Yardıma koşanlara trafik sürprizi

Bazı kurumların ayakta kalması, devletin desteği, vatandaşlarında katkıda bulunmasıyla mümkün oluyor.

    Zaman oluyor, genel bütçeden ayrılan pay ile, olması gerekli olan acil ihtiyaçlar anca karşılanıyor. Başarı için mutlaka yan girdi kaynaklarına gereksinim oluyor. Bu da kuruma destek sağlayan dernek, vakıf gibi kuruluşlarla olası. Bu kuruluşlar görevlerini ya kayıtlı üyeleriyle ya da düzenleyecekleri konser, tiyatro ve de çeşitli gösterilerle yerine getirirler.

    İşte bu çalışmalara yönelik bir konser esnasında, kuruluşa maddi destek sağlayanların mutlulukları, otomobillerine bindiklerinde son buluyor. Nasıl mı? Tarih 20 Aralık 2005. Yer, Kültür Müdürlüğü. Özürlülere ait bir okulumuz adına, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfının Türk Sanat Müziği topluluğu konser veriyor. Salon dolu. İlgi oldukça fazla. İzleyenlerin gönlünde hoşça vakit geçirmek olduğu kadar, esas amaçları özürlü öğrencilerimize daha iyi hizmet sunabilmek için ekonomik destek sağlamak.

    Buraya kadar herşey maksada uygun olarak yürüyor. Tabi ki konsere gelenlerin büyük bölümü araçlarıyla geliyor. Kültür Müdürlüğü’nün bahçesi dolu. Bahçe dışında, yakınlarda, park alanı yok. İsmet Paşa Caddesi’nin tek yön olması nedeniyle park işlemi kısıtlı. Geriye kalan yer Kültür Müdürlüğü’nün güney ve batı kesimlerindeki yol kenarları, park için kullanılmış. Kullanılmışta ne olmuş? İşte okula destek amaçlı gelenler, araçlarını bu iki yere park etmek zorunda kalmışlarsa, yardıma koşmanın bedelini 45 milyon TL. trafik cezasıyla ödemiş oluyorlar. Yani gecenin sürprizi trafik cezası.

    Yasa koyucu bir kural koymuşsa, vatandaş olarak ona uymak zorundayız. Kuralı uygulayan kamu görevlisi de sorumluluğunda. İnsanlar, bu durumun böyle olması gerektiğinin bilincinde.

    Onlar bir şeye itiraz ediyorlar. Bu akşam burada konser olduğu yetkililerce biliniyor. Konserin başlama saati 19:30; yani trafiğin bu bölgede pek yoğun olmadığı bir saat. Konserin bitiş saati de belli değil. Hal böyle olunca, böylesi gecelerde belli bir hoşgörü yapılamaz mıydı? Burada her zaman böylesi bir titizlik içinde kontrol yapılıyor muydu?

    Bu durumu özellikle yazmamı istediler. Kültür Müdürlüğü’nün konumu nedeniyle orada yapılacak her aktivitede benzer sorunlar yaşanacak, insanların bir bölümü mağdur olacaklardır. Ben de; ilgililerce bir önlem alınır, bir formül bulunur düşüncesiyle yazıyorum.

    Biliyorum ki herkes görevini yapıyor. Kimseyi suçlama hakkımız yok. Yasalar da insanların huzur ve güveni için yapılır.

    Ama gene de hoşgörü için bir formül bulunabilir umudumuzla ilgi bekliyoruz. İkinci bir istek; İsmet Paşa Caddesi’nin en yoğun kavşağı Sezen Eczanesi, Barış Pastanesi, Dedeoğlu Kırtasiye’nin bulunduğu 6 yol ağzı. Burada Konuralp Caddesi’ne inen yol ağzından pazar yerine giden yol. Bu yolda her an kaza riskinin olabileceği düşüncesiyle, burasının tek yönlü hale getirilmesidir. Konu ile İl Trafik Komisyonu’nun ilgileneceğini umut ediyorum. En azından incelenmesinde yarar var diye düşünüyorum.

21.12.2005

Bu yazı toplam 703 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.