Yaşar Nuri Öztürk’ün dilinden

            25.04.2005

Abant İzzet Baysal Üniversitemizin ışığı, düzenlenen sosyal etkinliklerle düşünce ufkumuzu aydınlatıyor. Son dönemlerde dünya genelinde meydana gelen sosyal ve siyasi hareketlenmelerdeki trafik akışı hangi yönde yoğunlaşıyor? Geçiş işareti ışıklar kime açık kime kapalı yapılan bilglendirme konferanslarından öğreniyoruz.

Bu etkinlikler içinde inançlarımız konusunda bilmediklerimizi cesur bir dille anlatan kişiliği ile tanıdığımız Yaşar Nuri Öztürk Hocamızın "AB-Din ve Kadın" konulu konferansı için Üniversite Mavi Salon’dayız. Salon alışılmışın dışında dolu.

Konferansın ana teması, başlığın dışına taşarak, biraz siyaset, biraz tarih karışımıyla Din ve Kadın garnitürlü olarak aşağıdaki başlıklar halinde sunuldu.

-Avrupa ile ilgili beraberliğimiz Osmanlı’nın kuruluşuyla başlar. Geçende Osmanlı’nın borçlandırılması Batı’yı olabildiğince sevindirmiştir.

-Batı iki konuda bize borç vermekte çekingen davranmıştır. Biri GAP Projesi, diğeri PKK terörünün bitirilmesi. Görüldüğü gibi birinde kalkınmanın, diğerinde huzurun sağlanmasında engelleme vardır.

-Sevr Antlaşması Türkiye topraklarının dağıtılması ve Türk varlığını ortadan kaldırmaktır. Dün olduğu gibi bugün de buna çalışılmaktadır.

-Eyüp ve civarında yabancılar harıl harıl arazi alıyorlar. Amaçları İstanbul’da bir Patrikhane devletinin kurulması. (Sur içi İstanbul) Bunun anlamı Helen vatandaşının envalini geri verin demektir. Kıbrıs’ta Rum yapılanmasını kabul edin demektir.

-Arap emperyalizmin ocağına incir diktiği için Arap dünyası, Atatürk’ü hiçbir zaman affetmez. Şimdi Türk Milleti tanrısına kendi diliyle yakarabilmektedir. İslam dini AB tarafından Hıristiyanlığın başına bela olan bir din olarak görülmektedir. Hiçbir alçaklık dinci alçaklık kadar zalim olamaz.

-Kurban Bayramı, yoksula yardım bayramıdır. İster et, ister para yardımı yaparsınız. AB kurban kesimine müdahale ediyor. Kan göre göre, işte müslümanlığın hali bu diyor. Ancak Avrupalı olanlar insanlara yapılanlara hiç bakmıyor. İşte Sivas’ta olanlar. 120 bin cami yapmışsınız, bu insanları nasıl yakıyorsunuz deniyor. Brüksel zirvesinde kalkıp, Alevi azınlığı koydular. Avrupa bu oyunu böyle oynuyor.

-Diplomasiyi ekonomide görüldüğü gibi kayıt dışına alamazsınız. Ben Parlemento üyesiyim, yapılan bir kısım toplantı sonuçlarını bilmiyorum. Yabancılarla olan görüşmelere alınmıyoruz.

-Şu anda üç ayaklı bir mesaj verelim. 1-İdeolojiler çökmek üzere. 2-İdeolojiler çöktüğünde, sahneyi büyük dinler alacaktır. 3-İslam büyük din olarak ortaya çıkacaktır. Bu düşünceler bağlamında İslam bugün geliyor. Onu sahneye mi alacaksınız? Yoksa sahne dışına mı koyacaksınız? Deniyor.

-İslam şiddet ve kana bulaştırılarak yıkılmak isteniyor. 11 Eylül’ün işvereni kim? Bu sorunun cevabı bulunmadan İslam suçlanamaz. İslamı kana ve şiddete bulaştırın ve dünyaya mesaj verin, "Siz bunların peşinde mi gideceksiniz?.."

-Bizde kadınlarımızın siyaseti temsil hakkı %3,5. Düşünen zümre siyasetten uzak tutuluyor. AB bu konuda neden demiyor kadınlarınızı siyasete sokmuyorsunuz diye. Ben siyaset yapmak istemiyorum. Hadi söylemeyeyim "Halkın Yükselişi partisinde kadınlarımızın temsil hakkının % 30 olduğunu bilmeyin(!)"

-Bugün derdiniz muassır medeniyettir. Üstüne çıkmayı, dün Muhammed Mustafa, bugün de Mustafa Kemal söylüyordu.

-Avrupa bize evimin içine seni sokmam ama kapımın önünden ayırmam diyor.

-Muhammet Marksın yerini tutuyor. Şimdi Marks bitti. Muhammet geliyor. Tehlikelidir. Çünkü ellerinde petrol var. Yer altı servetleri var diyorlar. Siz üstüne oturduğunuz hazinelere layık değilsiniz diyorlar. Bugün bizim petrolden kıymetli suyumuz var, madenlerimiz var, bunu biliyorlar.

-Organik tarımla ilgili kendileri işçin, "Biz tatile geldiğimizde bizim yiyeceklerimiz üretin. Yem ürünlerini ve kimyasal ilaçları biz sizlere yarı fiyatına veririz" bu sayede de tarımı yok edecekler. Her şeyi ithal eder duruma geleceğiz.

-Yerli tohum araştırması yaptık, tohum yok. Piyasada genleriyle oynanmış tohumlar var. Daha önce illerimizde Tohum İslah İstasyonlarımız vardı. Kapatıldı. Tarımı bitirdiler.

Bunların felsefesi bizim verdiğimizle yetineceksiniz demektir.

Bu yazı toplam 893 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.