Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Varsa yoksa Vakıf

            19.05.2004

Şöyle bir bakıyorum da İzzet Babamız Bolu’ya bu vakfı kurup yatırım yapmasaymış ne olacakmış Bolu’nun hali?

Devlet yıllardır Bolu’ya en küçük bir yatırım yapmamış, her şeye vakfın eli değmiş. Varsa yoksa İzzet Baysal Vakfı.

İşte en son İzzet Baysal Şükran Günleri kutlanırken aldığımız müjdeli haber. Yılan hikayesine dönen Mimarlık Mühendislik Fakülteleri’nin de fiziki mekanlarının İzzet Baysal Vakfı tarafından yapılacağı.

Bu binaların bitirilmesi nerden baksanız üç yıl. Zamandan kazanmak için mevcut üniversitedeki binaların bir bölümünde Mimarlık Fakültesi açılamaz mı? Gıda Mühendisliği ile işe başlandı. Neden Gıda Mühendisliği? Neden Mimarlık Fakültesi değil? Merhum İzzet Baysal Babamızın Mimar olduğunu bilmeyen yok. Kurduğu Üniversitede meslektaşlarının yetişmesini kim istemez?

İzzet Baysal Babamız’ın sağlığında Mimarlık Fakültesi’nin kurulmasını arzu ettiğini çok iyi biliyorum. Neden Mimarlık Fakültesi’nin açılması savsaklanır? Bu jest merhum babaya yapılamaz mı? Bir türlü anlamıyorum.

Çok mu zor Mimar İzzet Baysal’ın Üniversitesine Mimarlık Fakültesi’ni bir an önce faaliyete geçirmek?

İnşaat Mühendisleri Odası

İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği depremle ilgili ikinci faaliyetlerini de başarıyla tamamladılar.

Büyük bir deprem olacağı söylentileri Bolu’da yaşayan herkesi huzursuz etmişti. Bir sarsıntı olduğunda anlayan da anlamayan da ahkam kesip medyada boy göstererek deprem konulu ilmi ve bilimsel konuşmalar yapılır, her birinin söylediği bir diğerini tutmaz, velhasıl her kafadan bir ses çıkar, bunları televizyon yayınlar, halkın kafası karışır, huzursuz olur; bu konuşanlar da şöhret olur.

Soruyorum onlara; çoğu birebir depremi yaşamışlar mıdır? Deprem nasıl sallar, deprem korkusu nedir bilirler mi?

Bu deprem şöhretlilerini bir yere kapatacaksınız, kendi aralarında tartışacak, konuşacak, kavgalarını yapacaklar; ortak bir noktaya vardıkları zaman halkın karşısına çıkıp konuşacaklar. Bu ilimse, bilimse bir tek doğru olması lazım. Bu bilim adamları doğruyu bulsunlar, bulamıyorlarsa konuşmasınlar.

İşte İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği Dr. Ramazan Demirtaş’ı Bolu’ya getirdi. Dr. Ramazan Demirtaş konferansında Bolu’da uzun süre (200 yıl) büyük bir depremin olmayacağını bilimsel olarak izah ederek yüreklerimize su serpti.

Ardından Prof.Dr. İlhan Eren’in ve Prof.Dr. Zekayi Celep’in depreme dayanıklı yapı tasarımı konulu konferansları da ilgiyle izlendi.

Bolu için önemli konularda hassas davranarak faaliyetlerini bu yönde sürdüren İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği yöneticilerini kutluyorum.

Teşekkürler Bolulu sevenlerim

Rahatsızlığım sırasında beni arayıp geçmiş olsun dileklerinde bulunan bütün hemşehrilerime sonsuz teşekkürler.

İnsanlar herhalde hastalandıkları zaman çok hassas ve duygusal oluyor. O kadar çok arayanım oldu ki, bana çok güzel duygusal anlar yaşattılar.

Sevilmek gerçekten çok güzel şey. Hele insan sevgisi.

Bana o güzel duyguları yaşatan Bolu’nun güzel insanlarına şükranlarımı sunuyorum.

Bu yazı toplam 1267 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.