Sanayi esnafı yargıya gidiyor

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Yeni Sanayi Sitesi projesiyle ilgili TOKİ'den kendisine gelen ek protokolü Bolu halkına açıklamıştı. Milletvekili Özcan, Belediye ve BESOB tarafından esnaflara önce 80-100 bin liraya mal olacağı ve taşındıktan sonra ödeneceği söylenen yeni dükkanların, TOKİ'den kendisine gelen protokole göre en az 359 bin TL'ye mal olacağını ve ayrıca BESOB için yapılacak 9 bin metrekarelik bir hizmet binasının da esnafa ödetileceğini açıklamıştı. TOKİ ile esnaftan gizlice yapılan bu ikinci anlaşmanın içeriğini CHP Belediye Başkan Adayı Mehtap Mısırlıoğlu gittiği Küçük Sanayi Sitesi'nde sanayi esnafıyla da paylaşan Milletvekili Özcan'ın konuşmaları sık sık alkışlarla kesildi. Kalabalık bir katılımın olduğu toplantıda esnaflar, hazırladıkları bir metni okudu. Bir esnaf okuduğu metnin sonunda “Konuyu yargıya taşıyarak bu kişi ve kuruluşlar hakkında gerekli işlemleri başlatacağız” diye konuştu.
HABER: Özge ELÇİ


Kalabalık bir katılımın olduğu toplantıda ilk konuşmayı CHP Bolu Belediye Başkan Adayı Mehtap Mısırlıoğlu yaptı. Mısırlıoğlu, Belediye ve BESOB'un TOKİ ile yapmış olduğu protokolün uzun zamandır sanayi esnafından saklandığını söyleyerek şunları kaydetti; “Bu protokol neden saklanıyor? Birileri gizli kapılar arkasından sizlerin daha çok para ödemesini, sizlerin mağdur olmasını, sizlerin sırtından birilerinin para kazanmasına müsaade etmek adına kapalı kapılar ardında bu şekilde protokollerde imzalanmış. Bu protokolleri incelediğinizde en önemli maddenin şu olduğunu göreceksiniz. Sizler 180 metre kare ve katları olan dükkânlar satın aldınız. Elinizdeki iş yeri satış bilgilerine baktığınız zaman 315 metre kare 630 metre kare 956 metre kare gibi 180 harici katları olan farklı metre karelerde binalar için maliyet cetveli var. Sizlerin ödeyeceği bedeller yazıyor. BESOB ve Belediyeye ait yapılacak binaların ödemelerini de siz esnafın siz vatandaşın cebinden almaya çalışılıyor. Kendine 9 bin metre kare bina yapacak bunun parasını zor şartlar altında para kazanan sanayi esnafımızdan alacak. Belediyenin İtfaiye binasını sanayi esnafımız ödeyecek. BESOB neden kendine bina yapmıyor da sanayi esnafımızın parasıyla bina yapmaya çalışıyor.

