dolduranla kıran arasındaki farkı da ortaya koyan bu küçük davranışlar statik konumdaki insanları dinamik hale getirebilir. Bu da ürün zenginliğinin oluşmasına neden olur. Sanırım son günlerde buna çok ihtiyacımız var. Birlik beraberlik türkülerinin söylendiği günümüzde bu dayanışmayı sağlayabilmek için yapılan bir kısım etkinliklerde alınan başarılar bir ölçü olarak alınmaktadır. İşte yaptığımız şu son İzzet Baysal’a Şükran Günleri’ndeki Belediyemiz personelinin gösterdiği çaba bu dayanışmanın kanıtı olmuştur. Bu konuda görev alan herkese teşekkürler.

Unutulmasın ki, ağaç dalı, yaprağı meyvasıyla güzeldir. Bunları birbirinden ayırırsanız, ağacın kendine özgü güzelliği de ortadan kalkar.

Bu yazı toplam 654 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.