Yaşlı sağlığında hizmeti geliştirme-1

Valimiz Sn. Ali Serindağ’ın “Yaşlı Sağlığı Hizmetlerini Geliştirme Projesi”, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Sn. Feray Gökdoğan ve ekibi Araştırma Görevlileri Emine Kır, Saadet Can, Öğretim Görevlisi Hacer Alpteker tarafından ciddi bir şekilde yürütülmekte.

İlk kez İlimiz Çevre Düzenleme Toplantısı’nda Prof.Dr. Sn. Feray Gökdoğan tarafından yapılan özet bilgilendirmeden sonra konuyu, okuyucularımla paylaşmak istedim.

Bu projeden amaç; Bolu il merkezinde 65 yaş üstünün sağlık sorunlarını belirlemek ve gerekli sağlık hizmetlerini geliştirmektir.

Yapılan her işte sonuca ya deneme sınama yoluyla, ya daha önceki örneklerden yararlanarak, ya da mevcut bilgi birikimi sonucu yapılan plan projelerle ulaşılır. Millet olarak yaşam kesitinin büyük bir bölümü olsa olsa metoduyla kader çizgisinde yürüse de, planlı çalışmanın önemi kavranmaya başladı.

Diyeceksiniz ki, canlılar doğar, büyür, yaşlanır ve günün birinde ölürler.

Tanrının kanunu, yol haritasını böyle çizmişse, yaşlanmayı nasıl bir planlama ile belli bir formata sokacağız?

Ana karnındaki bir bebek dünyaya gözlerini açtığında ne ile karşılaşacağının bilincinde olamadığından, onun yaşam planlaması, ailesi veya devletin sosyal güvence veren birimleri tarafından yapılır.

Ya belli bir yaş üzerinde bulunanlardan ekonomik durumları iyi olmayanlar, ataerkil torun dede bir arada yaşamayanlar, çocuğu, eşi bulunmayanlar, sağlıklarını kaybetmiş yatağa bağlı kalanlar, toplum içine karışıp acıyı tatlıyı paylaşamayanlar, ocağında aşını kaynatıp sofraya koyamayanlar, iki parça çamaşırını yıkayıp giyemeyenle, başını sokacakları bir küçük mekan bulamayanlar, geleceklerinin nasıl olacağını tahmin etseler de, bir plan yapma şansları olur mu?

Böylesi yaşlıların bilinçleri yerinde olsa da, maddi-manevi imkansızlıklar, bedensel güçsüzlük ve noksanlıklar nedeniyle geleceklerini planlama şansları, olanakları olur mu?

Ölüm ne kadar acı olsa da, sonunda gerçekleşen olgu. İnsanların yaşlandıkça dillerinden düşürmediği “Tanrıdan hayırlı ölüm, iki gün yatak üçüncü gün toprak” duaları acı ve yokluk içinde hayata veda etmemelerinden kaynaklanmakta.

İşte 65 yaş üzerindeki insanlarda oluşan kaygıyı huzurlu bir bekleyişe döndürecek Yaşlı Sağlığı Hizmetlerini Geliştirme Projesi, sosyal devlet olgusunun, baba unvanındaki sorumluluklarını yerine getirebilme çalışmasıdır. Bu projenin sahibi Valimiz Sn. Ali Serindağ yürütücüleri de Prof.Dr. Feray Gökdoğan, Emine Kır, Hacer Alpteker ve Saadet Can’dan oluşan ekibidir.

Bu ekip, ilimizde bu konuda ciddi çalışmalar yapmakta. Bire bir araştırmalarıyla Bolu Merkez’de 65 yaş üzerinin fotoğrafını çekerek neler yapılmasını planlamak için çalışmaktalar. Neler mi yapmışlar, bu yazı serisini takip edin.

24.04.2006

Bu yazı toplam 804 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.