ÜÇ YÜZ YILLA YARGILANACAK

Bolu kamuoyunda “Etimesgut Davası” olarak bilinen ve Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ile Zabıta Müdürü Mahmut Kaya'nın tutuklu olarak yargılandığı davanın iddianamesi hazırlandı. İddianameye göre, İhsan Ağcan yaklaşık 300 yıl ile yargılanacakken, Mahmut Kaya için de 150 yıl hapis cezası istendi.

Etimesgut Belediyesi'nde görev yaparken ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet almak ve zimmet gibi suçlara karıştığı iddia edilen Bolu Belediye Başkan Yardımcı sı İhsan Ağcan ve Zabı ta Müdürü Mah mut Kaya, 30 Mart 2010 sa bahı göz altına alınarak Ankara'ya götürülmüş ve ifadeleri alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Teknik takip sonucu yakalanan şüpheliler ile sürdürülen dava ve hazırlanan iddianame “suç örgütü” oluşturdukları yönünde hazırlandı. İhsan Ağcan daha önce görev yaptığı Etimesgut Belediyesi'nde yürüttüğü faaliyetlerde değişik suçlara iştirak ettiği, suç örgütüne üye olduğu iddiaları ile 10 ayrı suçtan yargılanıyor. Ağcan hakkında iddia edilen suçlar şöyle: suç işlemek için örgüt kurmak, hakkı olmayan yere tecavüz ederek görevi kötüye kullanmak, rüşvet almak vermek, edimin ifasına fesat karıştırmak, kamu görevlisinin resmi belgedeki sahteciliği, zimmet, icbar sureti ile irtikap, kamu kurum ve kuruluşunun zararına dolandırıcılık, görevi kötüye kullanmak. İhsan Ağcan halen Ankara Elmadağ Kapalı Cezaevi'nde bulunuyor.

150 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden dava için hazırlanan iddianamede Belediye eski Zabıta Müdürü Mahmut Kaya'nın işlediği iddia edilen suçlar ise; suç işlemek için kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kamu kurum ve kuruluşu ihalesinde ihaleye fesat karıştırmak, kamu kurum ve kuruluşu zararına dolandırıcılık.

Bu suçlara karşılık Mahmut Kaya için 150 yıl hapis cezası isteni yor.


- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11931093/uc-yuz-yilla-yargilanacak