Uyuyan güzel Pazarköy -2-

            28.07.2005

Acıyı yaşamak başka şey, kitaplardan okuyup anlatmak başka şey. Pazarköy’de yapılan yatırımın altında gizlenen duygu, dönemin o günkü koşulları içinde okuyamamak, okutulmamakla ilgili yaşanan içsel burukluklar ve en büyük neden de, ekonomik sıkıntılar. Şimdi koşullar değişmiş. Yaşananların etkisi ve helal süt emmenin sonucu, aynı koşulların içinde bunalan insanlara yardım elini uzatmak görevi başlamış.

Ne diyor OPET Yönetimi Başkanı Sn. Fikret Öztürk, "Ben 1947 Gaziantep doğumluyum. Dördü erkek ikisi kız altı kardeşiz. Ailem beni okutabildi. Fizik öğretmeni olabilmek için devletin on yıl bursunu aldım, yurtlarında barındım. Dokuz yıl öğretmenlikten sonra iş hayatına atılarak OPET’i kurduk. Bugünkü kazancımızla daha önce devletimin verdiğini ödemeye çalışıyorum. Doğduğum yer Gaziantep’e eğitim ve sağlık yatırımlarımız oldu. 1968’de Nurten Bilgin’le evlendik. Anarsist ruhlu, ele avuca sığmayan biriydim. Eşim Nurten beni yumuşattı. Devletin elinin ulaşamadığı yerlere ulaşmaya çalışıyoruz. Şimdi sıra hanımın tarafında. Yatırımlarımız eğitim alanında ağırlık kazanıyor. Bundan son derece mutlu oluyor."

Ya Sn. Nurten Öztürk’ün dedikleri, "Ben bu yörenin çocuğuyum. Ben de okuldan mezun oldum. Pazarköy insanı çok cana yakın, çok içten seven insanlar ama bu sevgilerini içlerinde saklarlar. Ahde vefa gösterirler ama içe kapanıktırlar, açılamazlar. Öğretmenlik zor meslek. Biz dört kardeşiz. Öğretmen maaşıyla bizim dördümüzü de okutabilmenin sıkıntısı içinde ailemin yaşadıkları hep gözümün önündedir. Aybaşlarında aldığı maaşı masaya koyan babam nereye ne vereceklerinin ince hesabını yapardı annemle. O günleri hiç unutamam. Herşeyin başında eğitim geldiğini düşünüyorum. Belde insanlarımın çocuklarına yapabileceğimiz yardımlarla mutlu oluyorum."

Sn. Nurten Öztürk’le yaptığım söyleşide Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Sn. Şemsettin Gürtürk’ün yazdığı mektubunda tetikleyici güç olduğunu söyledi. Öyleyse Ticaret Lisemiz için de yapacaklarımız vardır dediğimde. Herşey bir plan program içinde yürütülüyor. Projelerimiz de şu anda yok. Gelecekte neden olmasın diye gülümseyerek cevapladı. Kendilerine sonsuz teşekkürler diyorum.

İnsanlar mutluydular. Hizmeti alanlar verenler mutluydu. Bu mutluluktan etkilenen Valimiz Sn. Ali Serindağ da konuşmasında duygularını dile getiriyor, hayır sahiplerine teşekkür ediyordu.

"Yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden modern bir Cumhuriyeti kuranların bir hedefi vardı. Çağdaşlığı yakalamak. Devletin en önemli görevleri arasında eğitim vardı. Ancak kıt imkanlarla bu görevi yerine getirmek geniş zamana yayılmaktadır. Bu zamana ait makasın ağzını kapatmak böylesi duyarlı hayır sahipleri ile mümkün olmaktadır. Bu kurumda uzun yıllar görev yapan öğretmenimiz Cezmi Bilgin isminin yaşatılmasına neden olanlara teşekkür ederken bu okulda görev yapanlardan ilgilenenlerden başarılar bekliyorum."

Açılışların ikinci ayağı yörenin doğa güzelliklerinden birisi olan "Bürnük Göleti’ydi." Yeşillikler arasında harika görünümlü bir yer. 14-15 yıl önce bir ormanımızın önüne setle çevirdiği bataklığı gölete çevirdiği huzur veren dinlendirici bir mekan. Yeşilin her tonunun hakim olduğu göletin hemen kenarından tepelere doğru uzanan genç yaşlı çam ağaçları. Gölet bir derneğe kiralanmış. Çadır kurup kamp yapma olanakları var. Pazarköyden 12 km mesafeli yolu düzgün. Şu anda beden terbiyesi gençlik merkezinin kampı var.

Burada gölete hakim bir tepede Mengen Aşçılık okulunun Yöneticisi Fatih Bey'in hazırladığı sofrada doyunarak istemeye istenmeye yöreden ayrıldık.

Bu arada Vali Yardımcımız Sn. Hüseyin Doğan Mengen Kaymakamının izinli olması nedeniyle Kaymakamlık görevini yürütüyordu. Yakın ilgisi nedeniyle teşekkür ediyoruz.

Bu yazı toplam 854 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.