Perakende satış hacmi arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 oranında arttı.

Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,7 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,5 azaldı.
Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 4,8 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,8 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 2,4 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3,7 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 2,8 arttı.

Bir önceki yıla göre yüzde 4 arttı

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,0 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,6 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 7,3 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,8 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 8,7 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,1 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 10,7 arttı.

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11913092/perakende-satis-hacmi-artti