CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan; "Belediye meralara göz dikti"

CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan, Belediye Başkanı Yılmaz'ın değişik nedenler öne sürerek köy meralarını mera vasfından çıkarıp belediyeye devredilmesini sağladığını belirterek; “Bunu yaparken de köy muhtarlarının fikirlerini dahi almıyor” dedi.

CHP Merkez İlçe Başkanı ve Belediye Meclisi Üyesi Tanju Özcan, bir konu üzerine dikkatleri çekmek istiyor. Bolu Gündem'e yaptığı açıklamada, Belediyenin köylerin meralarına göz dikmesinin söz konusu olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında; “Belediye, köylerin meralarına göz dikti. Bir çok değişik sebep öne sürüp, Mera Komisyonuna başvuruyor. Muhtarların bilgisi dışında yapılan bu işlemler sırasında muhtarların savunması dahi istenmiyor. Köylerin meraları mera vasfından çıkıyor. Bir arazinin mera vasfının kaldırılması için köyün artık meraya ihtiyacının kalmaması gerekir. meralar hazineye kayıtlı arazilerdir. Köylere kullanım hakkı verilmiştir. Mera komisyonuna giden teklifle önce bu hak geri alınır. Sonra sembolik bir ücretle belediyeye devri yapılır. Bakıldığında belediyenin yer kazanması iyidir ama bu köylüyü mağdur etmeden yapılmalıdır” diye konuştu.

Köylü sıkıntıda

Karaköy, Kürkçüler, Karacaağaç köylerinin meralarının aynı şekilde elinden alındığını söyleyen Özcan, Berk köyünü de bazı sıkıntıların beklediği uyarısında bulundu. Özcan şunları kaydetti; “Alıçören Köyü 200 haneli bir köy ve Tarım İl Müdürlüğü'nde kayıtlı 1000 adet hayvanları var. Bu köyün meraya ihtiyacı var. Ama Belediye Tır parkı yapacağım diye başvurusunu yaptı. Alaaddin Yılmaz Belediye Meclisi'nde Karaköy merasını da TOKİ'ye verelim dedi. Yarın bir gün verilmez, teklife bu taahhüdü de ekleyelim dedim. Ama kabul etmedi. Ovadüzü Köyünün yerleşim alanına yapılmak istenen köpek bakım evi gibi. Köylü istemiyor. Zaten Aşağısoku'da var bir tane ve kapasitesinin yüzde 1-2'sini kullanıyor. Köylüyü mağdur edecek böyle bir girişime ne gerek var?”

İlhan Çalışkan boşuna patlamadı

Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın muhtarları hesaba almaz tavırlarının muhtarları üzdüğünü ve zor durumda bıraktığını vurgulayarak; “Yılmaz'ın, yaptıkları anlamsız işler. Muhtarları, köylülerin tepkilerini hiçe sayıyor. Çukurören köyüne baraj yapacağım diyor. Köylü gazetelerden öğreniyor. Öğrendiği gibi de bilgi almak için başvurduğu belediyeden cevap alamıyor. Bolu'nun en büyük köyleri bunlar. Bu yaptıkları yüzünden de köylere giremez oldu. Muhtarları ciddiye almıyor. Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Çalışkan boşuna patlamadı. Yılmaz, muhtarların seçimle iş başına gelmiş olduklarını unutuyor. Ve Belediye Başkanlarından çok daha fazla yetkiye sahip olduklarının farkında değil. Ciddi bir mağduriyet söz konusu.”

Sistematik bir çalışma yapılıyor

Tanju Özcan, “anlamsız” dediği belediyenin bu girişiminin aslında, AKP'nin sistematik bir şekilde yaptığı, köy nüfusunu azaltma çabası olduğunun altını çizerek; “Bu AKP'nin Avrupa Birliği’ne bir taahhüdü. Yüzde 35'lik köy nüfusunu, yüzde 10’a düşürmek için AB'ye söz verdi. Hükümet, mazota, gübreye, tohuma yaptığı zamlarla bu amaca yönelik hizmet veriyor. Belediyeler de, köy meralarına el koyup köylüleri mağdur ederek hedefledikleri yüzde 10 köy nüfusuna ulaşmaya çalışıyorlar”diye konuştu.

19.10.2006

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11968180/chp-merkez-ilce-baskani-tanju-ozcan-belediye-meralara-goz-dikti