Vali Özçimen kümes sorununa el attı

Vali Özçimen kümes sorununa el attı

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, kümes açmak isteyenlerin müracaatlarının çok uzun sürede cevaplandığını, bu nedenle memnuniyetsizlik olduğunu belirterek, müracaat sahibi yerlere gidilerek en kısa sürede cevap verileceğini söyledi.

Dün bir basın açıklaması yapan Vali İbrahim Özçimen, açıklama öncesi kümesler için yapılan başvuruları değerlendirmek üzere İl Özel İdare, Sağlık, Tarım, İl Kültür ve Turizm, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileriyle bir araya geldi. Vali Özçimen toplantının ardından yaptığı açıklamada, “İlimiz Türkiye'de üretilen tavuğun üçte birini üretmektedir. İlimizde göreve başladığım günden beri en çok yakınılan konulardan birisi, kümes açmak isteyen vatandaşlarımızın müracaatlarının çok uzun sürede, 6 ayı aşan sürede cevaplandığı şeklindeydi. Bu da bizi rahatsız ediyor. Kamuoyunda da çok büyük bir memnuniyetsizlik vardı. Bu amaçla ilgili daire amiri arkadaşlarımla bu toplantıya girdik. Tarım, Sağlık, Çevre, Kültür ve Özel İdare Müdürlüğünden arkadaşlarımızla bir toplantı yaptık. Toplantının son aşamasında önceden haber veremedik. Broiler Yetiştiricileri Birliği Başkanımız da toplantımıza katıldı. Arkadaşlarımızla 'Bu iş neden bu kadar gecikiyor' diye tartıştık. Daha süratli yapabilmenin yollarını aradık. Şimdi yüzde 25 dolayında tavuk çiftliği müracaatı var. Süratle onları eriteceğiz. Haftada 2 gün toplu halde bu bahsettiğim kurumlar müracaat sahibi yerlere gidecekler. İnşallah en kısa zamanda bunu eritmiş olacağız.

Bu olayları en kısa sürede bitirmeye çalışacağız ama en fazla bir ay içerisinde bunlara cevap vermiş olacağız” dedi.

İKİ KOLDAN ÇALIŞACAĞIZ

Müracaatlar için iki ayrı koldan çalışacaklarını ifade eden Özçimen, “İki koldan çalışacağız. Tarım İl Müdürlüğü ayrı koldan çalışacak. Diğerleri de bir minibüse binecekler ve müracaat sırasına göre bir saniye önce müracaat eden başta olmak üzere bu firmalar için toplu halde gidilecek” diye konuştu. Özçimen, “Bu hep beraber gitme olayı hem ruhsatlandırma işini hızlandırmak için, hem de kamudaki israfı önlemek için mi? sorusunu şöyle cevapladı: “Şüphesiz, aslında kamuda değil de, bunlar bir daire için geliyor, parasını veriyor, arabasını tutuyor gidiyordu. O geliyordu, ondan sonra öbürü gidiyordu. Yani vatandaşımız adına çok ciddi tasarruf sağlamış olacağız.” Özçimen açıklamasının sonunda, “Vatandaşlarımızın çok ciddi yakınmaları vardı. Vatandaşlarımızın sorunlarını daha süratli çözmek istiyoruz. O amaçlı yaptığımız bir toplantı. Geldiğim günden beri çok ciddi yakınmalar vardı. İlimizin önemli bir sorunuydu. Çünkü ilimiz Türkiye'nin kanatlı sektördeki üretimin üçte birini üreten bir ildir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.