Vatandaştan tepki yağdı

Vatandaştan tepki yağdı

Esnafın sorunlarına çözüm getirmek yerine, sorunlarını dile getiren esnafı tehdit eden meslek odası başkanına vatandaşlar tepki gösterdi. Eleştirileri değerlendirmesi gereken oda başkanının, esnafı tehdit etmesine anlam veremediklerini belirten vata

Esnafın sorunlarına çözüm getirmek yerine, sorunlarını dile getiren esnafı tehdit eden meslek odası başkanına vatandaşlar tepki gösterdi. Eleştirileri değerlendirmesi gereken oda başkanının, esnafı tehdit etmesine anlam veremediklerini belirten vatandaşlar, “Altı üstü bir tane esnaf odasının başkanı, ne yapabilecek ki?” dediler.

O esnaf odası başkanının koltuk sevdasının kendisini zor duruma soktuğunu söyleyen vatandaşlar, olması gerekenin eleştirilerin değerlendirmesi olduğunu söylediler. Oda başkanının, aradığı esnaflara “Size başka gazeteler gönderelim, haberi yalanlayın” sözüne de değinen vatandaşlar, yalan haber yapacak olan gazetelerin başkandan çıkarı olan gazeteler olduğunu belirttiler.

'Bir gün ayağa kalkacaklardır'

“Üst düzey yöneticiler ne yapıyorsa, alttaki yöneticiler de aynısını yapıyor” diyen 45 yaşındaki işçi Alaattin Özkaya, “Kokuşmuşluk devam ediyor. Siyasi olayları görüyoruz. Aynı şey orada da geçerli. Her şeyin üstünü kapatıyorlar” dedi. Güçlü olanın, koltuğunu sağlamlaştırmak için alttakini ezdiğini belirten Özkaya, “Ancak alttaki de bir gün ayağa kalkacaktır” şeklinde konuştu.

'Ne yapabilecek ki?'

Piyasanın bozuk olduğunu ifade eden esnafın doğru söylediğini belirten inşaat mühendisi Erol Çelik (56) ise, “Ancak bizdeki seçimleri biliyorsunuz. Meclis seçiminde de, bizim esnaf seçiminde de durum aynı. Birisi çıkar, ben adayım der. Biz de onu seçeriz. Ondan da iyi bir hizmet beklemek doğru olmaz” dedi. Esnaf odası yöneticilerinin fazla para almamasından kaynaklı, çok iyi bir yöneticinin işbaşına gelmediğini anlatan Çelik, esnafın yönetmeliği değiştirerek, maaşlı profesyonellerle çalışması gerektiğini söyledi.

“Tehdit olayının abartıldığını düşünüyorum” diyen Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Altı üstü bir tane esnaf odasının başkanı, ne yapabilecek ki? Ben olsam hiç umursamam.”

'Esnaf doğru söylüyor'

Enflasyonun yüzde 6-7 dendiğini, ancak yaşanan enflasyonun fakire sorulması gerektiğini anlatan 37 yaşındaki işçi Hasan Yorulmaz ise; “Doğuya gitsinler, Kastamonu'ya gitsinler, Bolu'nun köylerine gidip açlığı görsünler. Bizim gene yiyecek ekmeğimiz var. Onların o da yok. Yetkililer her yeri, her şeyi güllük gülistanlık olarak gösteriyorlar. Ancak gerçek öyle değil” şeklinde konuştu.

Esnaf işinden ve meslek odalarından pek fazla anlamadığını, ancak buna rağmen esnafların söylediklerinin doğru olduğunu söyleyen Yorulmaz, “Piyasa kötü durumda. Ben de derneğe kayıtlıyım, ama derneğin ne iş yaptığını bilmem. Sadece ayda bir gidip parasını yatırırım” dedi.

'Bu onlar için tehlikeli'

24 yaşındaki Bolulu Mehmet Tarık Akkaş ise AİBÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğrenci. Gazeteler üzerinden adam kayırmacılığın uzun süredir Türkiye'de yaşanan bir olgu olduğunu belirten Akkaş, “Bazı gazeteler bazı çevrelere hizmet ediyor. Bunun nedeni de parayı bu şekilde döndürmeleri. Çıkar gözeterek birbirlerini kolluyorlar” dedi.

Bir esnaf odasının, esnafın yaşadığı sorunları nasıl atlatacağına dair üyelerini bilgilendirmesi ve yanlarında olması gerektiğini söyleyen Akkaş, “Küçük esnaf piyasaya göre nasıl hareket edeceğini bilemeyebilir. Esnaf odası bu konuda üyelerine yardımcı olmalı. Ayrıca ucuz kredi sağlayarak, üyelerinin maddi durumlarını iyi hale getirebilir. Cemaatleşme yapıyorlar. Ama bu onlar için tehlikeli. Çünkü 25 tane esnaf odası başkanı eleştirileri kabul edip de, bu eleştirileri değerlendirirken, sadece birisinin esnaflara tehditler savurması kendilerini esnafa karşı yalnızlaştırır” şeklinde konuştu.

'Kimse gelip de 'ne yaptın' demedi?'

Esnaf odalarının esnaflara hizmet sağlamak yerine, çevresindeki belirli kişilere rant sağlamak için kurulduğunu belirten 42 yaşındaki Ali Gülenç ise, daha önce bir odanın başkan yardımcılığı görevini yürütmüş. Ayrıldıktan sonra ticaretle uğraşmaya başladığını belirten Gülenç; şunları söyledi: “Odadan ayrılıp, ticaret odasına kaydoldum. 2001 yılında enflasyonun yüzde 80 olduğu bir dönemde, enflasyonun yarısına, yani 40 ile kredi kullanıyordum. Şimdi deniyor ki enflasyon yüzde 8. Ama ben bugün kredi çektim, yüzde 20 faiz oranıyla. Kriz zamanına göre şimdi 4-5 katı fazla faizle kredi kullanıyorum.”

Şimdi yemek şirketi kurduğunu anlatan Gülenç, “Bakliyat 2-3 katına çıktı. Ama devletle anlaşma yaptığımız için fiyatları artıramıyoruz. Bu sene 40 bin YTL içeri girdim. İşe devam edebilmek için evimi sattım. Ama kimse gelip de bana 'Sen ne yaptın?', 'Ne ettin?' demedi” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.