“Sizden aldıkları paranın hesabını birlikte soralım”
Bakın burada tip 1 için 315 metre kare brüt metre kareden bahsediyor. Ödeyeceğiniz para 359 bin lira en düşüğü size düne kadar 80-90 bin liraya mal olur denen sanayi dükkânları bugün 359 bin liraya çıkıyor ve bunun yüzde 10'unu sizden peşin istiyor. Geri kalanını da 120 taksitle ödeyeceksiniz diyor. Bakın şimdi ben size mesleğimizde mimar olduğu için inşaat sektörüne yakın olduğumuz için çok iyi biliyoruz. Çevre ve şehircilik bakanlığının sanayi binaları için önerdiği rakam ihaleler için 370 lira sanayi tipi hangar tipi yapıların metre kare maliyeti 370 lira. Bunun üzerine metre karesini 315'le çarpıyoruz bakın size BESOB binasını yapıyor. Yani siz bu paranın içinde BESOB binasını da yapıyorsunuz İtfaiye binasını da yapıyorsunuz diyelim Belediyenin hesabına göre. 315 metre kareyi 370 lira ile çarparsanız üzerine de yaklaşık 100 lira diyelim arsanın metre karesine 500 600 metre karede size arsa versinler. 100 lira da arsa fiyatı koyalım 50 bin lira da onu koyalım üzerine de KDV ekleyelim 170 bin lira çıkıyor. Ama siz BESOB binasını yağmak zorunda mısınız sanayi esnafı olarak. BESOB kendi mülkünü kendisi yapsın size ne sizi niye bağlar. Buna rağmen 170 bin lira çıkıyor onların hesabına bakarsanız. Ama sizden istenen para nedir 359bin lira sadece bir örnek için konuşuyorum. Böldüğünüz zaman metre kare maliyetini siz sanayi dükkânınızın 1 metre karesini 1100 1150 liraya alıyorsunuz. Bolu'nun en kıymetli yerinde en pahalı yerde arsa fiyatı 500 lira 600 lira metre karesi olsa satış bedelleri 1200 liradır içinde bir konut olur. İçinde banyosu, mutfak dolabı, laminant parkesi asansörü her şeyi var. Sanayi binasının neyi var. 4 direk var birde dışarıdan kapısında camekân çatısında sandviç panel. İşte bizler bugün sizleri bilgilendirmek için geldik. Sizler ciddi bir yaptırımla karşı karşıyasınız ve bizler bu şartlar altında sizlere 4000 bin liralarınızı ödeyin diyemeyiz. Bizde bunun için burada sizlerin haklarını korumak adına buradayız. Bizler sizlerin bir dayatma ile karşı karşıya olduğunuzun farkındayız. Bizlerde yanınızdayız bu dayatmanın karşısında hep birlikte duralım diyoruz. 30 gün kaldı seçime Allah nasip ederse 30 Mart'ta yerel seçimler var. Gelin hep birlikte olalım bu dayatmanın karşısında olalım önce bu güne kadar sizin verdiğiniz paraların hesabını kuruşu kuruşuna soralım sonrasında da hep birlikte karar verelim.”

“Belediye alt yapıyı yapacağım diyor ama ”
Mısırlıoğlu'nun ardından konuşan Milletvekili Tanju Özcan; “Sizinle ilgili protokol yapılıyor, sizden saklanıyor. İlin milletvekilinden de saklanıyor. Burada ödeme tabloları var. Ödeme tabloları saklanıyor. İlk başta ne demişlerdi. TOKİ önce burayı yapacak, ondan sonra siz hem işletme faaliyetinde bulunacaksınız hem de kira öder gibi burayı ödeyeceksiniz. Doğru mu? Peki şimdi ne yapıyorlar? Kamulaştırma parası altında bir para aldılar, sekretarya parası adı altında bir para daha aldılar. 4 bin TL daha istiyorlar. Ondan sonra da ben ihaleyi yapar yapmaz yüzde 10'unu da peşin isteyeceğim diyor.
Mülk sahibini düşünün, bunun altından kalkmasını imkanı yok, kiracı esnafını düşünün, dükkanlar yapılana kadar hem burada mevcut yerinize kira ödeyeceksiniz, hem de yeni yapılan yere dükkanın büyüklüğüne göre 2500 TL, 4 bin TL, 7 bin TL para ödeyeceksiniz. Ben size soruyorum aranızda her ay 6-7 bin TL kredi ödeyebilen var mı? Peki bu şartlarda esnafımıza bu dayatmayı nasıl yapabiliriz? Ayrıca Belediye alt yapıyı ben yapacağım diyor ama; Belediye gelirleri kanunu diyor ki; bu tapuları verirken katılım paylarına; yani kanalizasyon, yol gibi ücretler için şerh koyacaksın diyor. Buradaki şerhleri kaldırmanız için milyonlarca lira para ödemek zorundasınız.

