Yatırımcıyı yolunacak kaz gibi görmemeliyiz

Yatırımcıyı yolunacak kaz gibi görmemeliyiz

Bolu'nun turizm potansiyelini, sorunlarını ve çözümlerini konuşmaya devam ediyoruz. Turizmde neredeyiz, teşvik yeterince sağlanıyor mu, yatırımcıya nasıl bakıyoruz gibi konuları, Abant Palace Otel İşletme Müdürü Alpaslan Kılıç'la görüştük.

RÖPORTAJ: DERYA ÖZTÜRK

Bolu'nun gözbebeği, doğa harikası, Türkiye'de ve Dünya'da marka olmuş bir yer olan Abant Tabiat Parkı'nda turizme hizmet veren yılların Abant Palace Oteli'ne konuk olduk. Otelin işletme müdürü Alpaslan Kılıç'la birlikte güzel bir sabah kahvaltısı eşliğinde turizmi konuştuk, çalışmaları değerlendirdik, daha iyiye gitmek için neler yapılması gerektiğini değerlendirdik.

Bolu'da turizm ne durumda?

Bolu'da turizm aslına bakarsanız oldukça gelişmiş durumda. Batı Karadeniz Bölgesi'nde 1. sırada yer alıyor, Karadeniz Bölgesi'nin tamamında ise Trabzon'dan sonra 2.sırada. Alternatif turizm alanlarımız var. Kışın Kartalkaya, Gerede Esentepe'de kayak turizmi; Abant hem tatil hem de seminer ve kongre merkezi olarak hizmet veriyor. Bunun yanında spor turizmi de var. Bunların dışında ekoturizmi ya da yayla turizmi gibi alanlarla da çalışma yapılabilir. Bolu'nun buna alt yapısı, coğrafi durumu son derece uygun.

Ekoturizm ya da yayla turizmini teşvik etmek için neler yapılmalı?

Uygun yerler tespit edilip bir mastır planı çıkarılmalı, kamu kurumları, valilik, belediye, özel şirketler ve sivil toplum örgütleri bir araya gelerek bir plan çıkarılmalı. İşin uzmanlarıyla, üniversiteden akademisyenlerle görüşülmeli. Alanlar belirlendikten sonra doğal yapısıyla bunu pazarlamak çok daha kolay olacaktır. Bugün Rize'de, Trabzon'da yaylalar dolup taşıyorsa Bolu'da neden olmasın.

Turizme yeterli yatırım yapılıyor mu?

Sohbetlerde niyet olarak herkes yatırımcının gelmesinden yana. Fakat yatırımcıyı teşvik edecek alt yapı veya onlara cesaret verecek atılımlar ne yazık ki yok. Aksine cesaret kırıcı uygulamalar var.

Sizin yatırımlarınız var mı?

Abant tabi ki farklı bir yer, tabiat parkı. Mastır planı 2003 yılında oluşturulmuş. Bu plan kapsamında yapılması ya da yapılmaması gereken şeyler belirlenmiş. Bunun dışına çıkamıyoruz. Sıkıntılarımızı anlattık yetkililere, daha sonra toplantı salonu yapılması için mastır planda değişiklik yapıldı. Bir kongre merkezi, toplantı salonu yapma hakkımız var. Diğer otel başladı ve bitirmek üzere. Biz de bunu yapacağız, planlarımızın içinde var. Bu tür çalışmalar bölgenin cazibesini de arttırır. Spor kompleksleri de yapılabilir. Böyle bir projemiz de var, bununla ilgili etütler de yapıldı. Şu anda kazma vurulacak konuma geldi. İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü adına tahsis edildi. Otele 900 metre mesafede, Kartal Yuvası denilen yerin ön tarafında. 135 bin metrekare bir alan, iki futbol sahası, tenis kortu, voleybol sahası, koşu ve yürüyüş yolları gibi birçok yapıyı barındıracak bir kompleks olacak. Bolu'da spor turizmi 3 ay sürüyor. Hem süper ligden hem de diğer liglerden takımları burada misafir edebiliriz. Abant'a iyi bir spor kompleksi yapılırsa süper lig takımlarını da yabancı takımları da buraya çekebiliriz.

Termal turizm Bolu'da gelişebilir mi?

Elbette gelişebilir. Şu an İl Özel İdare'nin tasarrufunda. Oradaki su Termal Otel dışında en az 10 tesise daha yeter. Biliyorsunuz bir yatırımcı Karacasu'ya yatırım yapmaktan vaz geçti. Şu an termal turizm deyince akla Afyon geliyor. Orada her gelir grubuna ait işletmeler de mevcut. Burada da yanı şey yapılabilir. Yeni yerlerin açılması diğer tesislerin işini azaltmaz. Otellerle birlikte diğer yapılar da gelişiyor. Güzel bir konuma sahibiz, coğrafyamız daha iyi. Ulaşım olarak önemli bir noktadayız. Tüm bunları değerlendirerek çalışmalar yapılmalı, yatırımcılar teşvik edilmeli, hatta yatırımcının ayağına gidilmeli. Bazı yerlerde yerel yöneticiler yeter ki yatırım yapın, alt yapısı bizden diyorlar. Burada bunu görmek pek mümkün olmuyor. Siyasiler bu konuda iyi niyetli, gayret gösteriyorlar ama tek başına iyi niyet yetmiyor. Planlar siyasiler ve diğer kesimlerle bir araya gelerek oluşturulmalı. Turizmle ilgili çabuk kararlar alınmalı, geç kalırız. Şu an Adapazarı'nda yapılan ve bitmek üzere olan oteller var ve İstanbul'dan buraya gelişin önünü kesecek bu oteller. Bolu daha doğal, daha özel bir yer. Yatırımlar yapılmalı, tesisleşmenin önü açılmalı.

