Vatan sevgisi imandandır

Müftümüz Sn. Ahmet Okutan vermiş olduğu konferanslarına iki aylık aradan sonra başladı. Belki alışık olmadığımız aşırı sıcaklar belki de, hasat dönemi sonları olması nedeniyle salondaki doluluk oranı alışılmışın dışında yoktu.

Sınıftaki öğrencinin ilgisi öğretmenin performansını artırır. Konferanslarda da salonun doluluğu konuşmacıyı heyecanlandırır, coşturur, memnun ve mutlu eder. Hele de Sn. Müftümüzün alışık olduğu kalabalıklar oluşmadıysa, kırgınlığı oturuşundan, mimiklerinden anlaşılır. Bunun böyle olduğu, sözlerine; “Havanın bu sıcak ve bunalımlı ortamında bu salonun serin olduğu bilinseydi, salon dolardı” diye söze başlamasından anlaşılıyordu.

Vatan kelimesinin anlamını, kutsallığını, önemini anlayabilmek için geçmişimizi bilmemiz gerekir. Ecdadımızın yaşadığı koşullarla ilgili şeydir defteri, yol haritasında kutsal değerlerin ne olduğu, kazanılması ve korunması için neler yapıldığı tarih sayfalarında kayıtlıdır. Tarih; geleceğe ışık tutan en doğru bilgi kaynağıdır. Bizim görevimiz, bizim için neler yapıldığını öğrenmek. Öğrendiklerimizi gelecek kuşaklara aktarmaktır.

“Devlet ki Arapçada, güç ve kuvvet demektir. Devlet için, bir toprak parçasına ihtiyaç duyulur. Toprak, yani vatan olmadan devlet hiç olmamıştır” diyen Sn. Okutan, “Biz adalet ve sevgi ihtiyacımızın teminatı olan devletin barındığı toprak parçasına vatan diyoruz ve buna da her yaştan insanın uğrunda can verilmesi gerektiğini bilmesini istiyoruz” diyordu.

Merhum Akif’in, Embiya yurdu bu toprak şüheda burcu bu yer. /Bir yıkık türbesi üstünde Mevla titrer, dizelerinde işaret edilen Yüce Allah’ın bir yıkık türbesine bile değer verdiği bu toprak; üzerinde yaşadığımız bu aziz vatan toprağıdır, diyerek gençlerimize dünyanın en değerli vatanına sahip olduğumuzu şeref ve onurla anlatmalıyız, öğretmeliyiz diyordu.

Sn. Okutan konuşmasına, Nur suresinin 55.ayetiyle Yüce Allah’ın vatanı sevmeye ve ona sahip çıkmaya işaret ettiğini söyleyerek şöyle devam ediyordu:

-Vatan sevgisinin en açık belirtisi onu korumak, yaşatmak ve gerektiğinde savunmaktır.

-Sevgili Peygamberimizin vatana ait hadislerinden; Hudut ve vatan müdafaası için bir gün bir gece nöbet beklemek, bin ay Allah rızası için gündüz nafile oruç tutup, gece nafile namaz kılmaktan daha hayırlıdır. (Buhari.)

-İki çeşit gözü cehennem ateşi yakmaz. Biri Allah korkusundan ağlayan göz, diğeri de Allah yolunda nöbet beklerken uyumayan göz. (Müslim.)

Ve bir yaşanmış örnek: Milli mücadelenin güney cephesinde savaşan Hüseyin isimli bir genç yaralanmış ölmek üzere. Son nefesinde koynunda sakladığı nişanlısının saçıyla gömülmesini arkadaşına söylüyor. Saçın çıkarılması sırasında annesinin vasiyeti de ortaya çıkıyor. Vasiyette yazılanlar: “Oğlum Hüseyin, dayın Rusya’da, baban Balkanlarda, kardeşin Maraş harplerinde şehit oldu. Hüseyin bana bak, son yongam sensin. Minareden ezan sesi kesilecekse, camilerin kandilleri sönecekse sütüm sana haram olsun. Öl de köye dönme. Emo için merak etme. Harbi kazanır da dönersen Emo’ya kavuşursun. Harpten kaçar da gelirsen Emo’yu mezarda görürsün. Haydi yolun açık olsun oğlum.” Evet, bugün bu ruhu ve bu anlayışı özler gibiyiz, askerlikten kaçabilmek için türlü bahaneler uyduranları gördükçe diyor.

-Bugün ihtiyacımız olan geçmişte yaşananları unutmadan vatan sevgisiyle dolu analar ve oğullar yetiştirmektir diyerek konuşmasını bitiriyordu.

Evet, gerektiğinde ölmesini bilmek, ölmenin gerekmediği yerde bu vatan için çalışmak, üretmek ve üretmek için terlemesini bilmektir. Vatan sevgisi vatanın güzelliklerine güzellikler katmasını bilmektir, yakmak değil.

01.09.2006

Bu yazı toplam 823 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.