‘Şirret’e yanıtı sert oldu Öyle bir hikayeyle gönderme yaptı ki!!!!!

Bolu Emlakçılar Derneği Başkanı Ekrem Olacakoğlu, Bolu’da emlak vergilerine yapılan zamları eleştirdiği açıklamaların ardından, kendisine ‘Şirret yapının örneği’ ifadelerini kullanan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a yanıt verdi. ‘Şirret’ ifadesinin bir Belediye Başkanına yakışmadığı dile getiren ve kelimenin anlamına açıklık getiren Olacakoğlu, açıklamasının sonunda anlattığı kısa bir hikayeyle Yılmaz’a sert göndermelerde bulundu.

HABER: Özge ELÇİ

Bolu Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Ekrem Olacakoğlu, geçtiğimiz hafta gazetemize yaptığı bir değerlendirmede Bolu’da emlak vergilerine yüksek oranlarda zam yapılmasını eleştirmişti. Olacakoğlu, Bolu’da söz konusu vergilerin yüzde 900 oranında zamlandığını ifade ederek “Tüm Türkiye’yi araştırdım. Hiçbir yerde Bolu’daki kadar zam yok. Diğer şehirlerde en fazla yüzde 200 zam yapılmış” ifadelerini kullanmıştı.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da bu açıklamadan bir gün sonra Sanayi sitesi ile ilgili yaptığı toplantıda Dernek Başkanı Olacakoğlu için “Bu tür açıklamalar yapmak istiyorsa gitsin bir siyasi partiye üye olsun, sonra bu tür açıklamalar yapsın” diye konuşmuş ve Olacakoğlu için “Şirret yapı örneği” benzetmesi yapmıştı. Yılmaz, zamlar için de “Bize gelip sordular, biz de söyledik ben de bilmiyordum. Defterdarlık tarafından kanun gereği toplanan komisyonun dört yılda bir tespit ettiği rakamlar var” demişti.

“Siyasi ortama çekmeye çalıştı”

Ekrem Olacakoğlu, Belediye Başkanı Yılmaz’ın kendisi için kullandığı ifadelere çok sert yanıt verdi. Yılmaz’ın Emlakçılar Derneği’ni sıradan bir dernek olarak göstermeye çalıştığını ve siyasi bir ortama çekmeye çalıştığını ifade ederek “Bu derneği siyasi bir ortama çekmeye çalışmasını kınıyorum. Bir belediye başkanının şirret kelimesini kullanmasını da kendisine yakıştıramadım” diye konuştu.

“Bolu’da mülkü olan herkes gövdesini taşın altına koyuyor”

Açıklamasının devamında Olacakoğlu, Alaaddin Yılmaz’a eleştirilerine şu sözlerle devam etti; “Sizler de diğer kurumlar gibi bu derneği ciddiye alarak değerlendirme yapmak için bizzat kendi imzanız ile değerlendirme gönderdiniz. Yapılan değerlendirmeler, hem Bolu hem de vatandaşın çıkarları doğrultusuna olduğu için iyiydi de, şimdi bu derneğin ‘emlak vergisi zamları çok yüksek ’ dememiz sizi rahatsız mı etti? Hani ‘Bolu’nun çıkarları için elimi değil, gövdemi taşın altına koyarım’ söyleminiz nerede? Şu anda Bolu’da mülkü olan herkesin gövdesini taşın altına koyuyorsunuz. Dernekten beyan istemedim derseniz, 4-5 yıldır yaptığımız değerlendirmeleri gösteririm. Zat-ı âlinizle bu konuyu konuşmak için randevu aldık. Bu değerlendirmeleri kendinizin yapmadığınızı söylediniz. Beyanların sizin veya görevlendirdiğiniz bir ekip tarafından ücret karşılığında yapıldığı malumunuzdur. Bu beyanlar hazırlanırken komisyon oluşturulması ve bu komisyonda;

“O komisyon gerçekten dahil edildi mi?”

1-Belediye başkanı veya görevlendireceği yetkili bir memur,

2- Yine belediyeden bir memur,

3-Defterdarın Vergi dairesi başkanlığı bulunan yerlerde ise vergi dairesinin görevlendireceği iki kişi,

4-Tapu sicil müdürü veya görevlendireceği bir kişi,

5-Ticaret odasından bilirkişi ve değerlendirme yapılacak mahallenin muhtarından oluşur.

Acaba bu personel ve kişiler, o komisyona dahil edildi mi?” şeklinde konuştu.

Olacakoğlu, şirret kelimesinin anlamına da açıklık getirerek “Şirret kelimesinin açıklaması beş duyu ile algılanamayan ruhsal duruma girmiş, sağa sola saldıran, çevresine saldıran kişilere denir. Allah’a şükürler olsun, böyle bir sıkıntım yok. Bu durum olsa olsa seçime girecek bir kişide oluşur. Toplantılarda konuşurken şirret gibi bir ifadeyi kullanmadan bir Belediye Başkanına yakışır hitap ve söylemlerde bulunmasını sadece Emlakçılar Derneği başkanı olarak değil, Bolu’da yaşayan, bir merhaba dediğin Ekrem Olacakoğlu olarak tavsiye ederim. Kötü söz sahibinindir” dedi.

“Doğru teşhis önemli”

Ekrem Olacakoğlu, son olarak kısa bir hikayeyle Yılmaz’a sert göndermelerde bulundu. Olacakoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Zamanın birinde tıp fakültesinden yeni mezun olan iki doktor, yolda yürürken karşıdan ezile büzüle gelen bir vatandaş görmüşler ve hemen kendi aralarında iddiaya girmişler. Teşhis koyalım, doğru teşhisi koyamayan akşam yemekleri ısmarlasın, demişler. Adama yaklaşıp amca geçmiş olsun, hastasın galiba, biz doktoruz, karşıdan gelirken haline bakıp teşhis koyduk derler. Adam sakin bir şekilde birinci doktora ‘ne teşhis koydun söyle bakalım’ demiş. Doktor, ‘ayaklarında bir sıkıntı var’ dedim. Adam, ‘yanılmışsın doktor’ demiş, dönmüş diğerine sormuş. O da ciğerlerinde ‘bir sorun var dedim’ deyince, adam ‘sen de yanıldın’ demiş. İki doktor birden sormuş amcaya ‘derdin ne’ deyince ‘ben de yanıldım, yelleneyim derken ishaldim, kaçırdım’ demiş.”

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11936164/sirrete-yaniti-sert-oldu-oyle-bir-hikayeyle-gonderme-yapti-ki