Yanlış bilgi karıştırılmış beyinler

    Günümüzün en büyük sorunu bilgi kirliliğidir, dersek abartmış olmayız. Özellikle iletişimde gelinen baş döndürücü sonuçlardan sonra; toplumları yanlış bilgilendirmeyi; (DEZENFORMASYON) bazı kuruluşlar, kişiler, ülkeler hedef seçmişlerdir.
    Bu işi yapanlar her insanı, dolayısıyla her toplumu yönlendirebilir NESNE olarak görmektedirler. (Bunların en bilineni ABD’leri kaynaklı SOROZ destekli kuruluşlardır.)
Hangi bilgi doğrudur anlayabilmemiz için; nitelikli bilgi toplama merkezlerine ve insanlara ihtiyacımız var.
    Süper güçler: Dünyayı değiştirmek işgal etmek yerine; İnsanların beyinlerini değiştirmeyi, zihinleri bulandırmayı daha kolay ve maliyetsiz görmektedir.
    Çok uluslu şirketler, gelişmiş ülkeler çıkarlarının devamı için; kişileri, kuruluşları, sivil toplum örgütlerini fonlamakta, kendilerinin kulu kölesi yapmaktadırlar. Çoğu farkına varmadığı için İŞBİRLİKÇİ durumuna düştüğünü bilmemekte; kendi düşüncesi gibi olaylara taraf olmaktadır.
YAPILAN HATALARIMIZ
    -Yaşadığımız coğrafyayı bilmemek
    -Başka ülkelerin sorunlarına karşı ürettikleri çözümleri; kendi sorunlarımızın çözümünde uygulamaya kalkmak.
    -Yaşadığımız zamanı ve çağı iyi okuyamamak; tarihi gerçekleri yok sayarak hareket etmek yerine; tarihe takılı kalmadan, hayallerimizi terk etmeden, ayaklarımızı sağlam basarak düz ve kestirme yolları çağın gereklerine göre bulmalıyız.
    Geleceğimizi ideolojik kalıplara göre tayin etmek yerine, kendi gerçeklerimize göre çözüm üretmeliyiz.
    -Millet olarak en önemli hatalarımızdan biri de DİSİPLİNSİZLİK’tir. Fikirde, işte, davranışta başsız bir toplumumuz var.
    -Öncelik taşımayan alanları sorun yapıp enerji kaybetmekte üstümüze yok...!
    -Sorunları tespit etmeden, tanımlamadan çözmeye kalkmamız KOLAYCILIKTIR, bu özelliğimizden vaz geçmeliyiz.
    -Sığ görüşlü, bilimsel derinliği olmayan, insanların fikirlerini, çözüm önerilerini ciddiye almamalıyız.
    -En gelişmiş edebiyat türümüz; ŞİKAYET EDEBİYATIDIR. Kendimizi aşağılamak konusunda yetiştirdiğimiz adamdan daha fazlasını, kendimizi anlamak ve anlatmak için yetiştirmeliyiz.
    -Stratejiyi kenar süsü gibi görenler karşımıza STRATEJİ uzmanı olarak çıkmaktadır.
    -Düşünürlerimizin çoğu beyin jimnastiğini eveleyip geveleyip TV programlarında yapmaktalar.
    -Olabilecek ile gerçek arasına perde çekilerek sorumluluktan kaçılmaktadır.
    -Başkalarının doğrularından hazırlanan çorba; bizim doğrumuz olarak sunulmaktadır.
    -Dış politika konuları, iç politikaya alet edilmekte; Her türlü dış politika yerli yersiz zeminlerde, bilen, bilmeyen kişilerce tartışılmaktadır.
    -Bütün bu hataların sebebi; kirletilmiş bilgi ve bu bilgileri hiçbir süzgeçten geçirmeden kullanan- aydın- medya- siyasetçi, bürokrattır.
    Türk aydınının ÖZÜ az, TALAŞI yani kabuğu fazladır. Bu nedenle hergün yeni sorun üretiyoruz, fikir ayrılığına düşüyoruz.
    Kendimizi bu kirliliğin girdabına o kadar kaptırmışız ki; doğru olanı görmüyoruz, göremiyoruz...! Hatalarımızı kabul etme erdemine ulaşamıyoruz.
    Oysa insan olan herkes hata yapar. Hatada ısrar etmek yerine; ortak akıl sonucunda doğruyu bulmalıyız. Başkalarının bizi değerlendirmesi önemli olabilir. Ancak önce biz kendimizi iyi tanımalı ve değerlendirmeliyiz.
    Pazardan DOMATES alırken gösterdiğimiz titizliği; ülkemiz, geleceğimiz, sorunlarımızla ilgili bilgilerin kirletilmiş bilgi olup olmadığını.

21.10.2005

Bu yazı toplam 1015 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.