Kaçak yapılara suç duyurusu

Mera-Yaylak ve Kışlakların Kullanım Esasları ile ilgili Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları'nın imzası ile “Valilik Genel Emri” yayınlandı. Buna göre 1 Mart 2014 tarihinden itibaren başlamış ve devam eden bütün kaçak yapı ve binalar, 775 sayılı Gecekondu Kanununun 18. maddesi gereğince derhal yıktırılacağı ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı.

Genelgede şu ifadelere yer verildi;
“İlimiz orman varlığı ve doğal güzellikleri ile Türkiye'nin incisi niteliğindedir. Ancak bu güzelliklerin son yıllarda yasalara aykırı olarak çirkinleştirildiği, uygun olmayan yapılarla orman, mera ve yaylaların güzelliklerinin bozulduğu, geleneksel yayla evi niteliğinde olmayan yapılarla gerek ormanların gerekse mera ve yaylarımızın talan edildikleri üzülerek gözlemlenmektedir.
Bu durumun önlenmesi amacıyla Bolu İli sınırları içerisinde bir dizi önlem alınması gerekli görülmüştür.”
Buna göre;
1- Orman sınırları içerisinde Orman Kanununun 17. maddesi gereği eksiksiz olarak yerine getirilecek ve çalışmalar 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacaktır.
2- Mera ve yaylalarda yapılmış bütün inşaatlar Gıda, Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğünce kurulacak bir komisyon eliyle tespit edilecek ve yasalar çerçevesinde gerekli işlemler derhal başlatılacaktır.
3- 1 Mart 2014 tarihinden itibaren başlamış ve devam eden bütün kaçak yapı ve binalar, 775 sayılı Gecekondu Kanununun 18. maddesi gereğince derhal yıktırılacak ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.
4- Devlet mallarına yapılan işgal ve tecavüzlerin giderilmesi konusunda tüm kamu görevlileri gerekli çaba ve duyarlılığı göstereceklerdir. Gereğini yapmayanlar hakkında diğer kanunlardaki hükümler saklı kalmak kaydıyla 5442 sayılı Kanun ve 4483 sayılı Kanuna gereğince yasal işlem yapılacaktır.

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11943634/kacak-yapilara-suc-duyurusu