Kongre turizmini Bolu'ya çekebilir miyiz?

Uluslararası bir kongre için ulaşım çok önemli. Yani havaalanı olmadan zor biraz. Alt yapı çok önemli. Bu açılardan Bolu dezavantajlı durumda. Burayı kongre merkezine dönüştürmek için büyük ve önemli yatırımlar gerekiyor. Ama seminer toplantılarına yönelik birtakım çalışmalar yapılabilir. Kongre turizmi için İstanbul ya da İzmir uygun ama Bolu sadece doğal yapısıyla tek başına yeterli olmaz. Havaalanı şart. Yurtdışından gelen misafir Ankara ya da İstanbul'a uçakla inecek, transferiyle birlikte 4 saat sonra buraya gelecek. Bu çok zor bir iş. Ama olmayacak diye bir şey yok. Ulusal düzeyde toplantılara da ev sahipliği yapıyoruz.

Yeni tesisleşmeler nasıl yapılabilir?

Abant'ın göl çevresinde yeni bir otel olmaz, gölün doğal yapısını bozar. Ama tabiat parkı sınırları dışında, orman içinde çok güzel yerler var. Tesisleşme için uygun alanlar var. Şu tepeye otel yapalım demekle olmaz. Önce etüdü yapılmalı, tek kişinin kararına bırakılmamalı, uzmanlara danışarak yapılmalı, yani herkesten görüş alınarak karar verilmeli.

Abant'ta yapılan çalışmalar sizi etkiledi mi?

İyi niyetle başlandı çalışmaya ama yanlış adımlar atıldı. Vali bey iyi niyetliydi ancak kendisini yanlış yönlendirdiler. Dönüş geç oldu. Eski haline gelmesi çok zor. Yol boyunca o dolgu yapılmasaydı, sadece yol genişletilseydi Abant'ın etrafı ferahlayacaktı. Yürüyüş yolları, bisiklet yollarıyla daha güzel olacaktı. Ama suyun ve yolun yükseltilmesi gereksizdi. Yapılan çalışmalar tesis olarak bizi etkilemedi. Doluluk oranlarımızda bir düşüş olmadı. Tabi basında sıkça yer aldı, “Abant elden gidiyor mu” türünde haberler yapıldı. Gelen turistlerden elbette şikayet aldık. Ama neticesinde çalışmalar yapılırken de bu tür şeylerin yaşanması normaldir.

Sıkça yapılan bir eleştiriyi de konuşmak istiyorum. Abant'a gelen turistin Bolu'ya bir faydası yok deniliyor. Sizin yorumunuz nedir?

Bunu yerel yöneticilerden bile duyuyoruz. Ama bu haksız bir eleştiri. Buralar kalkınmayı sağlayan yatırımlardır, bölgeyi cazibe haline getirerek dolaylı bir şekilde ekonomiye katkısı olur. Yapılan yatırım o bölgedeki her insana doğrudan katkı sağlamaz. Direk bir fayda beklemek yanlış ve çarpık bir fikirdir. Biz gitmiyoruz o otele ya da bizden kimse çalışmıyor diye bu yatırımlara karşı mı çıkalım? Doğal dokuya zarar vermeyecek yatırımlara kucak açmalıyız, teşvik etmeliyiz. Yatırımcıyı yolunacak kaz gibi görmemeliyiz. Bunun dışında biz otele gelen müşterilere tur da düzenliyoruz. Zaten geldikleri acentelerin sunduğu paketin içinde de var. Yedigöller, Akkayalar, Mudurnu, Göynük'e götürüyoruz. Ama şehir merkezinde cezp edici yerler yaparsanız turistler oralara da gidecektir. Becikoğlu iyi ki o alışveriş merkezini yapmış yoksa Arap turist nereye giderdi bilmiyorum. Taşhan ve Yukarı Çarşı da çok güzel. Belki bir restorasyon yapılırsa daha güzel ve cazip bir yer haline getirilebilir.

Son bir sorum daha olacak. Abant Davos olur mu peki?

Olur tabi neden olmasın. Gerekli altyapı yapılır, teşvikler sağlanırsa ve Abant'a yakın yerlerde tesisleşme sağlanırsa olmaması için bir neden yok. Ancak bu yapılaşmaların Abant Tabiat Parkı sınırları içinde olması yanlış olur. Tabi hadi Abant'ı Davos yapalım deyince olmuyor. Hemen olacak bir şey değil bu. Çok yol almamız lazım.
 HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.