Hasan Dinç "MHP"

Dinç, MHP’nin şansına, Türkiye için önemine ve Meclis’e girmesi durumunda Bolu için yapmak istediklerine kadar birçok konuya değindi.

Röportaj: Özge ELÇİ

Siz partinin teklifiyle aday adayı oldunuz. Daha önce aklınızda böyle bir şey var mıydı?

Hasan Dinç: Böyle bir arzum yoktu. Ancak partimizin İl Yönetimi toplanarak bir komisyon oluşturmuş. O komisyonun görevi, Milletvekili aday adayı olacak kişileri tespit etmek ve bunlara teklif götürmek şeklinde yetkilendirilmiş. Benden de randevu talebinde bulundular ve bana tekliflerini ilettiler. Ben de tekliflerini düşüneceğimi, aile meclislerinde istişare edilmesi gerektiğini ifade ettim. Bu şerefli görevi bana uygun gördükleri için teşekkür ettim. Ailemle geniş bir istişare toplantısı yaptık ve sonunda teklifin kabul edilmesi yönünde karar çıktı. Ben de partimizi İl Başkanı ve İl Yönetim Kurulu üyelerinin bulunduğu toplantıda bana yapılan teklifi kabul ettiğimi ifade ettim.

Milletvekili aday adaylığı teklifini hangi gerekçelerle kabul ettiniz?

Hasan Dinç: Çok sancılı bir siyasi döneme girdiğimizi görüyorum. Bu dönemde hiç kimsenin, kendisinden beklenilen bir göreve hayır dememesi gerektiğini düşünüyorum. Ben 1965 yılında bu yana bu fikre, bu inanca gönül vermiş, çok acı mücadeleler yapmış, çile çekmiş,taşın altına tabiri caizse sadece elini değil, gönlünü, yüreğini, kafasını koymuş bir insanım. Bir de suikaste maruz kaldım. O nedenle bu partinin benden beklediği görevlere hayır demem söz konusu değildi. Ama doğrusunu isterseniz, bu işin benden daha farklı insanlarla temsil edilebilmesinin doğru ve mümkün olduğunu tahmin ediyordum. Madem bu işi benimle götürmek istediklerini belirtmişlerse, ona da hayır demem söz kousu değildi.

MHP’nin aday belirleme süreci nasıl olacak?

Hasan Dinç: MHP, adaylarını Genel Merkez yoklamasına göre belirmeye karar verdi. Merkez yoklaması yapılacak. MHP, Bolu’dan 4 aday adayıyla seçime gidiyor. Bu 4 aday adayı, Genel merkez tarafından masaya yatırılacak. Parti teşkilatlarına ve seçim bölgesine kamuoyunun genel temayülünü dikkate alarak bir sıralama yapılacaktır.

MHP’nin en tecrübeli isimlerdensiniz. Bu açıdan bir adım daha önde olacağınızı düşünüyor musunuz?

Hasan Dinç: Bana önemli bir görevin tevdi edileceğine inanıyorum. Bugünkü siyasal şartlarda hem Bolu’nun hem partimizin parlamentoda en iyi şekilde temsil edilebileceğini tahmin ediyorum. Kendime de inancım tamdır. Bolu’yu, partimi, Türk milletçiliğini en iyi temsil edebilecek bir formasyona da sahip olduğuma inanıyorum.

En yakın rakipleriniz AKP’de ve CHP’de 3-0 vurgusu var. Siz, MHP’nin şansını nasıl görüyorsunuz?

Hasan Dinç: Partimiz, Bolu’da 2011 yılında 28 bin 500 oy aldı. CHP de 34 bin oy aldı. Aramızda çok az bir farkı var. Bu az oy farkının bu dönemde kapanacağını ve CHP’yi çok geride bırakacağımıza inanıyorum.

Türkiye’de mevcut iktidarın, gelişen olaylarla son derece yıprandığını düşünüyorum. Gerek ekonomik şartlar gerekse siyasi şartlar, iç politikadaki ve dış politikadaki gelişmeler, milletimizin bu iktidara bakışında azalmalara sebep olduğunu gösterdi. AKP’den ümidini kesen, sığınabileceği yegane güvenli liman, Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Bu seçimde sadece Bolu’da değil, tüm Türkiye’de önemli bir başarı elde edeceğimize inanıyorum.

Bolu’daki en önemli problemler nelerdir sizce? Milletvekili olmanız durumunda Bolu için hangi konuların üzerinde duracaksınız?

