FETÖ ÖRGÜTÜ ve BOLU'DAKİ DERNEKLER -I-

Ülkemiz genelinde toplam 275791 Dernek bulunuyor. Faal sayısı 109609, feshedilen sayısı ise 166182.Bolu ilinde ise Dernek sayısı 594.Bu derneklerin birçoğu Yardımlaşma ve Sosyal Derneği kategorisinde. İçlerinde, Rotarackt Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kızılay, Yeşilay gibi ulusal çaplı yahut yarı özerk dernek şubeleri bulunduğu gibi yerelde Bolu Seyyar Pazarcılar Dayanışma ve Koruma Derneği, Bolu Süs ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği, Doğayı ve Hayvanları Seven Sevdiren Derneği, Eğitimli İnsan Bilinçli Toplum Derneği, Evrensel Hafızlar Derneği, Fotobahane Kültür ve Sanat Derneği, Genç Aşçılar ve Şefler Derneği, Gönülden Gelenler Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Gönüllü Anneler ve Babalar Derneği,Küresel Aşçılar Derneği,Osmanlı Aşçılar Derneği,Son Çeyrek Gençlik ve Spor Kulübü Derneği,Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği gibi ilginç isimli derneklerde bulunuyor.

AŞAMA AŞAMA DERNEKLER

FETÖ/PYD yapılanmasının 2006 yılı itibariyle Eğitim, Sağlık, Kültür, Sanat, Spor, İmar, Hukuk gibi her alanda ve tüm illerde Dernek faaliyetlerine başladığı biliniyor. Yapılanmanın Dernekleşme serüveni ise üç aşamadan oluşuyor.

İlk aşama olan 2006 yılı itibariyle kurulan derneklerin tamamında Ak Parti hükümetine mensup veya yakın kurucuların veya üyelerin olduğu göze çarpıyor. Bu yıllarda aynı şekilde Ak Parti'nin gerek hükümet nezdinde ve gerekse il ve ilçe yönetimlerinde de birçok cemaat mensubu aktif görev yapıyor. Cemaatin, 2002, 2007 ve 2011 genel seçimleri ile 2004 ve 2009 yerel seçimleri olmak üzere beş seçimde hükümete tam ve fiili destek olduğu belleklerimizde.Örneğin, "Yetmez ama Evet" sloganıyla ünlenen Anayasa Mahkemesine Bireysel başvuru, Yüksek Askeri Şura kararlarına yargı yolunun açılması gibi önemli değişikliler içeren 27 maddelik Anayasa değişikliği paketine yoğun bir destek verdiler. Öyle ki paket %57.88 evet ve %42.12 hayır oyu ile kabul edilmişti.Ne var ki, 6 Şubat MİT krizi bu birlikteliğin kamuoyuna yansıyan ilk çatlağı. Akabinde gelişen Mayıs 2013 Gezi olayları çatlağı Kasım 2013 Dershane krizi ile ayyuka çıktı ve 17 Aralık ve Aralık 2013 Emniyet darbe girişimi yol ayrımına gelindiğini açıkça ortaya koydu. İşte bu süreç derneklerde de ayrışmanın en net tarihiydi.Hükümete yakın isimler bu derneklerden süratle ayrıldılar ve bir kısım dernekler ayrılma nedeniyle düştü yahut sert kavgalar nedeniyle hükümete yakın üyelerin açtığı davalarla mahkeme kararıyla kapatıldı.

Örneğin;Bolu Barosuna bağlı avukatların kurduğu Çağ Hukukçular Derneği'nin hükümet yanlısı üyeleri sert bir tavırla derhal çekilme kararı aldılar ve derneği feshettirdiler.

İkinci aşama ise hükümet ile cemaatin yollarının 17-25 Aralık 2013 tarihinde kesin olarak ayrılma tarihinden sonra faaliyetlerine devam eden dernekler. 17-25 Aralık 2013 ayrışmasının hemen akabinde hükümet yanlılarının desteklerini çekmeleri ile düşen ve sert kavgalar ile kapatılan dernekler haricinde kalan ve faaliyetlerine devam eden derneklere yenileri deeklendi.

Örneğin; Kimse Yok mu Derneği Bolu'da coşkulu bir törenle ve güzel bir merkezde faaliyete başlıyordu. Cemaat halen faaliyetlerine devam ediyor ve 30 yıllık sızma ve örgütlenmenin gücüne sığınıyordu.

01 Ocak 2014'de Hatay'da ve 19 Ocak 2014'de Adana'da MİT Tırlarına ve İzmir, Amasya, İstanbul gibi illerde 7, 15,20 ve 21 Ocak 2014 tarihinde yapılan operasyonlarla cemaat açıktan açığa hükümeti hedef aldı. Cemaatin adı artık biçimde ‘Paralel Devlet’ idi.

Tam bu noktada, o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan meşhur sözünü söylemiş "inlerine gireceğiz" demişti.

- Bolu Gündem, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/11979028/feto-orgutu-ve-boludaki-dernekler-i