“Açıklamaları asılsız ve imkansız”

Mengen Belediye Başkanı ve aynı zamanda Festival Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanı Osman Erarslan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın “Önümüzdeki dönem Aşçılık Festivalinin Bolu’da yapılması için çalışacağız” ifadelerine yanıt verdi. Kendisiyle ve festival yetkilileriyle bu konu hakkında kimsenin görüşmediğini de ifade eden Erarslan, “Festival, Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali 1981 adı altında Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir. Yılmaz’ın açıklamaları tamamıyla asılsız ve imkânsızdır” dedi.

Belediye Başkanı Osman Erarslan, Alaaddin Yılmaz’ın “Aşçılar Festivali artık Bolu’da yapılacak” açıklamalarının ardından kendisine halktan tepkiler geldiğini ifade etti. Erarslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Aşçılık Mesleği Mengen’in Markasıdır ve Mengen’imiz aşçıları ile anılıyor. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali, ilk kez 1981 yılında kurulmuş ve günümüze kadar gelmiştir. Geliştirmek ve büyütmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bugünkü Bolu Gündem ve diğer gazetelerde yer alan ‘önümüzdeki yıl yapılacak olan Aşçılık Festivali’nin Bolu’da düzenleneceği’ hakkındaki açıklamalar, tamamıyla asılsız ve imkânsızdır.

“Mengen buna müsaade etmez”

Mengen Uluslararası Turizm ve Aşçılık Festivali’nin Marka Tescili için 2011 yılında başvurulmuş, yaklaşık 2 yıllık araştırmaların ardından 2013 yılında tamamlanmıştır. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali’ni Mengen Belediyesi ve Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği düzenlemektedir. Tüzük gereği Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanıyım ve Başkan Yardımcısı Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği Başkanı Salih Bozkurt. Böyle bir değişiklik Komite Başkanı, Başkan Yardımcısı ve üyelerinin haberi olmadan olamaz. Böyle bir şeyden haberimiz yok, en başta 15 kişiden oluşan Komite üyeleri olmak üzere Mengen buna müsaade etmez” dedi.

“Bizimle kimse görüşmedi”

Erarslan, kendileriyle bu konu hakkında görüşülmediğini ifade ederek, Mengen Belediye Başkanı ve Festival Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanı olarak ne kendisiyle ne de Festival komitesinin diğer üyeleri ile bu konunun hiçbir zaman görüşülmediğini de açıklamalarına ekledi. Erarslan, “Görüşülmesi de söz konusu olamaz. Zira Festival, Mengen halkının festivalidir.

Sayın Başkanın hangi gerekçe ile böyle bir açıklama yapma gereği duyduğu hususu ise anlaşılamamıştır. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali herkesin de bildiği üzere, 1981 yılından bugüne kadar ilçemizde kutlanmaktadır. Bundan sonra da Mengen’de kutlanacaktır. Festivalimiz Mengen’in markası olup, Mengen ile özdeşleşmiştir. Festivalimiz 17/01/2013 tarihinde 2011-96079 marka No’lu tescil belgesi ile Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali 1981 adı altında Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir. Bu yıl 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde 30’uncu Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali ilçemizde gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11919056/aciklamalari-asilsiz-ve-imkansiz