..Ve yasal süre başladı

..Ve yasal süre başladı

Uzun zamandır Belediye’nin gündemini meşgul eden ve üzerinde uzun uzun görüşmeler yapılan fazla işçi sorunu, 119 kişinin işten çıkarılması için yasal sürenin başlaması ile sonuçlandı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bir ay

Uzun zamandır Belediye’nin gündemini meşgul eden ve üzerinde uzun uzun görüşmeler yapılan fazla işçi sorunu, 119 kişinin işten çıkarılması için yasal sürenin başlaması ile sonuçlandı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bir aylık sürede iki ay dörder günlük ücretsiz izinin kabul edilmemesi durumunda, işten çıkarılan işçilerin tüm sosyal haklarının defaten ödeneceğini ifade etti.

Dün sabah yaptığı basın açıklamasında Belediye’de mevcut personel fazlalığı, sebebi ile istemeyerek işçi çıkarma zorunluluğu doğduğunu ifade eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "İşçi çıkarmamak için çalışan personel ve işçi sendikasıyla yapılan yoğun görüşmeler sonuçsuz kaldı" dedi.

Belediye’nin mevcut imkanlarının daha fazla işçi çalıştırılmasını mümkün kılmadığını ifade eden Yılmaz, "Bu nedenden dolayı hiçbir siyasi amaç güdülmeksizin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17.maddesi ve Toplu İş Sözleşmesi’nin hükümleri uyarınca geçici işçi vize fazlası çalışan 119 kişinin iş akitlerine son verilmesi için yasal sürenin başlatılması kararı verildi" şeklinde konuştu.

Yılmaz ayrıca, bu bir aylık sürede işçilerin iki ay dörder günlük ücretsiz izini kabul etmemeleri durumunda, iş akitlerine son verilen 119 geçici işçi vize fazlası çalışan işçilerin ihbar, kıdem tazminatları ile Toplu İş Sözleşmesi’nden doğan diğer tüm sosyal haklarının defaten ödeneceğini ifade etti.

119 kişinin işten çıkarılması için yasal sürenin başlamasının anlamı; bir aylık süre içerisinde işçilerin iki ay dört günlük ücretsiz izini kabul etmeleri durumunda, Belediye tarafından geri adım atılmasını ifade ediyor. Bolu Belediyesi ile Sendika arasındaki sözleşmede yer alan son giren ilk çıkar ifadesine göre işten çıkarılmaları için yasal süre başlatılan 119 kişi arasında Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Murat Yılmaz’ın da yeraldığı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.