Yaşlı sağlığında hizmeti geliştirme-3

Bolu İl Merkezindeki 65 yaş ve üzeri yaşlıların %65’i kadın, kalanı erkektir. Yaşlıların yarıdan fazlası 65-74 yaştadır.

Yaşlıların %55.4’ü evli ve yaklaşık yarısı da duldur. Yaşlı kadınların eğitim düzeyi, erkeklere göre önemli derecede düşüktür. Kadınların yarıdan fazlası ev hanımı, geri kalanların çoğu emekli ve çiftçidir. Yaşlıların %53.6’sı yaşlı ve çalışamaz durumdadır.

Yaşlıların %50.7’si ailesi ya da en az aile üyelerinden biriyle yaşarken, %33.1’i eşi ile birlikte kalan, %15.5’i ise yalnız yaşamaktadır. Sağlık güvencesi olan %91.9 olmasına karşın, kalanlar sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

Aylık hane gelirleri 401.800 YTL olup, kadınlar alt gelir, erkekler orta gelir düzeyindedir. Bu durum başta kadınlar olmak üzere, beslenmelerini, barınma ve sağlık durumlarını etkilemektedir.

Yapılan taramada 65 yaş üzeri yaşlıların %31’i sağlıklarını mükemmel-çok iyi ya da iyi olarak tanımlamış, 1/4’ünden azı ise kötü olarak algılamışlardır. Bu konuda kadınlar daha sorunludur. Kadınların sağlıkla ilgili yakınmaları, erkeklere göre daha fazla olduğu görülmüştür. Sağlık sorunlarının çoğunluğu eklem, bel ve baş ağrısı şeklindedir. En az şikayet diş ağrısıdır.

Kronik hastalıklarda da kadınlar çoğunluktadır. Yapılan taramalarda sevindirici taraf, Bolu’daki yaşlıların %73.4’ünün sigara kullanmıyor olmasıdır. %93.6’sının da alkol kullanmadığı tespitidir.

Yaşlıların %92.4’ünün sakatlığı yoktur. Sakat olanlarda gözlük, baston ve diş protezi gibi yardımcı cihazlar kullanmaktadırlar. Yaşlıların %90.6’sı günlük yaşam aktivitelerini yerine getirebilmekte, %21.4’ünün bakım verecek kişilere ihtiyacı vardır.

Bolu’daki yaşlıların %11.5’i son bir yılda kaza geçirdikleri, bu oranın kadınlarda daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Gene Bolu’daki yaşlıların %74.5’inde hafif ve ağır düzeylerde yeti yitimi bulunmuştur. Yaşlıların yarısından fazlasında depresyon saptanmıştır. 2/3’ünün uyku kaliteleri bozuktur.

Tüm bu bulguların sonunda; Sağlık Ocağı veya sağlıkevinde görevli hemşire ve ebelere, kendi bölgelerinde yılda en az iki kere yaşlıları kontrol zorunluluğu getirilmeli. -Yaşlıların adresleri güncellenmeli.- Yaşlıların sağlık sorunları, sosyal yaşamları, yardıma ait durumlar kayıt altına alınmalı.-Pilot bölge olarak bir sağlık ocağı bu işlemler için ayrılmalı.-Bolu’daki yaşlıların bedensel, ruhsal ve sosyal sorunlarına yönelik bakım verilmesini sağlayan bir merkez oluşturulmalı. Bu merkezde hekim, sağlık ekibi, hemşire, sosyal hizmet uzmanları ve gönüllüler olmalı.

-Çalışan ailelerin yaşlıları için gündüz bakımevleri oluşturulmalı.-Yarı bağımlı ya da bağımlı olanlara evlerinde bakım hizmetleri verilebilmeli.-Sosyal güvencesi olmayanlara küçük gruplar halinde yaşamlarına olanak sağlayacak mekanlar yapılmalı. -Bütün bunlar için Bolu Sağlık Yüksekokulu’nun sorumluluğunda diğer birimlerle işbirliği içinde yaşlılara yönelik programların hazırlanmasına olanak verilmeli.

Yaşlı Sağlığı Hizmet Geliştirme Projesi’nde bulunanlar, özet olarak bunlar. Güzel bir çalışma. Umarım düşünceler gerçekleşir. Umarım sivil toplum örgütleri de konuya duyarlı olur. Çalışmaları yürütenlere teşekkürler.

26.04.2006

Bu yazı toplam 825 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.