Vatandaş soruyor

            27.06.2005

Vatandaş çoğu zaman merak ettiklerini kendisi değil de aracı kullanarak sorar. İşte bunlardan birisi. İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanemiz’de "ACİL SERVİS NEDEN AÇILMIYOR? DOĞUM İŞLEMLERİ NEDEN YAPILMIYOR?"

Rahmetle andığımız hayırların efsane ismi İzzet Baysal’ın çok arzu etmesine rağmen, bitimini ve açılışını göremediği Tıp Fakültesi ve Uygulama Hatanesi’nin içi, görkemli yapısına uygun olarak donatılamadı. Dış kaynaklı kredi müjdesi, ne yazık ki hala verilemedi. Devletin vaadlerini Bolulu hayırseverlerin tam olmasa da yerine getirmeleri sonucu, poliklinik hizmetleri vatandaşlara sunulmaya başlandı. Bir bilim yuvası, hizmete açıldıysa, bir kısım işletmeler gibi yan sanayisini kurup, fason üretim yapamaz. Onun her ürettiği başkalarına model olacak şekilde olmalı, kendi patentini taşımalı. Bir bilim yuvası, kendi başladığı işin sonunu getirmeli. Bu bağlamda vatandaş teknik ayrıntıları düşünmeden soruyor. Fakültemizin kadın doğum ünitesinden sorumlu öğretim görevlisi ve personeli atanmış ise. Poliklinik hizmete açılmış hamile olanların her türlü kontrol işlemleri ve takibi güvenli bir şekilde yapılıyorsa, doğumlar; neden başka yerlerde oluyor? Hastanenin başka ünitelerinde ameliyat işlemlerinin yapılıyor olması, bu konuda personelin bulunması, doğum işlemleri için de bir avantaj sağlanmıyor mu? Doğum için sanıldığı kadar fazla bir donatıya da ihtiyaç yok! Alt tarafı üç beş küvez değil mi, bu eziyet niye?..

Bu tür konuşmaların için de işin uzmanları da olunca sorunların haklılığına inanıyor, anlatılanları dinledikçe yanıtını bulmakta zorlanıyorsunuz.

Yine aynı uzmanların içinde olduğu konuşmalarda "Acil Servisi" olmayan bir hastanenin, donatımı biraz daha iyi konumda olan sağlık ocağında farkı olmaz diyorlar.

Konunun önemini dikkate alarak, kendi ölçülerim içinde araştırdım. Normal doğumlarda tam teşekküllü olmanın pek de önemli olmadığını, olası riskli doğumlar da çocuğu kaybetmemek veya özürlü olmanın önüne geçebilmek için ilk çocuk yoğun bakım ünitesinin tam teşekküllü olarak donanımlı olması gerektiğine inanıyorsunuz. Hele de bir Tıp Fakültesi konumundaysanız, "ben beceremedim" diyerek başka bir fakülte hastanesine göndermenin yanlışlığını düşünüyorsunuz.

Olası anormal doğumlarda, çocuğun vücut ısısına ayarlı termostatlı, açık yatak solunum cihazı, kan değişim seti, hastayı takip cihazı, foto terapi cihazı, kan tetkikini yapabilecek özel cihaz, monitör gibi önemli tıbbi cihazların olması gerektiğini öğreniyorum.

Sonuçta neden doğum yapılamıyor? sorusunun cevabı dış kaynaklı kredinin içinde saklı. Yaklaşık üç yıldır devletin en üst kademesindeki etkin ve yetkin karar verme noktasındaki insanlarımızın verdiği sözlere rağmen kredi ile ilgili en küçük bir işaret yoksa, kendi kendimize soru sorup cevabını aramanın anlamı yok.

Bütün bunlara rağmen açıklanması gerekenler bu köşemiz açık. Kimseyi eleştirip kırıp dökme niyetim yok. Sadece halkın konuşmalarına köprü olmak istedim.

Umarım Üniversitemiz Rektörlüğü’nden bu konuda bilgilendirme gelir.

Bu yazı toplam 640 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.