Yardımlaşmada örnek köy Sarıcalar -2-

            22.06.2005

Günümüzde gelişen modern teklonojilerle, insanımızın istediği her türlü yeni bilgiyi verdiğimizi sanıyoruz ama yanılıyoruz. Oldukça yaygınlaşan, hemen her evin içinde izleme şansını bulduğumuz televizyonlarımız, arada bir elimize geçen gazetelerimizin manşetlerine taşınan yeni bilimsel gelişmelere yönelik haberleri vermiş olsalar da, toplumun belli bir kesimiyle istenilen iletişimi kuramıyoruz.

Halk denilen uzak akademik bir ifadeyle anlatılanlar ve verilmek istenen mesajlar bir türlü istenen adrese ulaşamıyor. Çünkü o aydınlanmasını istediğimiz insanların içine girmeyi beceremiyoruz. Çünkü o insanların fakir sofralarına oturup çorbasına kaşık sallayamıyor, kuru soğanına yumruk atamıyoruz. Çünkü o insanların anlayacağı dilden konuşmayı bilemiyoruz.

1996'lı yıllarda başlatılan "Halk eğitimi ve toplum kalkınmasında" tanık olmuştum bu iletişim kopukluğuna. Okumuşlarımızın belki de, çok şey biliyor imajını verebilme dürtüsünden geliyor olmalı akademik dili kullanmaları.

Osmanlı’dan gelen okumuşlarla okumamışlar arasındaki iletişim kopukluğunun, halen devam ediyor olması, belki de bilgilenme çıtamızı yurt genelinde yükseltmemize engel oluyor.

Toplumumuzun geleneksel yapısından olmalı, herşey çok özgürce konuşulup yazılmış olma serbestliğine rağmen bazı kesimlerce mahremiyetini koruduğuna inandığımız konuları açık açık sorma cesaretini engelliyor olmalı. Sarıcalar köyünde büyük bir merakla Doktorumuz Sn. Güner Yücel'in etrafında toplanan insanlarımızın bilmediklerini veya merak ettiklerini öğrenme arzusunu görmek bazı çağrışımlara neden oldu.

Şu günlerde AB sürecindeki bilgi jimnastiğinde sıkça gündeme getirilen sivil toplum örgütleri, gönüllü kuruluşların önemi birkez daha ortaya çıkıyor.

Örneğin Tabibler odamız! Tabibler Odamız kendine özgü çalışmalarını, geri kalmış yöre insanlarımıza aktarıp bilgilenmeleri için, ayda bir program yapamaz mı? Hem yöremizi, hem insanımızı tanımak amaçlı programlar çerçevesi içinde, turistik güzelliklerimizi birliktelik içinde gözlemlemek, hem birliktelikten doğacak güçle kalkınmamış yöre insanımıza güven vermek güzelliklere güzellik katmak olacaktır.

Toplumların kalkınması okuma fukarası olan ülkelerde yazıp çizmekle, hamasi söylemlerle olmuyor. Toplumların kalkınması, paylaşımcı, birlikte uygulamayla, sevgi ve dostlukların pekiştirilmesiyle olası. Bütün bunların öncülüğü kültürlü okumuş insanların sıcak yaklaşımlarıyla olacağına inanıyorum. Sınıf farkı kalkarsa böyle kalkar. Doğru hareket, doğru kaynaşma ve doğru işleri yapma becerisi böyle kazandırılır. Doğru işlerin mimarı olmak pek de kolay olmuyor. Özveri istiyor! Sevgi istiyor! Düşünmeye değmez mi ???

Bu yazı toplam 649 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.