YANLIŞ BİLGİ-KARIŞTIRILMIŞ BEYİNLER

            08.07.2005

Günümüzün en büyük sorunu bilgi kirliliğidir, dersek abartmış olmayız. Özellikle, iletişimde gelinen baş döndürücü sonuçlardan sonra; toplumları yanlış bilgilendirmeyi; (DEZENFORMASYON) bazı kuruluşlar, kişiler , ülkeler hedef seçmişlerdir.

Bu işi yapanlar her insanı, dolayısıyla her toplumu yönlendirebilir NESNE olarak görmektedirler. (Bunların en bilineni, ABD leri kaynaklı SOROZ destekli kuruluşlardır.)

Hangi bilgi doğrudur anlayabilmemiz için; nitelikli bilgi toplama merkezlerine ve insanlara ihtiyacımız var.

Süper güçler: Dünyayı değiştirmek işgal etmek yerine; İnsanların beyinlerini değiştirmeyi, zihinleri bulandırmayı daha kolay ve maliyetsiz görmektedir.

Çok uluslu şirketler, gelişmiş ülkeler, çıkarlarının devamı için; Kişileri kuruluşları sivil toplum örgütlerini fonlamakta, kendilerinin kulu kölesi yapmaktadırlar. Çoğu farkına varmadığı için, İŞBİRLİKÇİ durumuna düştüğünü bilmemekte; Kendi düşüncesi gibi olaylara taraf olmaktadır.

YAPILAN HATALARIMIZ

-Yaşadığımız coğrafyayı bilmemek.

-Başka ülkelerin, sorunlarına karşı ürettikleri çözümleri; Kendi sorunlarımızın çözümünde uygulamaya kalkmak.

-Yaşadığımız zamanı ve çağı iyi okuyamamak; tarihi gerçekleri yok sayarak hareket etmek yerine; tarihe takılı kalmadan, hayallerimizi terk etmeden, ayaklarımızı sağlam basarak, düz ve kestirme yolları çağın gereklerine göre bulmalıyız.

Geleceğimizi ideolojik kalıplara göre tayin etmek yerine, kendi gerçeklerimize göre çözüm üretmeliyiz.

-Millet olarak en önemli hatalarımızdan biri de DİSİPLİNSİZLİK tir. Fikirde, işte, davranışta başsız bir toplumumuz var.

-Öncelik taşımayan alanları sorun yapıp, enerji kaybetmekte üstümüze yok...!

-Sorunları tespit etmeden, tanımlamadan çözmeye kalkmamız KOLAYCILIKTIR, bu özelliğimizden vazgeçmeliyiz.

-Sığ görüşlü, bilimsel derinliği olmayan insanların fikirlerini, çözüm önerilerini ciddiye almamalıyız.

-En gelişmiş edebiyat türümüz; ŞİKAYET EDEBİYATIDIR. Kendimizi aşağılamak konusunda yetiştirdiğimiz adamdan, daha fazlasını, kendimizi anlamak ve anlatmak için yetiştirmeliyiz.

-Stratejiyi kenar süsü gibi görenler, karşımıza STRATEJİ uzmanı olarak çıkmaktadır.

-Düşünürlerimizin çoğu beyin jimnastiğini, eveleyip geveleyip TV programlarında yapmaktalar.

-Olabilecek ile gerçek arasına perde çekilerek, sorumluluktan kaçılmaktadır.

-Başkalarının doğrularından hazırlanan çorba; bizim doğrumuz olarak sunulmaktadır.

-Dış politika konuları, iç politikaya alet edilmekte; Her türlü dış politika, yerli yersiz zeminlerde, bilen, bilmeyen kişilerce tartışılmaktadır.

-Bütün bu hataların sebebi; kirletilmiş bilgi ve bu bilgileri hiçbir süzgeçten geçirmeden kullanan- Aydın-medya-siyasetçi, bürokrattır.

Türk aydınının ÖZÜ az, TALAŞI yani kabuğu fazladır. Bu nedenle, hergün yeni sorun üretiyoruz, fikir ayrılığına düşüyoruz.

Kendimizi bu kirliliğin girdabına o kadar kaptırmışız ki; doğru olanı görmüyoruz göremiyoruz...! Hatalarımızı kabul etme erdemine ulaşamıyoruz.

Oysa insan olan herkes hata yapar. Hatada ısrar etmek yerine; ortak akıl sonucunda doğruyu bulmalıyız. Başkalarının bizi değerlendirmesi önemli olabilir. Ancak önce biz kendimizi iyi tanımalı ve değerlendirmeliyiz.

Pazardan DOMATES alırken gösterdiğimiz titizliği; ülkemiz, geleceğimiz, sorunlarımızla ilgili bilgilerin kirletilmiş bilgi olup olmadığını araştırmak içinde göstermeliyiz, Beyinlerimizin kirletilmesine müsaade etmemeliyiz.

Bu yazı toplam 1077 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.