Yaşlı sağlığı

Ne varsa dünyanın sonunda varmış der yaşlılarımız. Her ne kadar insan kendini hissettiği yaştadır dense de, beden yaşı ile gönül yaşı hiç de öyle kol kola birlik olup meydan okuyamıyor yaşama.

    Hayatın acısıyla tatlısıyla geçen bir ömürde, nasihatta bulunabileceğiniz deneyimleriniz mutlaka olacaktır. “Sizin tecrübeniz bize yeter” sözcükleriyle gönlünüz hoş edilse de, hiç de öyle değil yaşlılık. Deneyimlerinizi dinlemek yerine suskunluğunuz en güzel davranış gençler için. Hiçbir şey eskisi gibi değil, hiçbir şey ilk günkü gibi yerinde durmuyor gözüyle yaşamı değerlendirenler eskiye pek de rağbet etmiyorlar.

    Yaşlanmak hayatın bir gerçeği. Onu görmezden gelmeye çalışsanız da o sizin yakanıza yapışmış bırakmıyor. Gövdenizi taşımakta olan ayaklarınız isyanda, tuttuğunu koparan elleriniz isyanda. Gözlerinizin sanki feri kaçmış, güzeli çirkini birbirine karıştırıyor, gölge gibi görüyorsunuz görülmesi gerekenleri. Güneş lamba gibi ışığını kısıyor sanki her geçen yılda. Dünya biraz daha kararıyor gibi. Gönlünüz aydınlık olsa da el yordamıyla kavuşmak zorunda kalıyorsunuz güzelliklere. Kalbiniz yorgun, kimi zaman ritmini kaybediyor atışları. Kalbinize giden yollar biraz daha daralıyor, geçmekte zorlanıyor hayat suyu. İhtiyarlık başka, yaşlılık başka dense de ayıramıyor ikisini birbirinden belleğiniz. Dik durmaya yetmiyor iskeletiniz ve iskeletinizi sarmalayan kaslarınız. Belinizi doğrultup ayakta kalmak için dost oluyorsunuz bastonla.

    Bütün bunlar çevremizde gördüğümüz gerçekler. Artık o eskilerin anlattığı ata erkil aile yapısı yok. Artık dede torun bir arada geniş bir kalabalık yok. Artık evin yaşlısına bakmak için bekleşen kızınız, oğlunuz, gelininiz yok. Artık bir kişinin çalışmasıyla ev geçindirilmiyor. Ailenin bütün bireyleri birlikte çıkıyor evden, birlikte dönüyorlar işyerinden evlerine...

    Onun için aranıyor sosyal devlet dediğimiz devlet baba. Yaşlılıkta evladın elinden tutup ayağa kaldırmak için var deniyor devlet baba. Bir gün sıra bana da gelecek düşüncesiyle kuruluyor yaşlı evleri, huzur evleri. Düne kadar dünyanın en genç nüfusuna sahibiz derken piramitin yavaş yavaş tersine döndüğünü görenler şimdiden başlamışlar yaşlı sağlığı ile ilgilenmeye. Bu konuda öncülüğünü Valimiz Sn. Ali Serindağ’ın başlattığı yaşlı sağlığı ile ilgili bir çalışma başlatılmış Bolu’da.

    Doğum kontrolünden yaşlılığa. Rahatsızlıkların, kadınlarımız ve erkeklerimizdeki etkilerine.

    Ölüm oranlarının cinsler arasındaki oranlarına kadar araştırma başlatılmış Bolu’da. Ev ev dolaşarak yaşlı kadın ve erkeklerin tespiti yapılmış. Kimler yalnız, kimler eş ve çocuklarıyla kalıyor not edilmiş tek tek.

    Bütün bunları 2005 yılı Bolu İli kamu yatırımlarına ait bilgilendirme toplantısında öğreniyoruz Prof. Dr. Sn. Feray Gökdoğan’dan. Bir anlamda bireyler için yaşamın yol haritası çıkarılmış. Son durağa yaklaşan insanlarımızı nasıl rahat ve huzurlu yaparız. Nasıl bir sosyal güvence ile onları mutlu yapar yalnızlıktan ve yaşlılıktan korkmaz hale getiririz.

    Sn. Feray Bolu’daki çalışmaları nokta nokta detayıyla anlattı. Bu konuda bilgilendikçe gelişmeleri anlatmaya çalışacağım.

    Başta Sn. Valimize ve bu konuda emek harcayanlara teşekkürler.

22.02.2006
 

Bu yazı toplam 731 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.