Valimizle Pazar kahvaltısının ayrıcalığı -1-

            17.08.2005

Çalışan insanların Pazar kahvaltısı diğer günlerden farklıdır. O gün, işe yetişme telaşı yoktur. O gün, işinizle ilgili programınız yoktur. O gün, aile bireylerinizle birlikte imkanlarınız ölçüsünde her zamankinden biraz daha zengince donatılmış bir kahvaltı sofrasına oturmanın mutluluğunu yaşarsınız.

Eğer gazeteciyseniz, haftanın her günü kendine özgü çalışma temposunda ayrıcalıksız devam eder. Haberciyseniz, zaman düşüncesi olmadan kulağınız telsizinizde olumlu olumsuz sinyalleri dinler her an tetikte, hazır kıta beklersiniz. Eğer gazetenin bir köşesindeki parselde amatörce yerinizi almışsanız, toplumun verdiği görev anlayışıyla anları bilgilendirecek doğru yorumları yapabilmek için, kurgulamaya çalışırsınız düşüncelerinizi.

Gazetecilikte tıpkı öğretmenlik gibi. Dersinizi hep bilgilendirme için çalışırsınız. Doğru bilgi için araştırır, sorar, öğrenir öğrendiğiniz doğruları öğretmeye çalışırsınız. Bu bazen toplumu ilgilendiren toplantıları takip etmekle bazen de, konunun sahiplerinin yaptığı basın toplantılarıyla gerçekleşir.

İşte böyle bir basın toplantısında geçtiğimiz Pazar Sn. Valimiz’in kahvaltısına konuk olduk. İkincisi yaşadığımız bu basın toplantısında köşe yazarlarını da ayrı ayrı davet etmiş olması, belki başkalarına da örnek olur düşüncesiyle teşekkür ediyorum.

Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi’nde saat 09.30’da başlayan kahvaltı oldukça kalabalıktı. Bolu’nun sorunlarını birinci ağızdan dinlemek, neyin ne kadar yapıldığını öğrenmek, Bolu’ya hizmet görevi olanları tetikleme bakımından gazeteciler açısından önemliydi. Toplum adına sorulması gerekenleri sorabilme fırsatının verilmiş olması daha da önemliydi.

Davranışlarındaki samimiyetini her geçen gün daha iyi anladığımız ilimizin yönetim koordinatörü Sn. Valimiz geçen süre içindeki gelişmeleri şöyle açıkladı.

1- Bolu’nun geleceğine yönelik turizm toplantılarından Göynük ilçemizde dışarıdan gelen katılımcılarla yapılan panelde gündeme getirilen "Turizm Araştırma Komitesi’nin" kurulması çalışmaları başlamıştır.

Böyle bir toplantıda amaç bu işin uzmanları tarafından nasıl göründüğümüzün tespitidir.

2- Daha önce Yapı Kredi Bankası’na tahsis edilip geri alınan Aladağ’daki alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Orman Bakanlığı’ndan yeniden istemiştir.

3- Sarıalan bölgesiyle ilgili proje değişimleri yönünde çalışmalar devam ediyor. Yaylaların ve meraların turizm amaçlı kullanılabilmesi için yeni Mera yasasına göre 1.2.3 sınıf toprak vasfına sahip olmaması gerekli. Bu konudaki laboratuvar çalışmaları başladı. Tahlil sonucu değerler yasada belirlenen şekilde çıkarsa iş zorlaşır. Benzer konu Taşla Yaylada da yaşandı. Biliyorsunuz Taşla Yayla orman içi alan olarak belirlendi.

4- Yedigöller, Abant, Kaplıcalarımız var. Bunlardan Yedigöller yolunun yapımını Milli Park özelliğini bozmayacak şekilde ciddi olarak bu yol güzergahında köprü, menfez gibi sanat yapılarının yapılması gerek. Orman idaresi tarafından bu işlemler yerine getirildikten sonra Köy Hizmetleri tarafından yol asfaltlanarak Yedigöller’e 4-5 Km mesafeye kadar getirilecek.

Bu yazı toplam 727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.