Valimiz’le Pazar kahvaltısının ayrıcalığı -2-

            18.08.2005

Basın toplantısı aile sıcaklığı ortamında samimi bir şekilde devam ediyor. Valimiz Sn. Ali Serindağ toplumun bilgi sahibi olmasını istediği ilimizle ilgili tüm gelişmeleri duru bir dille anlatıyor.

Bolu'da turizm gelişmelerine ait Göynük'te yapılan toplantı, Aladağ, Sarıalan yaylası Yedigöller’den sonra sıra Abant'a gelmişti.

5- Abant gelişim proGramına uygun bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Yol çalışmasının turizm sezonunda yapılması anlamında eleştiriler aldık ama, teknik anlamda asfalt işleminin sıcaklarda yapılması gerekiyormuş.(Nadir Garipoğlu konuyu gündeme taşımıştı teşekkür etti.)

6-Gölcük günü birlikçilerin uğradığı mesire yerimizdir. Burada da bir kısım çalışmalar devam etmektedir.

7-Göynük Çubuk Gölü’nde "Rüzgarlı Bahçe" dizisi için birçok yenilikler yapılmakta. Burasıda en kısa zamanda Bolu'nun iç ve dış dünyaya turizm konusunda açılan penceresi olacaktır.

8-Akkayalar birer yıllık kira ile her yıl uzatılmaktaydı. Burası için 49 yıllığına kiralanması için teklif yapıldı.

9-Sağlıkla ilgili Köroğlu Hastanemizde hizmet başladı. Temmuz ayı sonuna kadar ameliyathaneleri de faaliyete geçirilecek.

10-Tarımla ilgili Kiraz, Elma, Enginar yetiştirilmesi var. Dörtdivan bölgesinde uygulanması düşünülüyor. Tavuk gübresi konusunda Tavukçuluk sektörü Araştırma Geliştirme Birimi (Arge) oluşturuldu. Şikayet edilen Tavuk Gübresini işleme tesisleri hakkında çalışmalara başlanacaktır.

11- Milli Eğitim konusu, eldeki imkanlarımıza göre iyi değil. ÖSS. OKS sınav sonuçlarına göre daha iyi yerde olmamız gerek. Bu konuda daha gayretli olmalıyız. Üniversitemiz ile diyaloğa girildi. Araştırma çalışmaları yapılacak. Ayrıca Üniversite ile "Yaşlı Sağlığı Proje" çalışmaları başlatılacak. 65 yaşını bitirmişlerin "Hayat Kalitesini yükseltmek, yaşamı kolaylaştırmak Sağlık hizmeti, Huzurevi" gibi konularda hizmet üretmek amaçlanmıştır.

Okul öncesi Eğitim için kullanım kapasitesi yeterli değil.(%20). İkili eğitime geçilecektir.

İhalesi yapılan bir bölüm okulumuz ve bir bölüm için de projelerimiz var.

12- Prefabrik konusu "Kriz Takip ve Değerlendirme Kurulu" tarafından takip ediliyor. Zaman içinde tasviye edilecek. Sürekli barınılması düşünülemez. Bu husus buralarda oturanlara duyuruldu. Vatandaşı huzursuz edip sokağa atma düşüncemiz yok.

Ancak prefabrikler konut sorununa bir çare olarak düşünülmemeli. Bu konuda Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz de çalışma yapıyor. İş konusunda yardımlar olabilir.

Valimizin yaptığı bu bilgilendirmeden sonra soru cevaba geçildi. Tarım konusunda Kıbrıscık pirincinin üzerinde de durulması gerekir diye düşünüyorum.

Sanırım çalışmaların içinde vardır.

Bu yazı toplam 687 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.