BOLU DAĞI A.Ş. HİGHWAY HAKKINDA BİLİNMEYENLER “ AVM KİRACILARI, CİROLAR VE İSTİHDAM POLİTİKASI”

Kamuoyunda üzerine sürekli spekülasyonlar yapılan Boludağı A.Ş. (Highway) de yaşanan hisse devirleri, ortaklarda süreç içerisinde meydana gelen değişim konusunda sorduğumuz sorulara yeterince yanıt aldığımızı düşünüyorum. Röportajın dünkü bölümünde en dikkat edici husus Adnan Daylan’ ın Bolu Dağı A.Ş.’de 33 ortak ile kuruluşu gerçekleştirdiklerini dün itibariyle 26 ortakla ticari faaliyete devam ettiklerini açıklaması idi. Bu da yaklaşık % 79’a tekabül ediyor.

Baştan bu yana ortakların Boludağı A.Ş. içerisinde kalmayı uygun gördükleri başka bir anlamda şirket bünyesinde bir tasfiye yaşanmadığını söylememizi beraberinde getiriyor.

Röportajın bu ikinci bölümünde Highway’ in yönetim katından ayrılıp AVM’ nin içine bakmayı planladığımızı söylüyorum.

Bu kez bize Highway Genel Müdürü Hasan Umur bize yardımcı oluyor.

Özge Elçi: Hasan Bey AVM’ nin içinde kaç mağaza var.

Hasan Umur: Highway, 630 bin m2’lik alan üzerine kurulmuş bir outlet konseptidir. Mimari açıdan da üstün özelliklere sahip tesisin tek katlı olması nedeniyle dolaşımı kolaydır. HighWayOutlet, 100 Mağazayı içeren bir AVM ’dir. Aynı zamanda içindeki farklı bölümler itibari ile de hızlı bir şekilde yaşam merkezi haline gelmiştir. Şuanda ziyaretçilerimiz buraya sadece alışveriş yapmak için değil, kaliteli vakit geçirmek için geliyorlar. 7 salonu ile bölgenin en büyük sineması olan CineWay, üniversite gençliğine hitap eden Gençlik Merkezi Palm Cafe, 1700 m2’lik alanda kurulan Çocuk Eğlence Merkezi Highland ve sağlıklı yaşamın ön koşulu olan Spor ve Aktivite Merkezi ile HighWayOutlet sınırsız hizmet, üst seviyede müşteri memnuniyetini benimsemiş bir işletmedir. Ayrıca bünyesinde Highway ve İpek Yolu ismiyle 2 adet butik otel, toplam 110 oda 220 yatak kapasitesine sahip, yerli ve yabancı turistin ağırlandığı bölge turizmine önemli katkıda bulunan otellerdir.

Özge Elçi: Boludağı A.Ş. bünyesinde kaç çalışan var?

Hasan Umur: Şuan hâlihazırda Boludağı A.Ş. bordrosu ile çalışan 170 kişi işletmede emek sarf etmektedir. 170 kişini 30’u yönetim personeli olup işletme içi koordinasyonu ve işleyişi düzenlemektedir.

Elçi: Peki, mağazalarda tahmini kaç çalışanı var?

Umur: Boludağı A.Ş son yıllarda Bolu ilinde yapılmış en büyük yatırımı gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirdiği yatırımın bünyesinde bin 500 ün üzerinde kişiye istihdam sağlamakta ve 20 milyon liranın üzerinde Katma değer üretmektedir.

Elçi: İstihdam nereden sağlanıyor?

Umur: Ağırlıklı olarak Bolu’dan olmak üzere Bolu ve Düzce illerinden sağlanan yüksek orandaki istihdam bölgemizde işsizlik rakamlarını bilhassa azaltmaktadır.

Elçi: Aylık tahmini AVM cirosu ne olabilir?

Umur: 2011 yılında hizmete başlayan HighWayOutlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi cirosal bazda sürekli çıkış yakalamış bir grafik izlemektedir. Temmuz 2011 sonunda faaliyete başlayan AVM ‘ de 2014 yılına gelindiğinde kiracılarımızın yaptığı ciro rakamları ortalama aylık 11 milyon lira gibi rakamlara tekabül etmektedir. Bu rakam emsal AVM lere göre başarılı bir tutardır. AVM’ de üretilen cironun yaklaşık %25’i Bolu’dan gelen, % 75 ise Bolu dışından gelen müşterilerimizden elde edilmekte olup böylece Bolu ekonomisine önemli bir katma değer sağlanmaktadır.