Hasan Dinç: Bolu, son yıllarda Türkiye’nin en zengin illeri arasında; hatta ikinci sırada gösteriliyor. Ben, geçmişten bu yana Bolu’nun tüm ilçelerini gezerim. Dün de Seben ve Kıbrsıcık’a gittim. Doğrusunu isterseniz bu zenginliği Bolu’da, Dörtdivan’da, Seben’de görmedim. Burada müthiş bir göç var. Göç, ekonomik darlıktan kaynaklanan bir vakıadır. İnsanımız, doğduğu yerde karnını doyurabilse, bu göç olayları yaşanmaz. Dörtdivan, Kıbrıscık, Seben’in bütün köylerinde sadece 65-70 yaşından büyükler kalmış ve köyler boşalmıştır. Bu, Bolu’nun ekonomik yönden çok zengin bir il olmadığını göstermektedir. Benim Bolu’da yapacağım ilk iş, göçü durdurabilmek olmalıdır. Bolu, sürekli göç veren ve nüfusu duran bir ildir. Bolu’da belki bu dönem de 3 milletvekili çıkartır; ama önümüzdeki seçimde bu sayı, 2 vekile düşebilir. Allah nasip eder, parlamentoya gidebilirsem Bolu’nun ekonomik gelirini artırabilecek her türlü tedbiri almaya çalışacağım. Hem bölgeyi hem ilçeyi kendi ekonomik şartları içerisinde geliştirmeye çalışacağım. Kıbrıscık’ta hangi ekonomik etkinlikler olabilir, Dörtdivan’da hangi ekonomik etkinlikler olabilir, bu konularda tüm ilçelerde yapılacak toplantılarla ne projeler geliştirebiliriz, halkla birlikte buna karar vereceğiz. Bolu’yu göç veren bir il değil; hem ilçeleri hem de köyleriyle göç alan bir il haline getirmenin bütün yollarını arayacağım.

Bolu’da sanayi durmuş vaziyettedir. Daha önceki sanayi kuruluşları da özelleştirme adı altında elden çıkartıldığı için Bolu’daki ekonomik faaliyet, ancak geleneksel hale dönüşmüştür. Turizmde yeteri kadar geliştirilemedi. Turizm gerçekte geliştirilebilirse Bolu ekonomisine büyük bir katkı sağlayabilir. Bolu’nun hem sanayisini hem turizmini hem de diğer ekonomik faaliyetlerini hızla geliştirebilecek bir projenin içinde olacağım.

İnsanlar neden MHP’ye oy vermeliler?

Hasan Dinç: 7 Haziran seçimleri, Miletvekili seçimi olmaktan biraz uzaklaşarak referandum niteliği kazanmaktadır. Ülkemizin birlik ve bütünlüğü şu anda tehdit altındadır. Milli birlik ve bin yıllık kardeşliğimiz tehdit altındadır. Ülke bütünlüğü tehdit altındadır. Ülkenin üniter yapısı tehdit altındadır. Cumhuiyet’in temel felsefesi tehdit altındadır. Bugünkü iktidar sanki Atatürk’ten ve Cumhuriyet’ten rövanş alır gibi hareket etmektedir. Bu yüzden bu seçimler, referandum niteliği taşımaktadır. Referandumda ülkenin bölünmesini ve milli birlik ve beraberliğin parçalanmasını isteyen partiler var. Bir de ülke bütünlüğünü, milli birliği, kardeşliği yaşatmak isteyen bir siyasi parti var. Türkiye, MHP’nin milli birlik beraberlik ve üniter devlet yapısına, Cumhuriyetin kuruluş felsefesine sahip çıkan bir parti olarak görülmektedir. Onun için AKP, HDP ülkenin bölünmesinde iş birliği içinde görülmektedir. Seçimlerden sonra bu partilerin kazanacağı bir dönem olursa önümüzdeki dönemi Türkiye için çok büyük tehlikelere gebe olduğunu düşünüyorum. Milliyetçi Hareket Partisi, sandıkta milletin teveccühünü alıp çıkarsa bu tehlikeyi bertaraf etmek, yegane gücün MHP olduğuna inanıyorum.

CHP bile bu 2 kanat arasında herhangi bir yere oturtulacak bir parti olmaktan uzak görünüyor. Çünkü CHP’nin kurucusu Büyük Atatürk, CHP tarafından artık koruma altına alınmaktan çıkartılmış, her türlü tecavüze karşı da ‘Atatürk’ün emanetlerini korumakla görevli bir parti değiliz’ diyebilecek noktaya gelmişlerdir. Hatta Atatürk’ü soykırımcı ilan eden insanları kendi partilerinde barındırır hale gelmişlerdir. Türk Milleri, Atatürk’e sahip çıkan, Türk milletine sahip çıkan, devletin tekliğine ve üniter yapısına sahip çıkan yegane parti olarak MHP’yi görecektir. Milletin MHP’ye bu yüzden iktidar şansı vereceğine inanıyorum.

Son olarak Bolulu seçmenlere ne söylemek istersiniz?

Hasan Dinç: Ben Bolu’yu Türkiye’nin bütün meselelerine ortak olan, Türkiye’de mevcut bütün problemleri uhdesinde taşıyan bir il olarak görüyorum. O nedenle Türkiye’nin huzur ve selamete kavuşmasını, Bolu’nun huzur ve selamete kavuşması olarak görüyorum. Türkiye için nasıl MHP’yi teklif ediyorsam, Bolu’ya da MHP’yi teklif ediyorum ve MHP’ye sahip çıkmalarını istiyorum. MHP’ye sahip çıkmak demek, Türkiye’ye ve Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak demektir. MHP’ye sahip çıkmak, Atatürk’e ve Atatürkçülüğün temel inançlarına sahip çıkmak demektir. O nedenle Bolu’yu Atatürk’le, Türkiye Cumhuriyeti ile kucaklaştırmak için ellerinden gelen her şeyi göstereceklerine inanıyorum.

- Bolu Gündem, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11940929/hasan-dinc-mhp