Yaşayarak örnek olmak

            04.04.2005

Yüce yaradan ilahi mesajını insanlık alemine göndermekle kalmamış, tebliğini peygamber olarak seçtiği kişiler (elçi, nebi, resul ve peygamber) tarafından yorumlamak, uygulama yöntemlerini yaşayarak örnek olmak gibi, görevleri de beraberinde vermiş. Bu nedenle, dinin doğru olarak algılanmasında, Peygamberimizin dinle ilgili söylediği sözler ve yaptığı uygulamalara "sünnet" diyoruz. Dini doğru olarak anlamak istiyorsak, Kur’an ile sünneti birlikte değerlendirmek zorundayız. Zorundayız, çünkü Kur’an-ı Kerim’de, "Ey peygamber de ki; Eğer Allah’ı seviyorsanız, bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin..."

Kur’an-ı Kerim’in incelenmesiyle Yüce Allah’ın Peygamberimiz’e yüklediği misyonun ne olduğu, çok kolay anlaşılır. Bunlar;

-Yüce Allah, peygamberine gönderdiği Kur’an-ı Kerim’i açıklama görevi vermiştir. Bu durum Kur’an’da şöyle ifade edilmektedir. "Kendilerine indirileni insanlara açıklamam için, düşünüp anlasınlar diye soran Kur’an-ı indirdik." Bu ayetten anlaşılan tercüme değil, Kur’an hükümlerinin insanların anlayabileceği şekilde uygulamalı olarak açıklanmasıdır.

-Yüce Allah, "Hiç şüphesiz Peygamber, sizin için en güzel örnektir" ifadesiyle peygamberine örnek olma görevi de vermiştir.

- "Biz, her peygamberi Allah’ın izniyle, ancak itaat olunsun diye gönderdik" ayetiyle de Peygamberine uyulmak misyonunu vermiştir. "Kim Peygamber’e itaat eder ve uyarsa, Allah’a itaat etmiş ve uymuş olur."

- "Helal ve haram kılma" eylemleriyle, Peygamberimiz’e yaşama yetkisi de verilmiş. İlahi bir emir olan peygambere uymak keyfiyeti sünnete uymayı gerektirir. Bazı islam dini karşıtı güçler tarafından sünnet olayı, ortadan kaldırılmaya çalışılsa da bize düşen görev, sünneti ihmal etmemek olmalıdır.

Sünnete uymamak, onun sahibi Peygamberimiz’le sınırlı kalan bir hareket değildir. Peygamberimiz’e yönelik, her hareket Allah’a yönelik davranıştır. "Kim Muhammed’e isyan ederse, Allah’a isyan eder."

İslam dini kitabı ve sünnetiyle bir bütündür. "Sünnetimden yüz çeviren benden değildir" diyen Hz. Muhammed, "Size, sımsıkı sarıldığınız müddetçe sapıtmayacağınız iki şey bıraktım. Biri Allah’ın kitabı, biri de Resulü’nün sünnetidir" diyor.

Sünnete uymamak Bid’ata düşmek-Grupculuk-Başka dinlerden olanlara tabi olma-Müslüman kimliğini kaybetme-Helak olmak gibi sonuçları getirebilir.

Bid’at: Sonradan türetilerek, sünnetin yerini almaya çalışılan uydurmalar. Sünnetin zıddı.

Grupculuk: Dinleri parça parça edip, gruplara ayırmak. "Dini ayakta tutun ve onda ayrılığa düşmeyin."

Başka dinlerden olanlara tabi olma: İslama yabancı ve ters, ne kadar akım ve davranış varsa, onlara Kur’an ve sünnet ölçüleriyle karşı çıkıp, mücadele etmek. Öz değerlerimize sahip çıkabilmenin koşulu, o kültürün kaynaklarına sıkı sarılmakla mümkündür.

Müslüman kimliğini kaybetme: İslam tarihimiz boyunca, müslüman kimliğimiz ve yaşama biçimimiz, sünnetle olmuştur. Sünnet islam kimliğidir.

Helak olma: "O’nun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir belanın gelmesinden veya can yakıcı biz azaba uğramaktan sakınsınlar" ifadesine göre, Peygamberimiz’e itaat etmemenin helaka ve belaya sebep olacağıdır.

17.03.2005 Pazar günü, Müftümüz Sn. Ahmet Okutan’ın konferansından alınan özet notlardan bölümler aktarmaya çalıştım. "İSLAMIN DOĞRU ANLAŞILMASI VE YAŞANMASINDA SÜNNETİN ÖNEMİ" başlıklı konferansta, örnekleriyle sünnetin önemini vurgulayan Sn. Okutan, konuşmasına, "Kim benim sünnetlerime uyarsa, sevabını, kim bid’at icat ederek, insanları saptırırsa, günah işleyecektir" diyen Hz. Peygamberimiz’in sözleriyle son verdi.

Bu yazı toplam 1282 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.