Vali Ali Serindağ;"Ben başlattım nasıl engel olurum?"

Vali Ali Serindağ;"Ben başlattım nasıl engel olurum?"

Vali Ali Serindağ, 2005 yılından itibaren köylerin alt yapısının desteklenmesi amacıyla KÖYDES adı altında çalışmalar başlatıldığını, ayrıca Taş Yayla Göleti’nin de bu tarihlerde başlatıldığını belirterek; “Göletin

Vali Ali Serindağ, 2005 yılından itibaren köylerin alt yapısının desteklenmesi amacıyla KÖYDES adı altında çalışmalar başlatıldığını, ayrıca Taş Yayla Göleti’nin de bu tarihlerde başlatıldığını belirterek; “Göletin yapımını başlatan Vali,nasıl olur da göletin yapımını engeller” diye konuştu.

Yerel basında konuyla ilgili çıkan haberlerle ilgili olarak Serindağ, Bolu’da toplam 226 proje için ödenek tahsisi yapıldığını kaydederek, bu projelerin en önemlilerinden olan Taşlıyayla Göleti için 700 bin YTL ödenek ayrıldığını, Taşlıyayla Göleti de dahil olmak üzere 226 projeden oluşan tüm KÖYDES projeleri, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından yürütüldüğünün de altını çizerek şunları söyledi: “2005 yılından itibaren köylerin altyapısının desteklenmesi amacıyla, KÖYDES adı altında yol, köy içme suları, toprak ve su kaynaklarını geliştirme ve kanalizasyon projelerine yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Bu kapsamda, söz konusu altyapılarla ilgili olarak ilimize tahsis edilen 20. 638.000YTL ödenek, Valinin Başkanı olduğu İl Tahsisat Komisyonu tarafından önceliği ve önem sırası göz önünde bulundurulmak suretiyle ilçeler ve projeler ölçeğinde planlanarak dağıtılmıştır.

Bu çerçevede, 08.02.2006 tarih ve 01 Sayılı İl Tahsisat Komisyonu kararı ile ilimizdeki toplam 226 proje için ödenek tahsisi yapılmıştır. Bu projelerin en önemlilerinden biri olan Taşlıyayla Göleti için de 700.000 YTL ödenek ayrılmıştır.

Taşlıyayla Göleti de dahil olmak üzere 226 projeden oluşan tüm KÖYDES projeleri, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından yürütülmekte, Maliye Bakanlığı’nca da söz konusu ödenekler doğrudan Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin ilgili hesabına gönderilmektedir.”

ÖZEL İDARE’NİN TEKNİK DESTEĞİ VAR

“KÖYDES çalışmalarında Özel İdare’nin ve Özel İdare personelinin teknik desteği dışında herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. Özel İdare KÖYDES çalışmalarına Valinin emir ve direktifleri doğrultusunda sadece teknik destek sağlamaktadır. KÖYDES çalışmaları Vali ve Kaymakamların insiyatifi ile yürütülmektedir” diyen Vali Serindağ; “İçişleri Bakanlığı’nın yazısı ekinde gönderilen Yüksek Planlama Kurulu’nun 08.06.2006 tarih ve 2006/8 sayılı kararı ile Toprak ve Küçük Su Kaynaklarını Geliştirme ve Köy Kanalizasyonları için ayrılan ödeneğin ihaleye bağlanmayan miktarının Köy Yolları ve İçme Sularına aktarılması hüküm altına alınmıştır.

Bu nedenle, KÖYDES kapsamındaki Toprak ve Su Kaynaklarını Geliştirme ve Köy Kanalizasyonları için ayrılan ödenekler, Yüksek Planlama Kurulu kararı uyarınca, İl Tahsisat Komisyonu tarafından Köy İçme Suları ve Köy Yollarına aktarılmıştır.

Her ne kadar bahse konu işlerle ilgili KÖYDES kapsamındaki ödenekler Yüksek Planlama Kurulu kararı uyarınca köy içme suları ve köy yollarına aktarılmış ise de, Taşlıyayla Göleti ile ilgili çalışmalar, İl Özel İdaresi’nin araçları, personeli ve maddi imkanları dahilinde Valiliğimin talimatları ve bilgileri doğrultusunda sürdürülmektedir” dedi.

