Vali Akpınar: Bitişi muhteşem olacak

Vali Akpınar: Bitişi muhteşem olacak

*Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yalınkılıç: Abant'ta Valilik kendi yaptı, kendi bozdu!

Bolu Valiliği tarafından dün Abant Tabiat Parkı'nda çevre dernekleri, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı bir gezi düzenlendi. Geziye Vali Halil İbrahim Akpınar'ın Abant'la ilgili yaptığı ilginç değerlendirmeler damgasını vurdu. Ama Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç, Vali Akpınar'la aynı görüşte değil.

Dün öğle saatlerinde Abant girişinde başlayan geziye Vali Halil İbrahim Akpınar, İl Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, çevre dernekleri, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri katıldı. Gezide sık sık tansiyon yükseldi. Vali Akpınar, ilk önce geziye katılanları Abant'ın önüne çekilen setin karşısında konu hakkında bilgilendirmeye başladı. Göl seviyesini yükselten ve taşmalara neden olan seti yapma gerekçesi olarak eski setin yeterli olmamasını gösterdi. Göl kapasitesinin artarak taşmasının ise set yapılırken bir mühendislik hatası yapıldığını, ama setin kesilerek şu an suyun tahliye edildiğin belirtti. Daha sonra grup hep birlikte Küçük Abant göletine geçti. Burada Batı Karadeniz Orman İşletme Müdürlüğü'nde görevli olan bir mühendis, yapılan bu çalışmanı bölgenin endemik yapısına zarar verdiğini, bu bölgenin dünyadaki 100 hassas bölgeden biri olduğunu söyleyerek göletin tahliyesi sonrası Abant çiğdemlerinin 1 yıl toprak yüzeyine çıkamayacağını vurguladı.

YALINKILIÇ: “ONAY ALMADAN YAPMAYIN”

Savak (göl suyu gideri) imalatından dolayı suyun 1.5 metre yükseldiği tespit edildi. Suyun normal seviyede tutulması gerektiği, gölün bir doğal ekosistem olduğu dolayısıyla fiziki müdahalelerde bulunulmaması gerektiği yazıyla iletildi. Yavru Abant mevkiinde gölün yükselmesi nedeniyle önünde toprak serpe çekildi. Bunun da plan değişikliğine konu olduğunu ve onay olmadan yapılmaması gerektiğini ilettik. Valilik yapılması gerekeni yapmış ama ama bunun plan değiştirilmeden yapılması yanlıştır.

ÇALIŞMALARDA REFERANS OLARAK GOOGLEEARTH ALINMIŞ

Vali Akpınar, Küçük Abant göleti için yaptığı değerlendirmede, “Bu gölet istem dışı oldu. Biraz da mecburiyetten yapıldı. İlk başta ben de beğenmedim ama eskiden burada bir göl varmış zaten, daha sonra kurutulmuş. Bu göletin amacı Abant'ın yağış ve kar erimesi nedeniyle kapasitesi yükseliyordu, onu önlemek için yaptık. Çalışmalarımızı buraya bakarak hesapladık. Valilik olarak göletin kalması ya da kaldırılması konusunda kesin hükme sahip değiliz. Paraşütçülerin kullanacağı alan boşaltılacak ama ger kalan kısmı için Milli Parklar'ın kararını uygulayacağız. Mimar Nadir Garipoğlu olaya tepki göstererek, “Küçük Abant göleti tahliye edilince çözülecek, ama asıl Abant ne olacak?” diye sordu. Vali Akpınar, bunu Abant gölüne geçince cevaplayacağını ifade etti. Vali Akpınar burada yaptığı yorumda, “Her bayındırlık hizmeti çevreye vurulan bir darbedir” dedi. Kendisine yine Abant çiğdemlerinin ne olacağı yönündeki soruya Vali Akpınar şöyle cevap verdi: “Taş ocağı yüzünden Abant çiğdemlerinin yok olacağı iddiası asılsız ve üzücüdür. Googleearth'e baktığımızda eskiden orası taş ocağıymış ve yeşil alan değilmiş. Orada zaten Abant çiğdemi yetişmiyor”

YALINKILIÇ: “DİKKATLİ OLUN DEDİK”

İncelemede, yolun bakım onarımıyla ilgili çalışmaların, hatta enerji nakil hatlarının yer altına alınmasına yönelik çalışmaların da başlatıldığı ancak yer yer su altında kalan yol kısımlarının malzemeyle yükseltildiği görüldü. Dolayısıyla bakım, onarımda daha titiz olunması bakımından çalışmaların projelendirilerek Genel Müdürlük'ün onayının alınması yönünde rapor yazıldı ve Valiliğe gönderildi. Raporda, doğal bir ekosistemde çalışmalarda dikkatli olunması gerektiğini bildirdik.

