V. Ulusal Ekoloji ve Çevre Kongresi'nden

            12.10.2004

Yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte Üniversitemizde sosyal ve kültürel etkinlikler de start aldı. Ancak geçmiş yıllarda birkaç kez gündeme getirmiş olmama karşın şehir merkezinde bir ilan panosunun olmaması nedeniyle "gelenden giderken haberimiz oluyor." Çoğu zaman ilgimizi çeken önemli panel, konferans, tiyatro gibi faaliyetleri kaçırıyoruz. Oysa en azından Köroğlu TV ile koordinasyon sağlanarak haber programında bir sonraki günde hangi etkinliklerin olduğu duyurulabilir.

Biyologlar Derneği ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği program için Üniversitedeyiz. Konferansın başlama saati 14.00 olarak ilan edilmiş olmasına karşın, 15.10'da başlanabiliyor.

Zamana gösterdiğimiz özen, kurumun adı ne olursa olsun pek fark etmediğini bir kez daha görüyoruz.

Günümüz teknolojik gelişmelerin jet hızıyla ilerlediği, zaman diliminde kongrenin konusu çok önemli. Ne var ki, açılış üniversitede protokol konuşmalarıyla start alıyor, devamı ve önemli konular Abant'ta devam edecek. Üniversite'de "Küresel Isınma"ya ait panel vardı, geç olduğu için izleyemedik. Diğer oturumlar da Abant'ta olacağı için ulaşım nedeniyle gidemedik. Doğada canlı-cansız varlıklar arasında doğal bir denge olduğu söyleniyor. Kim ne yapıyor da bu denge bozuluyor? İnsanoğlunun hangi bilinçsiz ve sorumsuz davranışları bu dengeleri altüst ediyor, onların öğrenileceği bir kongreyi ne yazık ki cami cemaati gibi delegelerinden başkası izleyip bilgilenemiyor. Sanayi ve teknoloji olmadan dünyada yaşamı sürdürmek imkansız. Ne var ki hızla artan dünya nüfusuna cevap verecek sanayi ve teknoloji bilinçli olarak geliştirilemezse, bu insanlık aleminin ya da canlıların sonu olur.

Plansız gelişen sanayi, plansız imar, plansız ve korumasız doğal kaynakların kullanımı, topraklarımızı, yeraltı, yerüstü su kaynaklarımızı ve havamızın kirlenip yok olmasına neden olur. Sonuçta tarım biter, turizm alanı olarak kullanılan doğal güzellikler heder olup gider. Gelişmiş ülkelerin çok uluslu şirketlerinin kendi elleriyle bozdukları ekolojik dengeyi eski haline getirebilmek için gösterdikleri çaba, kısa sürede bozduklarını uzun sürede yerine getiremeyeceklerini gösteriyor. İçinde soluklandığımız Bolu ormanları, dünyanın genetik türü bakımından bakir kalmış ormanları iken, onlar da hızla tüketiliyor. On yılda ondörtbin orman yangını bunun kanıtıdır. Karadeniz'e dökülen 53 ırmaktan alınan su kirlilik oranı dördüncü derece Türkiye su varlığı bakımından zengin bir ülke olmaktan çıkıyor.

Kuş türlerimiz her geçen yıl azalıyor. Kelaynak kuşlarının nesli tükendi. Bu kuşların yeniden türeyebilmesi için 25 yıl gerekli. Yeraltı kaynaklarımız hızla tükeniyor. Bakır 26, platin 34, demir 52, alüminyum 54 yıl sonra bitecek.Sonuçta dünyayı ve kendilerini ekonomik olarak büyütme gayreti içinde olanlar, aynı dünyayı ekolojik olarak küçültüyorlar. Kongrenin ilk gününde bunlarla bilgilendik.

Bu yazı toplam 847 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.