“TOKİ de bu işten memnun değil”
TOKİ de bu işten çok memnun değil aslında. Peki yeterli talep toplanmazsa ne olur diye sordum. Yeterli talep toplanmazsa ihale yapamayız dediler. Mesela belediye değişti, yeni belediye dedi ki esnaf istemiyor, belediye istemezse vazgeçtim derse ne olur? Onlar da zaten çok gönüllü değiliz, yer bizim o yeri alırım toplu konut alanı yaparım diyor. Şu an çıkmak istediğinin, yüzde 25 kesinti yapılıyor. Ben de diyorum ki 30 Mart'ı bekleyin. Büyük ihtimalle Mehtap hanım da kazacak. Bu değişim gerçekleştikten sonra TOKİ ile konuşulur, TOKİ'ye denilir ki sanayi esnafımız bunu istemiyor, sen u yerle ilgili aldığın yparaları ver, gerekirse belediyede teknik konularda yardımı olur. TOKİ zaten bu işe soğuk bakmıyorlar. Zaten onlar da bıkmışlar.
636 işyeriyle ilgili planlama var. 10 kişi başvurmuş ama bu 10 kişinin de bu rakamlardan haberi olduğunu zannetmiyorum. Bu açıklamaları yaptım ama Belediye halen yalanlamadı. Montaj da demedi” diye konuştu.

Sanayi esnafı da isyan etti
Bir sanayi esnafı Salı günü bir toplantı yaptıklarını ve kendilerinin hazırladıkları bir metni okudu;
“Biz sanayi esnafı olarak şu ana kadar hep dinledik. Sesimiz çıkmamıştı şu ana kadar. Sanayi Sitemiz mevcut yeri itibariyle Bolu'nun en değerli arsalarından biridir. Yıllar önce şehir dışına inşa edilen bu sanayi sitesi, konum itibariyle şu an şehre yaklaşmamış, etrafında şehirleşme olmuştur. Bu şehirleşme sanayinin çalışkanlığından iyi hizmetinden kaynaklanmıştır. Bu sanayi içinde bir tezgahla çalışmaya başlayıp şu an 20-30 çalışanıyla hizmet veren birçok işyeri var. Esnaf mağdur edilmemeli ve esnaf üzerinden çıkar sağlanmamalıdır. Bugüne kadar yaşadığımız olaylara baktığımızda mevcut sanayi sitesi kentsel dönüşüm adı altında verdiği kötü görüntü nedeniyle şu anki yerinden kaldırılmak isteniyor. Fakat esnafın mağduriyeti ve kötü şartları göz önünde bulundurulmadan esnafa ağır bir yük yüklemeye çalışılıyor. Sanayi esnafı olarak mevcut yerimizden memnunuz. Bizler kentsel dönüşüm projesi değil, kentsel tasarım projesi istiyoruz. İlk etapta yeni sanayi sitesi projesi bizlere sunulduğunda sanayi taşınma projesi değildi. Sanayi taşınma projesi değildi. Yeni bir sanayi kurma projesi olarak lanse edilmişti. İşyerlerinin tahmini fiyatları 180 metrekare için 90-100 bin lira fiyat söylemişlerdi. Sonraları 140-150 bin ve şimdi de 300 binin üzerine kadar çıkarıldı bu fiyatlar. Bize bundan büyük bir kazanç sağlayacağımız ve böyle bir fırsat bulamayacağımız söylenmişti. Şimdi görüyoruz ki bize verilen sözlerin hiç biri tutulmamış, bizlerin bilgisi dışında toplanmış, paralarımız har vurup harman savrulmuştur.
BESOB sekreterliği tarafından zimmete geçirilen büyük bir para, ardından proje çizimi altında hiçbir yerden teklif alınmadan Bursa'da bir firmaya ödenen dudak uçuklatan bir para miktarından bahsediliyor. Bunun yanı sıra metrekaresi 1150 TL'lik işyerleri bize satılmaya çalışılıyor.
Esnaf olarak BESOB'a güvensizliğimizi ve bu işte n BESOB'un çekilmesini defalarca söylememize rağmen BESOB'a bu binayı kimin parasıyla yapmaya kalkıyorsunuz. Kime sordunuz ne kadarlık bir araziyi kaç liraya aldınız işyerlerinin fiyatları neden açıklanmadı, bizim ardımıza bu paraları harcayan kim biz alnımızın teriyle çalışıyoruz. Bu rakamlar onların ağzından kolaylıkla çalışıyoruz. Biz paramızı helal yollardan kazanıyoruz. İşi yargıya taşıyarak bu kişi ve kuruluşlar hakkında gerekli işlemleri başlatmak üzere Salı günü imzalarınızı bekliyoruz.”


- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11961447/sanayi-esnafi-yargiya-gidiyor