Yaşlı sağlığında hizmeti geliştirme-2

Genç bir nüfusa sahibiz diye övünürken, belki de bir gün yaşlanacağımızı aklımıza getirmek istemeyip avunuyorduk. Dualarımızdaki bütün yakarışlarımız elden ayaktan düşüp başkalarına muhtaç olamamak üzerine oluyor ama, kendi ayaklarımız üzerinde durabilmek için belli bir plan projemiz olsun çabamız da olmuyordu.

Günümüzün önemli konularından biri haline gelen yaşlı sağlığıdır. Bu konuda birşeylerin yapılması gerekir diye projeler üretilmeye başlanmıştır.

İlimizde bu konu Valimizin öncülüğünde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Sn. Feray Gökdoğan Başkanlığında oluşan Emine Kır-Hacer Alpteker ve Saadet Can’dan oluşan ekiple başlamıştır.

Yaşlanmanın bireylerin uzun süre yaşaması değil, yaşlıların yaşamlarını daha sağlıklı olarak sürdürebilmelerinin sağlanabilmesi olarak algılanarak, bu konuda çalışmalar başlatılmış, kadın-erkek, sağlıklı-sağlıksız, çoluk-çocuğu ile birlikte veya yalnız olanların birebir konuşularak sağlıkla ilgili sosyal güvencelerinin taraması yapılmış, Bolu Merkez’de bulunan insanların fotoğrafları çekilmiştir.

Dünyada 1950 yılından yaşlı nüfus 200 milyon iken, 2000 yılında bu rakam 400 milyona ulaşmış.

Ülkemiz de yaşlanma sürecinin hızlı olduğu yerlerden biridir. 1950 yılından itibaren 65 üzeri nüfusta hızlı bir artış göstermektedir. 1955 yılında nüfusun %3.4’ü 65 yaş üzeriyken, bu oran 2000 yılında %5. 5’e yükselmiş. (Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2003).

Günümüzde nüfus yaşlanması, sosyal ve ekonomik sorun olarak görülmekte ve bu konuda çalışmalar hızlandırılmaktadır. Bu hızlı değişim ekonomik, sosyal ve sağlık alanındaki sorunları da beraberinde getirmektedir.

Geleneksel değerlerin aile yapısında yer alan yaşlıları koruduğu varsayılsa da, günümüzdeki yaşlılar bu şekilde bakım yerine kendi sorunlarını çözüp, kendi ayakları üzerinde durmayı istemektedirler. Yaşlılar, toplumsal yaşama katılmayı, iyi sağlık, yeterli hizmet ve iş olanakları istemektedirler. Bu nedenle yaşlılığı bir felaket olarak değil, doğal bir yaşam süreci olarak görmeleri gerekmektedir diyor yaşlı sağlığında hizmet geliştirme projesini hazırlayanlar.

Yapılan araştırmalarda, 65 ve üzeri yaş gruplarının sağlık bakım harcamalarının 40 yaş grubuna göre dört katı fazla olduğu tespit edilmiş. Sağlık sorunlarının önlenmesi bu bakımdan önemli.

Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de yaşlıya yönelik olarak ayakta bakım verecek personel ve hizmet üniteleri bulunmamakta. Gelişmekte olan ülkelerde yaşlanma çalışma koşulları, göç kadar aile yapılarının değişimi de etkili olmaktadır. Köyden kente göç ve hızlı kentleşme sonucu aileler çekirdek aile haline gelmekte, dolayısıyla yaşlı kimselere yardımcı olup bakacak kişilerin azalmasına neden olmaktadır.

İlimizde 65 yaş ve üstü yaşlılara yönelik bir kayıt tutma çalışmaları başlatılmıştır. Bu kayıtta sağlık durumlarının tespiti, tıbbi tanı ve tedavileri ile bakım ve eğitimini sağlamak, ekonomik anlamda yaşlının yaşam kalitesini artırmak, yaşlı bireylere bakmak zorunda olanların işlerini kolaylaştırmak amacıyla, 65 yaş ve üzerinin cinsiyet sayımı, sağlık sorunları ve hangi yaş grubunda olduklarının tespitleri yapılmıştır.

25.04.2006

Bu yazı toplam 686 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.