Aksoy ile dobra dobra -II-

Röportaj; Cahit K. AYKAN
Foto; Erdal TANRIVERDİ

C.K.A: Bolu Belediyesinden FETÖ operasyonlarıyla ilgili sadece 14 kişinin açığa alınması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bence Bolu Belediyesinde çalışan bu sayıdan çok daha fazla FETÖ ile alakalı kişi vardır. Belediyenin FETÖ soruşturmasında eski il genel meclis üyemiz Mücahit Bey gözaltına alındı. Kendisi dışarıdan gördüğümüz kadarıyla sessiz sakin bir insandı. Bu tabi dışarıdan görünen içini bilemeyiz. O adam içeri alındıysa ona menfaat sağlayan destek verenlerinde içeriye alınması gerekmektedir. FETÖ soruşturmasıyla ilgili hala aranan Bolu dağındaki bir işletmeci benim Düzce bulunan bayime gidebiliyorsa ne diyebiliriz ki. Bu soruşturma daha derine gittikçe pek çok pis kokular çıkacak çünkü senelerden beri bu memleketin içerisinde olan ve gittikçe büyüyen bir yapı var. Bu büyümeyi sağlayan insanlarda bu memleketi şuan yöneten insanlardır.

13 senedir Recep Tayyip Erdoğan ülkenin, Alaattin Yılmaz Belediyenin başında. Bu isimleri çoğaltabiliriz. Pek çok insan şuan hala yönetimde veya parti ile ilişkisi devam ediyor. Fakat bu kişilerin bir mağduriyet yok. Yine ne olursa gariban vatandaşa oluyor. Zarar gören kişi 50-60 bin 80 bin beklide 100 bini bulacak. Bu kadar insan devlet dairelerinden alınıyor. Bunun yerine kim alınacak belli değil. Bu boşalan kadrolara sosyal demokratlar alınacak mı? Bir Alevi bir Sünni alınacak mı? Bilmiyorum inşallah alınır. Biz Türkiye toprakları içinde Alevi, Sünni, Kürt, Laz, Çerkez hepsi yaşamışlar ve yaşayacaklar. Etnik grup ayrımı yapılmasını doğru bulmuyorum. Biz beraber bir bütünüz. İnsanın kolunu bacağını kesip atabilir misin? Dolayısıyla bunu böyle kabullenemediğimiz sürece biz huzurlu bir ülke olamayız.

C.K.A: Belediye çalışmaları ile ilgili olarak Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a iletmek istediğiniz bir mesaj var mıdır?

Belediye meclis üyeleri olarak adalet ve hukukun bütün çalışmalarımızda ön planda olması gerektiğini savunduk. Belediye başkanı komisyonlarda ki üye sayılarının tercihinde yapmış olduğu adaletsizliği inşallah bundan sonra yapmaz. Çünkü oda bu hukuksuzluğun neler doğurabileceğini gördü. İnşallah bundan bir ders almıştır ve bundan sonra daha adaletli davranır. Fakat insanların değişebilmesi zordur. İnsanın uyumu ve karakterini hayata bakış felsefesini değiştirebilmek için epey uğraş gerekiyor. Umarım değişmesi mümkün olur. Dediğimiz gibi hukuk ve adalet hem özel hayatımızda hem yönetimlerde herkese lazımdır eğer bu sağlanırsa ülkede huzur ve mutluluk olur, insanların yaşamak için tercih ettikleri bir ülke olur. Aksi taktirde yarının ne olacağını bilmeyen mutsuz insanlar olur.

Bu sorunun ortadan kalkması lazım ki memleket huzura kavuşsun. Günümüzde bir sürü tarikat var yani FETÖ kötüde diğerleri iyi mi? FETÖ nün kötü olmasının sebebi çok taraftar toplaması daha çok insanları yanılttı kandırdı daha çok taraftarı vardı. Daha fazla güçlüydü gücünü arttırmak için devleti ele geçirmeye çalıştı. Yarın bir başka tarikat güçlense yine aynısı olacak çünkü yaradılış gereği bu ele geçirme durumu hep daha fazla hep daha rahat olma isteği içimizde var. Allah bizi böyle yaratmış. Devletten başka gücün olmaması lazım ve de devletin hukuk kurallarından adaletten ayrılmaması lazım ki mutlu bir Türkiye olsun.

C.K.A: Operasyonlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Sürecin gidişatı size göre de yavaş mı ilerlemekte?

Hızlı ilerleme imkanı yok adliyenin yarısı içeride nasıl yürüyecek bu işler. Katipler mi yürütecek bu soruşturmaları. Yani geriye kalan savcı ve hakimler büyük bir performans gösterebiliyorlar diye düşünüyorum. Yine durum iyi gidiyor. Evet belki yavaş gidiyor ama yavaş gitmesi umarım adaletli davranılması sağlar. Fakat gördüğümüz duyduğumuz şeyler haksızlıkların olduğu şeklinde. İnşallah bu durum düzelir. Çünkü mağdur etmek insanları ötekileştirmek bu memlekete bir şey katmaz. Neticede bu insanlar bizin vatandaşımız ve ceplerinde T.C. kimliği taşıyorlar. Adamların ellerinde bir Amerikan pasaportu yok adamların gidip Amerika’da yaşama gibi bir şansı yok. Biz Suriyelilere kapımızı açtık ama bizim gidecek bir yerimiz yok kimse bizi kabul etmez kapıkuleden öteye geçemeyiz.

- Bolu Gündem, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11957567/aksoy-ile-dobra-dobra-ii