Tutuksuz yargılanacak

Etimesgut Davası kapsamında gözaltına alınan ve hakkındaki suçlamalar karşılığında Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 150 yıl hapis cezası istenen Bolu Belediyesi Zabıta Müdürü Mahmut Kaya,tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Etimesgut Belediyesi'nde görev yaptıkları dönemde ihaleye fesat karıştırmak, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, evrakta sahtecilik gibi suçlardan Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Bolu Belediyesi Zabıta Müdürü Mahmut Kaya, mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mart 2010'da Bolu Belediye eski Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ve Mahmut Kaya, savcılığın yaptığı teknik takip sonucu gözaltına alındıktan sonra, yapılan sorgulamalarının ardından tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Geçtiğimiz gün karara varan Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararı şöyle oldu:

“Sincan C. Başsavcılığının 29. 06.2010 tarihli iddianamesiyle sanıklar Serhat Yılmaz ve arkadaşları hakkında haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurduklarının gerekçeleriyle iddia edilmiş olması ve yine aynı iddianame içeriğinde bu örgüt mensuplarının suç işlerken cebir ve tehdit uyguladıkları yönünde de iddianame içeriğinde iddia ve delillerin mevcut olması sebebiyle, CMK'nın 250/1b maddesi uyarınca davanın Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nde bakılacağına ve CMK'nın 34250/1b maddeleri uyarınca mahkememizin görevsizliğine, tutuklu sanıklardan Mahmut Kaya'nın başka bir suçtan tutuklu veya hükümlü değilse derhal salıverilmesine ”

Öte yandan aralarında İhsan Ağcan'ın da olduğu 21 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.


- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11931684/tutuksuz-yargilanacak