Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Valimizin basınla sohbet toplantısı

            17.08.2005

Pazar günü Turizm Otelcilik Meslek Lisesi’nde, mahalli gazetelerin köşe yazarlarıyla Valimiz kahvaltılı bir sohbet toplantısı yaptı.

Turizm, tarım, eğitim, yaşlı sağlığı projesi, prefabriklerin durumu ve hatta yapılmakta olan hükümet konağı gibi konular hakkında Sayın Valimiz bize ayrıntılı bilgiler verdi.

Dikkatimi çeken valimizin aldığı cesur kararlardan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz.

1-Yedigöller yolunun yapımı;

Yıllardır Yedigöller’in yolu yapılmamıştır neden? İnsanlar buraya gelip buraları kirletmesinler, çok fazla turist gelmesin, yol çok kötü olursa bir gelen tövbe etsin bir daha gelmesin gibi sebeplerle bu yol yıllarca yapılmamıştır. İnanın ben bile bütün ömrümce ya 2, yada 3 kere Yedigöller’e gidebilmişimdir.

Hiç böyle bir zihniyet olur mu? Güzellikler kimin içindir? Gaye, insanlar görsün, seyretsin, istifade etsin değil midir?

Ama sen Allah'ın bahşettiği tabiatı, güzellikleri koruyamazsan, bakımını yapamazsan, gelene gidene hakim olamazsan kolayı var kimse buraya gelmesin diyerek yolları yapmazsın, o güzelim tabiatı da turizme açmazsın olur biter.

Şimdi Valimiz Ali Serindağ aldığı bir kararla Yedigöller yolunu yapacak, çok da iyi olacak. Gelen giden denetim altına alınırsa, tabiat korunup kollanırsa, o güzellikleri de insanların beğenisine sunmak ve turizme açmakta hiçbir mahsur yoktur.

İşte devlet adamlığı da budur.

2-Prefabriklerin durumu?

12 kasım depreminden sonra Bolumuz gerçekten bir prefabrikler kentine döndü, devletimiz ve bazı kurumlar deprem nedeniyle evlerini terk eden halkımızı süratli bir şekilde iskan edebilmesi için yüzlerce prefabrik konut yaptılar.

Prefabrik geçici iskan anlamı taşır, yani devamlı kalıcı konutlar yapılıncaya kadar insanları sokaktan kurtarmak içindir. Bizim ilimizdeki bu prefabrikler teknik yapısı itibariyle bir veya en çok iki yıl iskana müsaittir.

Belli zaman sonra son derece sağlıksız ve insan unsurunun yaşayamayacağı kötü sonuçlar ortaya çıkar. Aynı zamanda insanlar psikolojik olarak ta negatif şekilde etkilenirler. Yani prefabrikler konut sorununu çözmek anlamı taşımaz, devamlı iskana hiç müsait değildir. Prefabriklerin kaldırılması lazım.

Peki o zaman şöyle bir sorun ortaya çıkıyor, konutu olmayan insanlar, fakir fukara ne yapacak?

İşte devlet burada lazım; bu insanları da mağdur etmeden, geldikleri yerler, daha önce yaşadıkları konumlar tespit edilip ona göre çözümler üretebilinir. Bununla ilgili bir komisyon kurulursa göreceksiniz pekçok fikirler ortaya çıkacaktır.

3-Yapılmakta olan tarihi hükümet konağı;

Yıllardır yapılması için çok uğraş veren pekçok kamu kurum ve kuruluşlarla kavgalar, mücadeleler eden ben, son ihaleden sonra sağlıklı bir şekilde ve de aslına uygun olması için inşaatı titizlikle takip ediyorum.

İnşaat çok da iyi gidiyor, müteahhidi de hızlı. Bir endişem vardı acaba ödenek sorun olur da, müteahhit istihkaklarını alamaz ve bu tempo düşer mi diye.

Bu toplantıda Valime ödenek veya tahsisat durumunu sorma fırsatını buldum.

Ödenek konusunda hiçbir sıkıntı olmadığını, müteahhit istihkaklarını zamanında alacağını bu konuda inşaatın yavaşlamasının sözkonusu olmadığını Sayın Valimden öğrenmiş oldum.

Ayrıca daha önce bu inşaatın yapımı için Maliye Bakanlığıyla bir anlaşma yapılmıştı, ihale bedelinin % 25'lik kısmı bizim özel idare bütçesinden ödenecekti. Şimdi öğrenmiş bulunuyorum ki ödeneğin tamamını Maliye Bakanlığı verecekmiş. Bu da çok sevindirici bir haber. Böylece maddi yük Bolu özel idaresinin sırtından kalkmış oluyor. Bu konuda çalışma gösterenleri de kutluyorum.

Bu yazı toplam 1116 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.