VALİ AKPINAR: ABANT'TAN HİÇBİR RANT BEKLEMİYORUZ

Abant gölü çevresinde yapılan yol çalışması da değerlendirildi. Vali Akpınar, yol çalışmaları konusunda “Mevcut yolda ıslah çalışması yapılmaktadır. Genişletme yok, ıslah var. Tedbir amaçlı böyle bir çalışma yapıyoruz. Yol seviyesinin yükseltilmesine ilk başta ben de karşı çıktım, ama yapmamız gerekiyordu. Çünkü birincisi yer altından elektrik tellerinin geçirilmesi ve ikinci olarak kanalizasyon hattının yapımı işi vardı. Bu yüzden yolu yükseltmek zorunda kaldık” dedi. Bu esnada Makine Mühendisleri Odaları İl Temsilcisi Murat Ataman, “Son teknolojiye göre artık elektrik telleri liftler yardımıyla okyanuslardan bile geçiriliyor. Burada neden bu kullanılmıyor?” diye tepki gösterdi. Vali bu çalışmanın SEDAŞ'a sorularak yapıldığını söyledi. Vali, Abant'tan hiçbir rant beklemediklerini, buraya bina ya da otel yapma arzusu içinde olmadıklarını kaydetti. Daha sonra yol ölçümleri yapıldı. Yapılan ölçümde yol genişliğinin 18 metre çıkması tansiyonu yeniden yükseltti. Bunun üzerine Vali kendisi de bir ölçüm yaptı, o da 10 metre çıktı. Her iki ölçüm de Milli Parklar'ın verdiği ölçüden fazla çıktı.

YALINKILIÇ: “VALİLİK BİLDİRMEDİ”

Gölün çevresini dolaşan kısmın projelendirilerek doğal yapıya uygun rehabilitasyonunun, imzalanan sözleşmeyle Valilik tarafından yapılması kararlaştırıldı. Valilik, göl etrafındaki yol çalışmalarının onarımını başlattı ancak çalışmayı yeni bir yol yapımı olarak bize intikal ettirmedi. Yolun bakım, rehabilitasyon ve tamiratı öngörüldü ama yer yer maalesef yanlış uygulamalar oldu. Düzeltmek için yazı yazdık. Yapılan müdahalenin bir bakım, onarım olarak yapıldığını düşünerek olaya müdahalede bulunmadık. Ancak basında çıkan haberler üzerine gönderdiğimiz bir heyet tarafından bölgede inceleme yapıldı.

BU SAATTEN SONRA GERİ DÖNÜŞ ÇOK ZOR

İnşaat Odası İl Temsilcisi Cahit Çıngı yapılan çalışmaları şaşkınlık içinde izlediklerini ifade etti. Çıngı, en küçük yapı için bile birçok proje çalışması yapıldığını, Abant gölü çevresinde yapılan uygulamalarda ise herhangi bir projeye rastlanmadığını belirtti. İl Özel İdare'de görevli İnşaat Mühendisi çetin Yıldızbaş, “Milli parklara bildirdik ve izin aldık” diye konuştu. Bu sırada meslek odaları temsilcileri ile Çetin Yıldızbaş arasında plan ve proje konusunda kısa bir tartışma yaşandı. Vali olaya müdahale ederek projelerin ilgili odalara ulaştırılmasını istedi. Tema Vakfı Temsilcisi Lebibe Özçağlar Abant gölü çevresine yapılan çalışmaları onaylamadığını söyledi. Abant gölü çevresinde bu çalışmalar hiç yapılmasaydı ne olurdu diye sordu. Nadir Garipoğlu olaya ilginç bir yorum getirerek, “Bu saatten sonra zor” dedi. Vali de Nadir Garipoğlu'nu onayladı.

BİTİŞİ MUHTEŞEM OLACAK

Vali Akpınar açıklamalarına şöyle devam etti: “Çalışmanın amacı yaşanabilir ve kullanılabilir bir alan yaratmak. Alınan her kamyon malzeme çevreyi elbet etkiliyor. Çalışma bitince görüntü farklı olacak. Haziran ayına doğru yapılan çalışmaların bitişini kutlayacağız. Temiz ve güzel bir Abant halkın kullanımına açılacaktır. Bir kısım şeyleri bozmadan yapmak mümkün değil. 4 aydır bir çalışma yapılıyor. Bizi eleştirenlerin eskisi kadar olumsuz düşünmediklerini belirtti. Bizim eleştirdiğimiz de bazı noktalar var, çalışmalar bitince herkes Abant'ı beğenecek”

*Dün Radikal Gazetesi’nde yayınlanan Serkan Ocak imzalı haberden alınmıştır.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.