Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Ve nihayet!..

            04.08.2004

Tarihi Hükümet Konağı’nın ihalesi yapıldı.

Onarıma başlanıldığında Bolumuz tarihi bir tarihi eser kazanacak ve bu hizmet gören tarihi eser de 1811 yılı yapımı Hükümet Konağımız olacak düşüncesindeydik.

Ancak ne yazık ki yanlış müteahhit seçimi işi bugünlere getirdi.

Bazen geçmişi hatırlamak gerekir ki gelecekte hata yapılmasın, hatalar tekerrür etmesin.

İşi Vakıf İnşaat aldı, eline yüzüne bulaştırdı, Bolu’yu birbirine kattı. Yıllarca bize bu yıkıntıyı, mezbereliği seyrettirdi.

Ve bunu bütün Bolu biliyor ki, ben bu işte çok mücadele verdim. Yazdım, çizdim televizyon ve yazılı basının bu konuda bana desteği çok oldu.

Hele Mimarlar Odamızda bütün sivil toplum örgütlerinin biraraya geldiği toplantıda İl Genel Meclis üyelerinin bazılarının nasırına basınca Bolu’da büyük gürültü koptu. Bu konuya daima büyük ilgi gösteren yazılı basın ve televizyon da işe el atınca, günlerce kamuoyu Hükümet Konağı’nı konuştu.

Nihayet Ticaret Odası’nda yapılan toplantıda Özel İdare’nin de katkısı sağlanarak (ihaleyi yapma yetkisi ve ihale bedeline %25 katkı) bugünlere gelindi.

İktidar Partisi milletvekilleri de dikkatlerini ve mesailerini bu yöne sevkettiler. Bilhassa Metin Yılmaz ve Mehmet Güner’in çalışmaları takdire şayandı.

Valimiz Mehmet Ali Türker Bolu’ya geldiğinde bu işi kucağında buldu. O da çok uğraştı, didindi, ağır yürüyen bürokrasi çarklarını hızlandırmak, yıllarca Bolulular’ın seyrettiği bu mezbereliği ortadan kaldırmak, Bolu’dan ayrılmadan Bolulular’a yakışır bir Hükümet Konağı kazandırmak gayretindeydi.

Ve nihayet ihale yapıldı, 4 firma katıldı. Bu firmaları hiç tanımıyorum. Şimdi iş ihale komisyonuna düşüyor. Aynı hataların tekrarlanmaması için verilen fiyat tekliflerini bir kenara itip bu işi hangi firma eline yüzüne bulaştırmadan en iyi, en çabuk yapabilir bunu araştırmalı.

Bu işin vebali çok büyük.

İşi alacak müteahhit firma da şunu çok iyi bilmelidir ki, bütün Bolu’nun özellikle Mimarların, mühendislerin, sivil toplum örgütlerinin gözü, kulağı, ilgisi bu inşaatta olacak.

Kısa zamanda bitirip teslim edildiği takdirde o müteahhit firma da Bolulular’ın gözünde farklı bir değer kazanacak.

Bu yazı toplam 1345 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.