NASIL ENGEL OLMUŞUM?

“Esasen Taşlıyayla Göleti’ne 2005 yılında başlanmıştır. Göletin yapımını başlatan Vali nasıl olur da göletin yapımını engeller?

Zaten bahse konu haberde de çalışmaların devam etmekte olduğu ifade edilmektedir. Özel İdare’nin başı ve yürütme organı durumunda olan Valinin engel olması halinde Özel İdare araç, gereç ve personelinin görevlendirilmesi mümkün olmadığına göre, Valinin söz konusu projeye nasıl engel olduğu anlaşılamamıştır.

Tekrar etmek gerekirse, Taşlıyayla Göletinde bir çalışma yapılıyorsa, bu tamamen Valiliğin emir ve direktifleri doğrultusundadır. Başka hiç kimse ve mercinin inisiyatifi ile olmamaktadır.

Bilindiği gibi gölet yapımına karşı hem Sakarya İdare Mahkemesi’ne dava açılmış, hem de Seben Asliye Hukuk Mahkemesi’nde Men-i Müdahale davası açılmıştır. Sakarya İdare Mahkemesi’nde açılan dava henüz sonuçlanmamıştır. Öğrenildiğine göre Seben Asliye Hukuk Mahkemesi de Sakarya İdare Mahkemesi’nin kararının beklenmesi yolunda karar almıştır.

Valiliğimiz hukukun ve yargı kararlarının uygulanması konusunda hassasiyet göstermektedir. Bu nedenle mutemel yargı kararının yerine getirilmesini güçleştirecek veya imkansız kılacak bir uygulamanın yapılmasının doğru olmayacağı kanaatindedir.

Bu nedenle yapılan çalışmalar yargı kararının yerine getirilmesinde zorlu çıkarmayacak çalışmalardır.

Sayın Milletvekillerimiz ve bir grup Sebenli vatandaşımızın şahsımı ziyaretlerinde Seben Taşlıyayla Göleti yapımı hususu gündeme gelmiş, boruların Sebenliler tarafından alınması halinde döşenip döşenmeyeceği hususunda fikrimin ne olduğu sorulmuş, Valiliğimce de Sebenliler tarafından boru satın alındığı takdirde Özel İdare imkanları ile döşeneceği kendilerine ifade edilmiştir.

Yoksa devletin yapamadığının vatandaşlar tarafından yapıldığı gibi değerlendirme gerçeği yansıtmamaktadır. Göletin proje bedeli 1.800.000 YTL civarındadır. Şimdiye kadar yapılan çalışmaların parasal değeri 550.000 YTL’dir.

Oysa satın alındığı söylenen boruların bedelinin 30.500 YTL olduğu öğrenilmiştir. Bu miktar harcama ile mi gölet bitirilecektir.

Köylerimizde yapılan altyapı çalışmalarında köylerimiz bile %5 katkı yapmaktadır.

Haberde konu edilen bilirkişi raporuna gelince, Valiliğime intikal etmiş herhangi bir bilirkişi raporu bulunmamaktadır. Kaldı ki görevli Mahkeme tarafından karar verilmeden kararın nasıl olacağı konusunda görüş beyan etmek Valiliğimce uygun bir davranış olarak görülmemektedir.

Özetlemek gerekirse, KÖYDES projesi nedeniyle gönderilen ödenekler bu husustaki Yüksek Planlama Kurulu kararına göre tahsis edilmekte ve harcanmaktadır. Bu ödenekler doğrudan Maliye Bakanlığı tarafından Köylere Hizmet Götürme Birliklerine gönderilmektedir.

Diğer yandan Özel İdare bütçesine Taşlıyayla göleti için konulmuş ve Valiliğimin inisiyatifi ile Köylere Hizmet Götürme Birliklerine aktarılmış bir ödenek bulunmamaktadır. Kaldı ki Özel İdare ödeneklerinin birimler ve fonksiyonel sınıflandırma düzeyleri arasında nasıl aktarılacağı 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 10’ncu maddesinin (b) bendi, 26’ncı maddesinin (d) bendi ile 30’ncu maddesinin (i) bendinde belirtilmiştir.”

14.08.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.