HighWay sosyal etkinlikleri ve sponsorluklar

HighWayOutlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi bölgesinde en çok vakit geçirilen merkez haline gelmiştir. Dolayısıyla yaptığı etkinlikler ile öncü haline geldi. Örneğin eski Panayırları canlandırdı. Ramazan etkinlikleri geleneksel bir hale geldi. Nostaljik bir etkinlik olan Yazlık Sinemayı yaz aylarında gösterime sundu. Power FM Tır Simülatörü, Ponny adındaki Midilli Atları, oldukça eğitici olan Arkeoloji Havuzunu ve bunun gibi birçok etkinliği ziyaretçilerine sundu. Sınırsız hizmet görüşüyle yola çıkan işletmemizde ziyaretçilerimizden en ufak bir ücret talep edilmedi.

Ayrıca sponsor olduğumuz Hokey Kulübümüz ile büyük başarılara imza attık. Avrupa Şampiyonlukları, Türkiye Süper Lig Şampiyonlukları elde eden erkek ve bayan takımımız iki yıl gibi kısa bir sürede hem ulusal hem de uluslararası başarılar elde etti. Aynı zamanda bünyemizde bulunan sergi salonlarında bölge sanatçılarının eserlerine ücretsiz olarak sergilenme imkanı sağlanmaktadır.

Bolu Dağı AŞ Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş bir Anonim Şirkettir. Tek amacı ticaret yapmak ve kar elde etmektir. Şirket ortaklarımızın içinde her düşünceden, siyasi görüşten insanlar vardır. Bu farklılıklarımızla beraber gelecek nesillere ortaklık kültürünü kazandırmak, şirketimizin karlılığını artırmak, bölgemize istihdam sağlamak ve ülke ekonomisine yüksek katma değer kazandırmak için hep beraber çalışmaktayız.

Bu büyük projeyi yaparak bölge insanımıza vakit geçirebilecekleri, kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla alabilecekleri ve sosyalleşmelerine katkıda bulunacak bir alan oluşturduğumuz gibi ilk yola çıktığımız Kaynaşlı–Abant arasındaki esnafa da iş yapmaları için alan oluşturduk.

Şu anda Highway’de eski bildiğimiz Bolu Dağında işyeri olup, şirketimize ortak olmadığı halde işyeri olan kiracılarımız mevcuttur. Dolayısıyla bu proje ile hem işyerini kaybeden esnafımıza işyeri imkanı sunulmuş hem de bölge halkına daha konforlu daha ekonomik alışveriş yapma ve ailece güzel vakit geçirme imkanı sunulmuştur.

Elçi: Bu soru biraz da Adnan Beyi ilgilendiriyor ama ben ikinize birden sorayım Highway AVM’ nin ortaklara ve kiracılara zarar ettirdiği söyleniyor. Bir de kiralama koşulları nedir, onu öğrenmek istiyorum.

Umur: Şirketimiz vergi öncesi faaliyet karı elde eden, piyasa koşulları ve sektör ortalamaları üzerinde başarılı bir şirkettir. AVM’ ye gelen müşteri sayısı büyük şehirlerdeki pek çok AVM den daha fazla olup kiracılarımızın ciroları da sektör ortalamalarının oldukça üzerindedir. En önemlisi de istikrarlı büyümeye devam eden bir AVM yiz.

HighWayOutlet Alışveriş ve Yaşam Merkezinde kiralar m2 başına Euro temel alınarak uygulanmaktadır.

Her aybaşı Merkez Bankasınca belirlenene Euro kuruna göre hazırlanan kiracı faturalarına ortak alan giderleri eklenmektedir. Kiralarımız İstanbul ve Ankara’ da ki AVM’lere göre çok daha uygundur.

“Devam edecek”


- Bolu Gündem, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11940248/bolu-dagi-as-highway-hakkinda-bilinmeyenler-avm-kiracilari-cirolar-ve-istihdam-politikasi