Yardımlaşmada örnek köy Sarıcalar -1-

            21.06.2005

Tanışmanın çeşitli yöntemleri ve sebepleri vardır. Göynük İlçesi’nin Sarıcalar Köyü ana okulunu bir avuç öğrencileriyle "Okullar Kucaklaşıyor" proje kapsamında bir araya gelmiştik 23 Nisan’da.

Kendi köylerinden farklı bir mekanda bulunmanın ürkekliği, utangaçlığı içindeki minik öğrencilerin çakmak çakmak yanıp sönen gözlerinin parıltısından, dudaklarında oluşan gülücüklerden, etrafı hayran hayran izleyişlerinden onları benimseyip yürekten kucaklamıştı, Vali Mehmet Ali Türker Anaokulu’nun öğretmeninden öğrencisine, hizmetlisinden memuruna, velisinden koruma derneğine kadar herkes. Tabiki bu buluşmanın kıvılcımı yıllar önce o köyde öğretmenlik görevi yapan İlköğretim Müfettişi Sn. Kemal Aydoğdu tarafından başlatılmış olması, bu kucaklaşmaya başka bir anlam katıyordu.

Yöreyi, yöre insanın yardımlaşma, dayanışma özelliğini bilen, öğrenmeye açık yenilikleri takip eden bu insanların yollarını aydınlatmak görevini sürdüren Sn. Aydoğduya teşekkür etmek borcumuz olmalı diye düşünüyorum.

Daha önceleri ortak yaptırımlarda imece yöntemiyle kendi işini kendi gören insanlarımız, siyasetin değişik rüzgarlarından etkilenerek herşeyi devletten bekler oldu. Bu bekleyiş sonucu örfümüzü, adetimizi unutup kapımızın önünü süpürmez, komşumuza selamı vermez olduk. Sarıcalar Köyü’nde bu yitirdiğimiz değerlerin halen daha yaşatılıyor olmasını görmek, onları ayrıcalıklı duruma getirip kendilerinden bahsetmemize neden oldu.

Sarıcalar Köyü yaklaşık 60 hane. Gene bu köy sakinlerinin 100 hanesine yakını İstanbul’da ikamet ediyor. Köyün okumuşları var. 12 Haziran Pazar günü, bizi karşılayanların içinde Boğaziçi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun şu anda Marmara Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi Doç. Sn. Safiye Erdem gibi bilim insanı da vardı.

Eski alışkanlıklardan sapma olmadan, geleneklerini sürdüren bu köyde Hacet Bayramı var. Köy odası civardan gelen insanlarla oldukça kalabalık. Camide mevlit okunuyor. Köyün kadın erkeği noksansız hizmetin koşuşturması içinde. Çalışkan bir muhtar ve ihtiyar heyeti. Köy gençleri oldukça heyecanlı ve hizmetin yürütücüleri konumunda. Görev taksimi yapılmış.

Bizi; belki de birçok yerde olmayan Ana okuluna aldılar. Bakımlı bir okul temiz bir çevre. Okul bahçesinde çocuk oyun parkı etrafı beton duvarla çevrili üstü tel örgü. Köy gençlerinin kullandığı voleybol sahası. Köyün ilköğretim çağındaki çocukları taşımalı sistem içinde. Köyün hemen girişinde futbol sahasına başlamışlar henüz bitmemiş. Ana okulunun yanında borular inşaat demirleri görüyorum kanalizasyon ve yeni bir çamaşırhane yapacaklarmış. Köy konaklarını, camilerini ve köyleri için gerekli herşeylerini kendileri yapmış. Şurası bir gerçek, bizler yardımlaşma içinde oluyoruz ama, bize en büyük desteği Sn. Kemal Aydoğdu veriyor ihtiyacımız olan her konuda bizim önümüzü aydınlatıp rehberimiz oluyor. İhtiyaçlarımızın karşılanmasında en büyük desteğimiz O’dur diyorlar.

Köyün öne çıkan özelliği herşeyi devletten beklemeyip kendi üzerlerine düşen görevleri yardımlaşarak imece sisteminde yapıyor olmaları. İkinci özellikleri ise, öğrenmeye açık olan davranışları. Köyün genç kızlarının İzzet Baysal Kadın ve Çocuk Hastanemiz’in eski Baştabibi Dr. Güner Hanım’ın aramızda olduğunu öğrendiklerinde, anında 30-40 kişilik bir grupla günümüzde kendilerini ilgilendiren konularda bilgi almak istemeleriydi. Anaç tavuğun etrafında toplanan civcivler gibiydiler.

Öğrenebilme açlığının giderilebilmesi için gösterilen çaba gerçekten görmeye değerdi...

Bu yazı toplam 1032 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.