Çiftçilere patates kanseri uyarısı

Bolu Tarım İl Müdürlüğü, Niğde, Nevşehir ve Ordu’da “Patates kanseri” tespit edildiğini açıkladı. Bolu Tarım İl Müdürü Odabaş, “Hastalığın insan sağlığı açısından herhangi bir tehlikesi yok” dedi.

Bolu Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yapılan incelemelerde Niğde'nin Ağcaşar köyü, Nevşehir ili Kaymaklı ve Derinkuyu kasabaları ile Ordu'nun Aybastı ilçesinde patates ekili alanlarda "patates kanseri" tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamada, hastalığı önemli ve tehlikeli yapan nedenin, hastalığın bulaştığı alanlarda üretimin 1-2 yıl durması olduğu belirtilerek, "Hastalıkla kimyasal yollarla mücadele edilemiyor ve hastalık 30 yıl boyunca toprakta kalıyor. Bu süre zarfında hastalığın ortaya çıktığı alanlara her türlü tarımsal ekip yasaklanıyor" denildi.

Bolu Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin Bolu'daki patates ekili 864 dekar alandan rasgele 107 adet toprak numunesi alarak yaptığı tahlillerde Bolu'da hastalığa rastlanmadığına işaret edilerek, üreticilerden bazı konularda duyarlı olmaları istendi:

-Üreticilerimiz hastalığın bulaşmasını önlemek için sertifikalı tohumluk kullanmalı,

-Hastalığın tespit edildiği illerden gelen araç ve şahısların temiz alanlara girmesine izin verilmemeli,

-Hastalık çok süratli yayıldığı için özellikle hastalığın tespit edildiği illerden tohumluk alınmamalı,

-Bu illerden gelen yemeklik patatesler Bolu iline kesinlikle sokulmamalı, Üreticiler şüpheli durumlarda Bitki Koruma Şube Müdürlüğümüze başvurmalı.

Bolu Tarım İl Müdürü Mustafa Odabaş, hastalığın insan sağlığı açısından bir tehlikesi bulunmadığını açıklayarak, "Hastalığın Bolu'ya sokulmamasını, patates ekili alanlara bulaşarak üretime zarar vermesini önlemek için istedik. İnsanlarımız korkmadan patates yiyebilirler" dedi.

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11939141/ciftcilere-patates-kanseri-uyarisi