Yarış başlıyor

            22.09.2005

Öyle bir yarış ki okul çağına gelmiş çocuğu olan herkes kulvarda. Artık saldım çayıra mevlam kayıra dönemi bitti. Hele hele etini verip kemiğine razı olma dönemi hepten geçti. Ders zili yalnız çocuklar için değil ana babalar için de çaldı. Zaman dediğiniz ne ki. Bir bakıyorsunuz orta öğretim kurumları sınavı (OKS) bir bakıyorsunuz ÖSS. Çocukla beraber yaşanacak duygular. Kazandı mı? Kazanabilecek mi? diye ter dökerken yaşanacak. İşte bu heyecandan önce, ben çocuğumun ihtiyacı olduğu zaman yanında olabildim mi? Sorusunun yanıtına şimdiden hazır olmak zorundasınız. Çünkü, yeni ders yılına yeni bir sistemle başlanıyor.

İlköğretimlerde müfredat programı, derse hazırlanma değişti. Liseler dört yıla çıktı ÖSS sınavlarında sorular lise birinci sınıf müfredatından değil bütün sınıflardan sorulacak. Hangi okula nasıl hazırlanacak sorusundan yalnız öğretmen değil ana baba da takip yönünden sorumlu.

İlköğretimlerde okumayı öğrenmede hece yöntemi bırakılıyor. Artık öğrenciler ses temeli cümle yöntemi ile okumayı kavrayacaklar. Bütün bunlar yazılı ve görsel basının eğitim öğretim köşelerinde yayınlandı, anlatıldı. İlgilenmedinizse şimdi çocuğunuzla beraber okula koş ve öğren öğretmenden yönetimden...

Bolu’da eğitim öğretim yılının stardı Milli Egemenlik İlköğretim okulumuzdan verildi.

Önce Ayşe Nur Yalçıntaş yönetiminden öğrenci andı. Türküm doğruyum çalışkanım... Her sabah aynı içtenlikle söylenen bu andın son paragrafında Ataya sesleniş; açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğim. Masumane, inanarak tertemiz duygularla yürekten söylenen bir and. Düşünüyorum nasıl oluyor da büyüdükçe daha da gürleşeceğine zayıflıyor.

Çocuklar geliyor birer birer kürsüye. İnsanlar doğarlar, emekleyerek büyürler. Yaşamlarının km taşları gibidir eğitim öğretim. diyor Semih Salur. Sekizinci sınıflar çiçek veriyorlar aralarına ,yeni katılan kardeşlerine. Sonra emekli öğretmenim Asuman Bayar sesleniyor nöbeti devralan arkadaşlarına öğrencilerine bu bayrak yere düşmemeli... Mesajını veriyor. Sonra Zuhal Çiçek, okulum ben geldim söz veriyorum çok çalışacağım...

Sonra okulun müdürü anlatıyor okulunun ne durumda olduğunu. Sonra Milli Eğitim Müdürü sesleniyor öğretmene, öğrenciye, veliye. Sonra beldenin Başkanı geliyor, çocukların ve gençlerin olayları derinliğine anlayıp yorumlayan, araştıran, soruşturan bireyler olarak yetişmesini istiyor.

Sonra Valimiz Sn.Ali Serindağ sesleniyor öğretmen, öğrenci, veli ve alanı dolduran kalabalığa.

-Eğitim öğretimin, bir ülkenin kalkınmasındaki önemini vurgulayarak başlıyor konuşmasına.

- Eğitim öğretim geleceğe yapılan yatırımdır. Geleceği şekillendirir. Okul öncesi eğitim konusunda rakamlarla açıklamadan önce, Demokratik Laik Cumhuriyetin temel ilkeleriyle, Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkarak çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmanın ancak, eğitim öğretimle olacağını söylüyor. Kalitenin yükseltilmesi için üniversiteyle işbirliğinde olunduğunun müjdesini veriyor.

Sonra rand gösterisi. Sonra Damla Oflaz’dan şiir. Sonra belki de belleklerden silinmeyecek Asya Akdemirin monoloğu. Profesyonel sanatçılara taş çıkartan bir anlatım. O mimikler o hareketler tam bir profesyonel. Kadının kültür anlayışı, haydi kızlar okula kampanyasından ince mesajlar. Cehaletin kötü görünümü ve kadın haklarından yönelik eğitim öğretimin önemini ne güzel anlattı. CD ye alınıp yayınlanması ne güzel olurdu. İlköğretimde ilk ders gibiydi. Sonra bilinen folklorla 2005-2006 yarısı başladı. Hayırlı ve başarılı olsun.

Bu yazı toplam 883 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.