Yapma B Hoca..!

            21.07.2005

Sayın Kaya; 14.07.2005 tarihli köşe yazınızı okudum. Bilim adına hizmet üreten bir kimsenin kaleminden çıkan bu düşünceler, insanların önünü açmaktan öte kinlendiriyor, dargınlıklara, kırgınlıklara neden oluyor. Oysa sizin göreviniz sevgi ve dostluk ateşinin kıvılcımını yakıp alevlendirmek olmalı. Kim kızdırdı? Kim ayağınıza bastı? Kim arı kovanına çomak soktu da toplumun tümünü iğneliyorsunuz anlamak olası değil. Oysa siz; olaylara şartlanmış olarak bakıldığında doğru adrese ulaşılamayacağını çok iyi bilen ve anlatmaya çalışanlardansınız. En azından bilim adına hizmet üretmenizden öyle düşünüyoruz. Ne var ki her zaman zevkle okuduğum yazılarınızdan aldığım tadı "Tombalacık Halimem" başlıklı yazınızda bulamadım. Acı, buruk ve iğneleyici mesajınızın yanında kinlendirici bir iticiliği vardı.

Siz üniversite gibi saygın bir bilim üreten kurumun içindesiniz. Şikayetçi olduğunuz konularda halkın önünü açmak sizin göreviniz iken, sizin düşüncenizle, "Amerika, milyonlarca km uzakta göktaşını füzelerle vurarak Marduk kuyruklu yıldızına hazırlanırken... Bizimkiler, barbi bebekleri farkedip ‘Üniversite Şehri’ tabelalarıyla yeni türküler yazma peşinde" diyorsunuz. Haklı olabilirsiniz. Ama yine de düşünmeniz gerek, aydın bir kişi olarak bu toplumun kültür değerleriyle alay etmekten öte ben ne yaptım?!

Anadolu’nun sesi, nefesi, duygu ve düşüncesi olarak acıyı ağıtlarda, mutluluğu, aşkı, sevgiyi türkülerde dile getirerek mırıldanan bu insanlar bu milletin kültürünü meydana getirmişler deyip, turizm adı altında dünya insanını hareketlendiren bir düşüncenin; Bolu’nun Halimesini ele alıp insanlarını bir hiç olarak nitelemesi hiç hoş olmayan bir davranış değil mi Sn. Hocam!

Her türkünün yaşanan bir öyküsü vardır. Ferhat’la Şirin’de olduğu gibi. Tombalacık Halime’nin de oynak ritminin yanında ders alınması gereken mesajının olduğunu Sn. Emin Barın anlatmış. Yaşanmış olayları dile getiren kimbilir bilemediğimiz nice türküleri vardır Bursa’nın. Birgün onlardan da bahsederseniz, o bölgenin hiçlerini de öğrenmiş oluruz Sn. Hocam.

Bolu tarihi ile ilgili rahmetle andığım Sn. Hasan Bülbül ve Bolu tarihi dendiğinde araştırmalarıyla ışık tutan Sn. Hüseyin Sarı ile yaptığım TV programlarında Bolu insanının, kadınından erkeğine Sakarya savaşlarında neler yaptığını, lütfederseniz aynı kurumun öğretim görevlisi Sn. Sarı’dan öğrenme şansınız var.

Sn. Kaya keşke "Tombalacık Halimenin peşindeki yiğitlerin sesi ve attığı postalar daha da komik!!!" Cümlesini karanlıkta göz kırpar gibi yapmak yerine toplumun tümünü değil postacı yiğitlerin kim olduklarını açık açık yazabilseydiniz. O zaman daha cesur olur, ataların günahını ve sevabını bugünün insanlarına yükleyerek hiçlikle rencide etmezdiniz.

Yine de tanıdığım Hüseyin Kaya bu olamaz diye düşünüyorum. Siz bilim adamısınız, kavga değil. Varsa toplumun içinde yanlış yapanlar sizin göreviniz doğruları göstermek üzerine olmalı. Böylesi hoş olmayan yolu siz açarsanız, bir gün gelir Bursalıları da üzecek birşeyleri yazanlar çıkabilir. Kurtuluş Savaşında tüm ülke insanından künye vardır. Şehitler; kimbilir Anadolu türkülerinin coşkusunda ölüme koşar adım gitmiştir. Doğru adres, içimizdeki coşku ile daha çabuk bulunur.

Bu yazı toplam 908 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.