İlhami Candemir

İlhami Candemir

VEZNEDAR

Sayın okuyucular , bildiğinizi bildiğim “uzaktan baktım pek çok, yanına vardım hiç yok” diye bir bilmece vardır. Cevabı da-bildiğiniz gibi- “ ağaç dalındaki kuş sürüsü” dür. Merakınızı anlıyorum, YAZAR,(bazen kaptırıyorum kendimi, YAZAR olarak lanse ediyorum ama -sığınmacılarımız misali- 10 yıldan fazla bir zamandır gazete sütunlarının ya kimilerine göre fuzuli işgalcisi veya kimilerine göre -yazmadığım zaman arayıp hasta mısın diyenlerden esinlenerek söylüyorum- ARANAN misafiriyim, hatta pir-i fanisiyim.Bu nedenle o kadar da olsun diyerek kendim için YAZAR deme hakkımı kullandım ) bu bilmece ile hangi kapıyı açmaya çalışıyorsun dediklerinizi duyuyor gibiyim. Sabrınızı zorlamadan hemen kapıyı açalım ve ne demek istediğimi yani konuyu sizlerle paylaşayım; Konu ÇALIŞANLARIN ÜCRET VE MAAŞ artırımı.Konu bu. Enflasyon ve bir diğer tanımı ile hayat pahalılığı karşısında günlerdir ve hatta aylardır bu artışların ne kadar olacağı hususunda rüyasında kendini darı ambarında gören tavuk misali uçuk rakamları telaffuz edenleri gördüğümüz gibi özellikle iktidar sözcüleri gibi SABIR tavsiye edenleri de gördük.Sonuçta “torbadan kuş mu çıkacak civciv mi çıkacak” diye merakla beklerken torba açıldı ve –bazı adaletsizlikler olsa da-rakamlar belli oldu.Meraklı köfteci misali (Kemal Sunal’ın ruhu şad olsun)ben de emekli maaşımın ARTIŞ ORANINI merak ettim ve görünce –daldaki kuş misali- PEK ÇOK. Sonra %36 oranındaki ZAMLARDAN sonra ÖDEMELERİMİN listesini yaptım, gördüm ki sıfır kere sıfır elde var sıfır misali HİÇ YOK . Yani artırımla gelen para bir elimden giriyor öbür elimden çıkıyor.İşte bu durumdan esinlenerek konuya ÇUK oturacağını düşünerek yazıma başlık olarak VEZNEDAR sözcüğünü seçtim.Yani demem o ki yılbaşı iğneden ipliğe yapılan ZAMLAR ÜCRET VE MAAŞ artış farklarını sıfırladı. Hal böyle olunca bir elimizle aldığımızı diğer elimizle verdik.Yani bir anlamda VEZNEDAR olduk.

Sayın okuyucular-yukarıda da görüldüğü gibi- hesaplamalarım ücret ve maaş artış oranları ile sınırlıdır. Bu tabloyu görünce artık alay-ı vala ile yapılan ücret ve maaş artışları için “DAĞ FARE doğurdu” diyebiliriz.Fare deyince aklıma geldi,ücret ve maaş artış oranlarını görünce-kendi adıma söylüyorum-fare görmüş kedi gibi oldum,gözlerim fal taşı gibi açıldı, sevindim ve fakat ben harekete geçince yani yapılan ZAMLARI görünce fareyi kaçıran kedi gibi oldum. Eeeee yılbaşı FARKLARI ve ZAMLARI için sıfır kere sıfır elde var sıfır dedik. Şimdi gelelim yılbaşı öncesi duruma; Yılbaşı öncesi fiyat artışları-zamlar kimin sırtında kaldı? Tabii ki HALKIN-MİLLETİN. İktidar sözcüleri bu aşırı zamlar ve fiyat artışları karşısında topluma umut aşılamak anlamında bu artışları ya “KÖPÜK” olarak veya “müsilaj” olarak nitelendirerek bunları pek yakında temizleyeceklerini söylemektedirler. Ben bazen bir söz söylenirken bunun önünün arkasının hesaba katılması gerekir derim. Eğer sizler bu artışları ve hayat pahalılığını “köpük” veya müsilaj” olarak nitelendirip temizleyeceğiz derseniz ben de” aman ha madem millet bu köpük ve müsilaj ile boğuşuyor, boğulmadan çabuk temizlemenizi öneririm.

Sayın okuyucular ben bu artış ve zamlarla ilgili öyle bir hesaplama yaptım ki bu hesaplama bana 75 yıl önce ilk okulda anlatılan “çobanın yüz akı ile hesap verme hikayesine” benzedi. Merak mı ettiniz,anlatayım; Çoban ağanın 100 koyunu otlatmaya götürüyor,ne var ki öğlenin sıcağında ağacın gölgesinde uyuyup kalmış,koyunları kurtlar telef etmişler.Çoban bir koyun derisi ile eve döndüğünde ağa soruyor,koyunlar nerede?Çoban cevap veriyor, “yağmur yağdı gök çatladı 72 sinin ödü patladı,önden gitti baş toklu,arkadan gitti 5 toklu(toklu kuzunun bir aşamadaki büyüğü),10 nu verdim kasaba,10 nu katma hesaba, kurt kaptı birisini, birisinin getirdim derisini” deyince ağa deliye döner ve elindeki yoğurt kabını çobanın suratına yapıştırır,yüzü ak-pak olan çoban, ağam “çobanın hesabı böyle olur,yüzünün akı ile çıkar” der ve işi bırakıp gider.İşte ben de bu hesaplamalardan sonra aynaya bakamadım,yüzümün akı ile mi çıktım yoksa arı kovanına çomak mı soktum. Takdir siz sayın okuyucuların.Hoşça kalın.12/01/2022

İLHAMİ CANDEMİR

Bu yazı toplam 624 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum